Pożar lasu w Nadleśnictwie Włodawa. Akcja gaśnicza prowadzona była z ziemi i powietrza (zdjęcia)

Wczoraj na terenie Nadleśnictwa Włodawa doszło do pożaru lasu. Żywioł strawił około 35 hektarów runa leśnego i młodnika. W akcji gaśniczej udział brało łącznie 26 zastępów straży pożarnej oraz samolot gaśniczy Dromader.

Do pożaru doszło w niedzielę po godzinie 13 w kompleksie leśnym w miejscowości Matiaszówka w powiecie bialskim. Strażacy otrzymali zgłoszenie, że ogniem objęty jest las przy granicy powiatu bialskiego i włodawskiego. Do akcji zadysponowano zastępy strażaków z PSP z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Białej Podlaskiej i Małaszewiczach, a także wozy bojowe z okolicznych Ochotniczych Straży Pożarnych.

Ze względu na szybki rozwój pożaru oraz miejsce zdarzenia zadysponowano dodatkowe siły i środki z JRG Włodawa oraz 2 zastępów z OSP Hanna. Dodatkowo poderwany został samolot gaśniczy Dromader, który stanowił wsparcie dla walczących z ogniem strażaków.

Walka z ogniem trwała do godziny 18:35. Żywioł pochłonął około 35 ha lasu – głównie runa leśnego, młodnika oraz pozostałości roślinnych po zrębie. W trakcie działań strażacy użyli nowy samochód dowodzenia i łączności SDŁ IVECO dzięki, któremu kierujący działaniem ratowniczo- gaśniczym Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Białej Podlaskiej bryg. Marek Chwalczuk miał pełną koordynację nad sytuacją na miejscu zdarzenia.

Pogorzelisko całą noc dozorowane było przez 7 zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej. Od godzin porannych wznowiono działania związane z przelewaniem i dogaszeniem terenu w celu całkowitej eliminacji zagrożeń wtórnych. Łącznie w działaniach gaśniczych udział brało 26 zastępów straży pożarnej z PSP oraz OSP, przedstawiciele Nadleśnictwa Włodawa, samolot gaśniczy Dromader oraz policja.

(fot. KM PSP Biała Podlaska)

Zobacz również

2 komentarze

  1. „miał pełną koordynację nad sytuacją na miejscu zdarzenia” i spłoneło 35 ha lasów, co by było bez koordynacji?

    • A ile byś chciał Z KOORDYNACJĄ? 10 ha by wystaczyło? 1ha? A może 1m²? W ogóle jakim prawem nie pojawili się na miejscu w ciągu minuty?!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ostatni mecz sezonu!
Zbiórka elektrośmieci w szczytnym celu. Akcja wesprze leczenie Amandy z Lublina
Słodka Paka dla Dzieciaka
Charytatywny Piknik Rodzinny na leczenie Paulinki Tarasiuk
V Międzynarodowy Dzień Slow Joggingu w Ogrodzie Botanicznym UMCS