Sobota, 11 maja 202411/05/2024
690 680 960
690 680 960

Praca opiekunki: jak poprawić pamięć osoby starszej?

Wraz z wiekiem nasza pamięć się pogarsza – jest to w pełni naturalny proces, który nie powinien nas dziwić. Nie oznacza to jednak, że nie można zrobić nic, aby pamięć jak najdłużej działała prawidłowo. Chcąc pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech, warto wiedzieć jak skutecznie stymulować pamięć swojego podopiecznego, aby poprawić jego samopoczucie i funkcjonowanie.

Pamięć, czyli co?

Pamięć to jedna z naszych funkcji poznawczych. Najbardziej ogólny podział wyróżnia pamięć krótko- oraz długoterminową. To właśnie dzięki pamięci możemy zapamiętywać różne rzeczy, a następnie odtwarzać informacje. Mało kto jest świadomy tego, że pierwsze sygnały mówiące o pogarszaniu się pamięci obserwować można już po czterdziestych urodzinach. Im mamy więcej lat, tym proces zapamiętywania przebiega trudniej. Coraz częściej zapominamy też o różnych rzeczach. Pamięć można jednak ćwiczyć, a także wspomagać ją dietą i regularnym wysiłkiem fizycznym.

Czy czytanie książek i gazet poprawia pamięć?

Sposobów na to, aby poprawić pamięć seniora, a tym samym utrzymać go najdłużej w dobrej formie, jest między innymi czytanie: zarówno książek, jak i gazet. Oddawanie się lekturze jest jednym z najprostszych sposobów na pobudzenie naszego mózgu do pracy. Jest to aktywność, podczas której aktywowane są różne obszary w naszym mózgu. Jeśli chcemy śledzić losy bohaterów i nadążać za fabułą nakreśloną przez autora, musimy również zapamiętywać szereg informacji. Podobnie jest z codziennym przeglądem prasy. Czytając gazety, senior ćwiczy umiejętność kojarzenia ze sobą faktów i zdarzeń, mobilizuje umysł do tego, aby zapamiętywał nowe informacje. Warto więc zadbać o to, aby podopieczny przynajmniej trzydzieści minut dziennie poświęcić właśnie na czytanie.

Memory i nie tylko

Dobrym sposobem jest również postawienie na gry, które zostały skonstruowane tak, aby usprawniać pamięć i zmuszać umysł do pracy. Do takich zalicza się prosta gra memory, która jest naprawdę tania. Co więcej, można ją nawet przygotować samodzielnie. Memory składa się z par takich samych obrazków. Podczas gry trzeba znajdować pary. Karty położone są tak, że nie widać co się na nich znajdują. Zadaniem graczy jest zapamiętywać więc nie tylko sam obrazek, ale również jego położenie. Takich gier można znaleźć obecnie wiele. Dobrym sposobem na aktywizowanie różnych struktur w mózgu – nie tylko tych odpowiedzialnych za pamięć – są także kolorowanki dla seniora. To nie tylko świetna gimnastyka dla umysłu, ale również sposób organizacji czasu wolnego.

Czy dieta wpływa na pamięć?

Warto pamiętać, że kondycja naszej pamięci uzależniona jest również od tego, co jemy. Dlatego w diecie osób starszych nie powinno zabraknąć produktów dostarczających tych witamin i składników mineralnych, które dla naszej pamięci mają ogromne znaczenie. Szczególnie poleca się osobom starszym dietę śródziemnomorską, w której nie brakuje zdrowych tłuszczy. Do produktów, na których opiera się ten rodzaj diety zalicza się między innymi:- oliwę z oliwek;- tłuste ryby morskie;- orzechy – tu ostrożnie, może okazać się, że stan uzębienia seniora nie pozwala na swobodne chrupanie orzeszków. Można jednak dodawać je do koktajli bądź drobno siekać. Do tego dochodzą warzywa i owoce, które również są ważne dla prawidłowego działania pamięci. Pamięć wraz z wiekiem ulega osłabieniu – jest to proces w pełni naturalny. Nie oznacza to jednak, że nie można go nieco spowolnić. Wystarczy sięgnąć po kilka prostych sposobów, aby ta sfera funkcjonowania poznawczego seniora miała się całkiem dobrze. Powinna o tym pamiętać każda opiekunka osób starszych, która chce solidnie podchodzić do swojej pracy.

Sprawdź więcej na stronie ATERIMA MED – https://www.aterima-med.pl/