Wtorek, 05 marca 202405/03/2024
690 680 960
690 680 960

Poniedziałek upalny, w regionie pojawiły się już pierwsze burze. Będzie ich przybywać

Sytuacja synoptyczna w poniedziałek nie ulegnie większej zmianie. Dalej pozostawać mamy w obszarze obniżonego ciśnienia. W regionie pojawiły się już pierwsze burze, z godziny na godzinę będzie ich przybywać.

Powietrze napływające nad region z południa ma posiadać cechy zwrotnikowe, będzie wilgotne i chwiejne. Na termometrach zobaczymy dziś od 29°C do 31°C w cieniu. Najbliższa noc zapowiada się iście tropikalna z temperaturą w okolicach 20°C, punktowo prawdopodobne są burze.

W ciągu minionych 24 godzin burze pojawiły się w regionie, lecz nie tak liczne jak było to spodziewane. Zagrzmiało m.in w okolicach Ryk. Punktowo przelotne opady deszczu wystąpiły w całym regionie.

Modele numeryczne na dzisiaj są zgodne, burz powinno być zdecydowanie więcej niż w weekend. Należy jednak wspomnieć, że będą mieć one charakter lokalny. Wiele wskazuje, że podstawowym zagrożeniem podczas poniedziałkowych burz będzie deszcz i wiatr. Opady mogą osiągnąć sumy od 10 mm do 50 mm, punktowo, prowadząc nawet do podtopień czy też powodzi błyskawicznych. Takie sytuacje mają być jednak punktowe w naszym regionie. Przepływ mas powietrza będzie niewielki, dlatego kilka przypadków zalań miejscowości, bądź miast w woj. lubelskim jest możliwe. Chmury burzowe będą niemal stacjonarne.

Co więcej prawdopodobny jest grad o średnicy od 1 cm do 3 cm. Suche warstwy powietrza na różnych poziomach troposfery sprzyjać mogą gwałtownemu schodzeniu prądów zstępujących z chmur Cumulonimbus, które prowadzić będą nawet do szkód wiatrowych. Porywy wiatru powinny osiągnąć od 70 km/h do 100 km/h.

Oprócz tego najbardziej rozbudowane w pionie chmury kłębiasto-deszczowe Cumulonimbus charakteryzować mają się dużą aktywnością elektryczną. Na ogół powstawać mają pojedyncze, punktowo silne komórki burzowe o charakterze pulsacyjnym. Ich średni okres życia wyniesie od 15 minut do godziny. Dzisiejsza konwekcja tworzyć ma się w warunkach słabego przepływu mas powietrza. Dlatego na ogół mają być to pojedyncze komórki burzowe, punktowo struktury wielokomórkowe obejmujące kilka powiatów.

Modele numeryczne nie są do końca zgodne co do obszaru wystąpienia burz. Mogą one pojawić się w całym regionie. Pierwsze komórki burzowe pojawiły się już nad regionem, ale szczytowa aktywność burzowa przypadnie najprawdopodobniej na popołudnie i wieczór. Warunki sprzyjające głębokiej, wilgotnej konwekcji mają sprzyjać także lokalnym burzom w porze nocnej. Grad i wiatr nie powinny stanowić istotnego zagrożenia, chociaż w pierwszej części nocy mogą być groźne. Podstawowym zagrożeniem mają być ulewne opady deszczu, co przy niskiej prędkości przemieszczania chmur i dużej wodności atmosfery może prowadzić do zalań.

Burze formujące się jednorodnej masie powietrza są dosyć trudne do prognozowania. Dlatego zalecamy uważnie obserwować niebo, radary meteorologiczne i detektory wyładowań. Zjawiska burzowe mają charakter lokalny, chociaż dzisiaj powinny objąć przeważający obszar naszego regionu. Prawdopodobieństwo burz w regionie ocenia się dziś na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe

Położenie opadów i burz aktualne

(fot. Fani Pogody)

Jeden komentarz

  1. W końcu redakcja ma odrobinę racji. Żniwa dobiegają końca, może padać.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo