Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Popękana tarcza hamulcowa, zbiornik ze sprężonym powietrzem na jednej obejmie. Na początek mandat (zdjęcia)

Tarcza hamulcowa przy kole na pierwszej osi samochodu ciężarowego była tak popękana, że mogła rozpaść się w trakcie jazdy. Z kolei spod naczepy mógł odpaść zbiornik ze sprężonym powietrzem – trzymał się tylko na jednej obejmie. Kierowca otrzymał mandat, kara nie ominie również przewoźnika.

Kilka dni temu na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Tchórzew w powiecie radzyńskim, patrol ITD zatrzymał do rutynowej kontroli zestaw należący do firmy z Kazachstanu.

W pojeździe przewożona była chemia gospodarcza z Czech do Kazachstanu. Już na pierwszy rzut oka stan techniczny pojazdów wzbudził zastrzeżenia inspektorów.

Przy lewym kole, na pierwszej osi ciągnika siodłowego, znajdowała się mocno popękana tarcza hamulcowa. Mogła w każdej chwili rozpaść się w trakcie jazdy i zablokować koło. Usterka zagrażała zatem bezpieczeństwu ruchu drogowego. Z kolei kontrola stanu technicznego naczepy wykazała niewłaściwe mocowanie zbiornika ze sprężonym powietrzem, który odpowiada za hamowanie pojazdu. Brakowało bowiem jednej z dwóch obejm mocujących zbiornik.

Inspektorzy w związku z ujawnionymi usterkami zatrzymali dowody rejestracyjny ciągnika siodłowego i naczepy oraz zakazali ich dalszej jazdy do czasu usunięcia usterek. Kierowcę ukarano mandatem karnym.

Za stwierdzone zaniedbania techniczne wszczęto postępowanie administracyjne wobec przewoźnika. Kazachski przedsiębiorca musiał wpłacić 2 tys. zł kaucji na poczet kary pieniężnej.

Popękana tarcza hamulcowa, zbiornik ze sprężonym powietrzem na jednej obejmie. Na początek mandat (zdjęcia)

(fot. WITD)

6 komentarzy

 1. a tam popękana – to damaceńska stal tego nie popękasz

 2. Widziałem Ptaka Cień

  miałem dzisiaj przyjemność skorzystać z usług ZTM miasta inspiracji. pytanie brzmi, czy ktoś z twardogłowych odpowiedzialnych za zbiorkom, kontroluje stan ogumienia?

 3. oj czepiaja sie biednych ludziow to jeszcze kilka lat pojezdzi

 4. Policja i ITD powinna masowo co tydzień kontrolować wszystkie auta ciężarowe poruszające się po drogach.
  Co drugi jeździ na łysych oponach…
  Zwłaszcza po 16 jak wracają do domu i cisną bez ładunku po drogach wojewódzkich o krajowych.
  Jak można takim wielkim kolosem jechać na zderzaku osobówkom.
  Trzeba mieć naprawdę coś w czubie

Z kraju