Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Prawie 2 tys. osób i ponad 700 Mikołajów. Rekordowy Orszak św. Mikołaja

Organizatorzy podsumowali tegoroczny Orszak św. Mikołaja. Pomimo niesprzyjającej pogody, wydarzenie zgromadziło blisko 2 tys. uczestników.

Niedzielny Orszak św. Mikołaja, który w niedzielę przeszedł ulicami Lublina, zgromadził blisko 2000 mieszkańców miasta. Policzono też osoby, które przebrały się za św. Mikołaja, było ich 723. Była to piąta edycja Orszaku zorganizowanego przez parafię św. Mikołaja przypominającego, że prawdziwy Mikołaj to biskup z Miry słynący z dobroci serca wobec innych ludzi. Mimo, że pogoda tego dnia nie dopisała, wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Wydarzenia odpustowe, w które wpisuje się Orszak św. Mikołaja, rozpoczęły się już 1 grudnia w parafii pw. św. Mikołaja. W poniedziałek 3 grudnia Mikołaj odwiedził chore dzieci w szpitalach i ośrodkach zdrowia, a 8 grudnia w Filharmonii Lubelskiej odbyło się rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu plastyczno- literackiego. Na uczestników finałowego wydarzenia, czyli Orszaku św. Mikołaja, czekało wiele atrakcji.

Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią w klasztorze Dominikanów, a następnie uczestnicy przeszli pod scenę Orszaku. Tego niedzielnego popołudnia został ustanowiony
rekord ilości św. Mikołajów na Rynku Starego Miasta w Lublinie, organizatorzy donoszą o 723 uczestnikach z mitrami na głowie oraz o 2000 wszystkich uczestników. Mimo deszczowej i wietrznej pogody, mieszkańców zagrzewał do tańca zespół Promyczki oraz główny animator.

Wielką niespodzianką było pojawienie się abpa Stanisława Budzika, który udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa. Orszak wyruszył spod Trybunału, aby dotrzeć na Wzgórze Czwartek, gdzie odbyło się tradycyjnie ważenie św. Mikołaja, czekały już kolorowe kiermasze oraz dziecięcy zespół góralski im. Klimka Bachledy z Zakopanego. Orszak św. Mikołaja to wydarzenie służące odkłamywaniu postaci św. Mikołaja. Prawdziwy św. Mikołaj – biskup z Miry uczy nas dobroci i miłosierdzia wobec bliźniego.

(fot. nadesłane)

Komentarze wyłączone

Wiadomości z info112