Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

Premier Donald Tusk: konwencja stambulska ma chronić przed przemocą kobiety i dzieci. Rząd obniży podatek VAT dla branży „beauty” (wideo)

Szef rządu zdecydował o wycofaniu wniosku w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją konwencji stambulskiej z Trybunału Konstytucyjnego. Podczas konferencji prasowej Premier Donald Tusk przekazał również dobre wiadomości przedsiębiorcom z branży „beauty”. Rząd obniży podatek VAT dla tego sektora już od 1 kwietnia 2024 roku.

Wniosek ws. konwencji antyprzemocowej wycofany z TK

W 2020 r. ówczesny szef rządu Mateusz Morawiecki złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej z Konstytucją RP. Premier Donald Tusk jednoznacznie ocenił, że ochrona kobiet i dzieci przed przemocą to temat ponad polityczny. Dlatego podpisał dokument wycofujący wniosek z TK.

 – Ochrona kobiet i dzieci przed przemocą to jest coś, co nigdy nie powinno być przedmiotem kłótni politycznej, tylko wspólnej troski, aby to jak najskuteczniej implementować – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Niższy podatek VAT dla branży „beauty”

Szef rządu wskazał, że branża „beauty” w Polsce bardzo się rozwinęła. Przedsiębiorcy mieli poczucie nieuzasadnionej krzywdy ponieważ byli obarczeni podatkiem VAT wyższym niż na przykład podobna branża fryzjerska.

– Temat jest poważny – dotyczy około 30 tysięcy firm. Większość z nich to są bardzo małe firmy. Blisko 100 tysięcy ludzi znajduje tam pracę, więc mam nadzieję, że to przyniesie ulgę i poczucie sprawiedliwości bardzo dużej grupie zawodowej –  podkreślił Premier Donald Tusk.

Decyzja wejdzie w życie już 1 kwietnia.

4 komentarze

  1. To ukłon Tuska w kierunku córeczki z tą ustawą ??

  2. Zapotrzebowanie kaloryczne kobiet to 2000 kalorii, mężczyzn 2500 kalorii. Kiedy Panowie dostaną ulgę na zakupy spożywcze?

  3. Morda uśmiechnięta to nic z tego nie będzie powie znowu nie wyszło bo PIS mu zabrał a on wywiózł do Niemiec
    w walizce.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo