Potrącił lusterkiem rowerzystę. Cyklista był nietrzeźwy, nie miał oświetlenia w jednośladzie

Wczoraj na drodze krajowej nr 74 doszło do potrącenia rowerzysty. Kierujący jednośladem miał w organizmie ponad promil alkoholu, jego rower nie posiadał oświetlenia.

Do zdarzenia doszło w środę około godziny 17 na drodze krajowej nr 74 w miejscowości Horyszów w powiecie zamojskim. Policjanci otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że pojazd dostawczy zderzył się z rowerzystą.

Na miejscu policjanci ustalili, że 46-latek kierujący iveco na prostym odcinku drogi wyprzedzał rowerzystę. W pewnym momencie kierujący jednośladem zachwiał się, stracił równowagę i uderzył w lusterko pojazdu, a następnie przewrócił się na jezdnię. Kierujący autem zatrzymał się, udzielił rowerzyście pierwszej pomocy i powiadomił służby ratunkowe.

Kierujący rowerem 56-latek z gminy Miączyn trafił do szpitala na badania. Jak się okazało, nie doznał on groźnych obrażeń. Badanie alkomatem wykazało, że miał on w organizmie ponad promil alkoholu. Co więcej, poruszał się rowerem bez oświetlenia, nie posiadał także żadnych elementów odblaskowych.

Wkrótce 56-latek odpowie za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości. Po wyjaśnieniu szczegółowego przebiegu kolizji może mu grozić również odpowiedzialność za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym oraz poruszanie się rowerem po drodze bez wymaganego przepisami oświetlenia. Policjanci pracują nad ustaleniem szczegółowych okoliczności wypadku.

(fot. lublin112.pl – ilustracyjne)

16 komentarzy

 1. Co na to Frania?

  • Niech każdy odpowiada za swoje wykroczenia/przestępstwa drogowe. Nie mam zamiaru bronić pijanych kierujących. Bez względu na to czy kierują oni rowerem czy innymi pojazdami. Przypomnę, że oprócz rowerów drogami mogą poruszać się także pojazdy silnikowe: motorowery, motocykle, samochody itp.

  • Tak jak nikt nie broni pijanych kierowców samochodów, tak samo nikt nie broni pijanych kierujących rowerami. Czego ode mnie oczekujesz?

   • Sprawiedliwego wyroku w tej sprawie.

    • Sprawiedliwy wyrok! Za spowodowanie kolizji?
     Za wypadki śmiertelne dostaje się zawiasy, więc jaki może być wyrok za uszkodzone lusterko?
     Na mandacie się skończy. I pokryciu kosztów naprawy lusterka, bo nawet jeżeli rowerzysta miał OC, to w warunkach kierowania pod wpływem alkoholu nie działa.

 2. Kilka wykroczeń się Panu Rowerzyście nazbierało: jazda po pijaku, jazda bez świateł, spowodowanie kolizji (jeżeli wyprzedzanie odbywało się w prawidłowy sposób).
  Ale w jaki sposób rowerzysta uderzył w lusterko wyprzedzającego pojazdu?

 3. Hoho ,ale sobie „nagrabił”.ALe raczej nie musi sie obawiać zbyt surowej kary .Sądy u nas „wyrozumiałe ” ,za zabójstwo dają 4-5 lat ,to za takie „drobiazgi ” dostanie pouczenie i tyle

 4. Franiu ,gdzieś ty się uchował z taką „inteligencją „? widać ze nigdy nie byłeś pijany ,bo jakbyś był to byś wiedział że po pijaku zwykle nie trzyma się toru jazdy ,czy chodu

  • Jeżeli tor jazdy nie odbiegał o więcej niż 1 metr od początkowego toru jazdy, to winnym kolizji uznałbym kierującego samochodem. Jeżeli więcej – to rowerzystę.
   Inne nieprawidłowości u rowerzysty (nietrzeźwość, brak oświetlenia) nie mają wpływu na uznanie tego kto był sprawcą kolizji.

 5. Ja bym udzielił moczymordzie pomocy,ale gumową pałą po pustym łbie

 6. Trafił w końcu na takich co się nie patyczkowali tylko od razu skierowanko do sądu zamiast kary finansowej i pokiwania palcem. Oby takich stróżów prawa było więcej, szybciej wyeliminowali by z ruchu tą całą rowerową hałastrę jeżdżąca po chodnikach i łamiącą podstawowe zasady ruchu drogowego na ulicach.

  • Dokładnie. Trzeba ukarać go tak surowo, żeby następnym razem bardziej opłacało mu się jechać po pijaku samochodem. Bo w całym ruchu drogowym nie ma większych problemów niż dzieci jeżdżące rowerami po chodnikach.

  • Co ma jazda rowerem po chodniku, do tej kolizji? Nie będę się spierał z tym, że jazda rowerami po chodnikach nie ma miejsca, ale teraz coraz częściej jazda także samochodami po chodnikach ma miejsce. Z dwojga złego wolę to pierwsze.

 7. Podniecenie na wsi:) A skończy sie na POuczeniu po dostarczeniu stosownego załącznika. Wschód Dziki. Sędzia pokoju nie ryba. Jak było z zatłuczeniem człowieka? Wyrok jak za wycięcie kilku drzew.

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin