Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Port Lotniczy Lublin będzie szkolić detektywów. To kolejne usługi, jakie lotnisko świadczy w trudnych czasach

Lubelskie lotnisko świadczy usługi nie tylko związane z obsługą ruchu pasażerskiego, czy w ostatnim czasie towarowego. Prowadzi też liczne kursy. Ostatnio szkoli nawet detektywów oraz uczy samoobrony.

Kryzys, jaki w wyniku pandemii koronawirusa dotknął lotnictwo cywilne sprawił, że zarówno linie lotnicze jak też same lotniska straciły większą część swoich dochodów. Ponieważ nic nie wskazuje na to, aby sytuacja szybko wróciła do normy, więc wiele firm związanych z tą branżą szuka nowych możliwości zarobkowania. Port Lotniczy Lublin wdrożył usługę cargo, czyli przewóz ładunków i towarów w dowolne miejsce na świecie, która dzięki dogodnej lokalizacji lotniska zaczęła się dość szybko rozwijać. Do tego dochodzi najem terenu pod budowę hangarów, przeznaczonych do parkowania i obsługi technicznej samolotów.

Lubelskie lotnisko świadczy również usługi szkoleniowe. Posiada bowiem Specjalistyczne Centrum Szkolenia Służby Ochrony Lotniska, które realizuje różnego rodzaju kursy i szkolenia z zakresu bezpieczeństwa. Obiekt istnieje od 2015 roku i do tej pory liczne kursy ukończyło w nim kilkaset osób. Wśród nich są zarówno pracownicy firm i instytucji, jak też osoby indywidualne. Jeżeli chodzi o tematykę szkoleń, to jak wskazuje prezes Portu Lotniczego Lublin Andrzej Hawryluk, są to zarówno zagadnienia dotyczące ochrony osób i mienia, jak również z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego. Jednak w odpowiedzi na potrzebę rynku, postanowiono wprowadzić nowe kierunki.

– Jesteśmy najważniejszym na terenie województwa obiektem infrastruktury krytycznej. Nasi pracownicy posiadają międzynarodowe i krajowe uprawnienia w zakresie ochrony. Swoje umiejętności stale doskonalą, również w ramach prowadzonych działań w punktach kontroli, sprawdzając tysiące podróżnych, obsługując zaawansowane urządzenia do kontroli osób i bagażu. Swoją fachową wiedzą i doświadczeniem dzielą się też z innymi, w ramach prowadzonego przez nas specjalistycznego centrum szkolenia – mówi Andrzej Hawryluk.

Wśród nowych specjalności, w ofercie ośrodka pojawiły się również szkolenie z obsługi urządzeń rentgenowskich oraz wykrywaczy metalu, specjalistyczne szkolenie dla służb ochrony z zakresu samoobrony i posługiwania się oraz obsługą elektronicznego urządzenia obezwładniającego TASER, czy nawet kurs na licencję detektywa. Jest też kurs dla żołnierzy zawodowych kończących służbę, którym zgodnie z przepisami przysługuje pomoc w zakresie przekwalifikowania zawodowego, która ma na celu przygotować go do podjęcia zatrudnienia poza wojskiem.

(fot. PLL/nadesłane)

12 komentarzy

  1. Szkolenie z TASER’a prowadzą na przylatujących francuzach. kto trafi w jaj to do policji od razu 🙂

Z kraju