690 680 960

Powstanie nowa droga, która odciąży obecne trasy. Ma też zapewnić rozwój inwestycji w okolicznych miejscowościach

Samorządowcy z powiatu kraśnickiego planują wybudować nową drogę, która zapewni przejazd pomiędzy Urzędowem a Olbięcinem. Połączy ona drogę krajową nr 74 z drogą wojewódzką nr 833 Kraśnik – Chodel.

W środę 2 grudnia w Lubelskim Centrum Konferencyjnym zostało podpisane porozumienie w sprawie budowy nowej drogi powiatowej, która ma połączyć Urzędów z Olbięcinem. Na razie są to tylko plany, które samorządowcy chcą niebawem zrealizować. Trasa ta ma stanowić ważny odcinek komunikacyjny powiatu Kraśnickiego i połączyć: gminę i miasto Urzędów, miasto Kraśnik, gminę Dzierzkowice, gminę Trzydnik Duży oraz grunty będące w zarządzie Nadleśnictwa Kraśnik.

Przede wszystkim jednak, planowana droga ma stanowić połączenie drogi krajowej nr 74 Kraśnik – Annopol i drogi wojewódzkiej nr 855 Olbięcin – Stalowa Wola z drogami powiatowymi w miejscowości Wyżnianka, w Kraśniku oraz w Urzędowie a także zapewni dojazd do drogi wojewódzkiej nr 833 Kraśnik – Chodel bez konieczności przejeżdżania przez centrum Kraśnika. Dzięki temu trasy te zostaną odciążone oraz skróci się czas przejazdu pomiędzy miejscowościami.

– Planowana droga przebiegać będzie wzdłuż terenów wyznaczonych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla Gminy Urzędów jako tereny produkcyjne oraz przemysłowe. Uwzględniając bliską lokalizację terenów produkcyjnych i przemysłowych gminy Trzydnik Duży, będzie istotnym bodźcem inwestycyjnym, pobudzającym obecnie niewykorzystane tereny, stanowiące potencjał gospodarczy każdej z gmin. Droga pozwoli również na szerszy dostęp do walorów turystycznych Powiatu Kraśnickiego, lasów i wąwozów zlokalizowanych na terenie gminy Dzierzkowice – wyjaśniał Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Jak wskazano, parametry techniczne planowanej drogi zostały założone zostały jak dla drogi klasy Z o obciążeniu 115 kN/oś. Na całym odcinku ma również powstać ciąg pieszo-rowerowy, a także systemy bezpieczeństwa ruchu drogowego, energooszczędne oświetlenie, a także stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Przewidywany okres realizacji przedsięwzięcia to lata 2021 – 2030.

(fot. ZDW/zdjęcie ilustracyjne)

10 komentarzy

 1. Wkoło Kraśnika dużo się dzieje.

 2. Będzie chodnik dla rowerzystów?

 3. A na ch. Taki zakręt ostry ?

  • Bo tam pewnie ktoś z krewnych i znajomych królika ma działkę nieużywaną gotową do wywłaszczenia, albo chce zmienić sobie z rolnej na inwestycyjną 😉

  • Bo tak przebiega obecna droga?
   Zobacz na mapie jaki łuk ma „obwodnica Janowa Lubelskiego”.
   Przecież aż się prosiło zrobić prosty odcinek Modliborzyce – Lasy Janowskie.

 4. szanowni notable wyremontujcie najpierw droge z urzedowa do chodla bo to wstyd zeby takie dziadostwo nazywalo sie droga wojewodzka a pozniej dopiero mozecie fantazjowac o nowych drogach

  • nie ta klasa drogi. do Chodla jest wojewódzka. A to będzie powiatowo gminna.Kiedyś

 5. a G5 będzie

 6. Pytanie do Marszałka

  To co na remont drogi na pojezierze łęczyńsko – włodawskie dalej nie ma kasy a na to coś nagle się znalazła ?

 7. Polak gorszego sortu

  Wszystko cacy, (po polsku: OK), proponuję tylko, żeby zamiast malowania pasów środkiem jezdni, od razu i natychmiast ustawić betonowy murek z elementów odwróconej litery”T” rozdzielający pasy ruchy w przeciwnych kierunkach. Przynajmniej nie dochodziłoby do wyprzedzania przez podwójną ciągłą, a przez to ocalałoby sporo motoryzacyjnych oszołomów

Kursy walut

 • USD 4.3354zł 0.21%
 • GBP 5.369zł 0.8%
 • EUR 4.7239zł 0.34%
 • CHF 4.7142zł 0.58%

Polub nas