W poniedziałek w regionie możliwe gwałtowne burze

Po burzowej niedzieli, w poniedziałek nad regionem pojawią się kolejne burze, lokalnie gwałtowne. Opadom będzie towarzyszył silny wiatr, miejscami może spać grad.

Dzisiaj niemal cała Polska jest w ciepłym wycinku niżu o imieniu „QUITTA” ulokowanym nad zachodnią Europą. W ciepłej masie powietrza zwrotnikowego, która charakteryzuje się występowaniem dużych pionowych gradientów temperatury i miejscami większymi porcjami wilgoci.

Już około południa od zachodu do naszego kraju zacznie wkraczać chłodny front atmosferyczny powodujący wymianę masy powietrza na chłodniejszą o cechach polarno-morskich. Prognozuje się powstanie dużego systemu burzowego. Lubelszczyzna będzie dosyć daleko od frontu chłodnego, ale lokalnie mogą powstać burze, przeważnie w formie izolowanych struktur burzowych. Przynosić mają na ogół ulewy, drobny grad i nieco silniejszy wiatr.

Niewykluczone, że późnym popołudniem nad region dotrą, bądź rozwiną się ośrodki burzowe. Głównym zagrożeniem dzisiejszych burz będą ulewne opady deszczu, silny wiatr do 80 km/h i grad do 2 cm. Oprócz tego najbardziej rozbudowane w pionie chmury burzowe mają szanse wygenerować dużą ilość wyładowań atmosferycznych.

Formacje burzowe przemieszczać mają się na ogół z południowego-zachodu na północny-wschód. Duża wodność atmosfery i powolny ruch komórek burzowych stwarzać może ryzyko lokalnych zalań. Niewykluczone, że większy układ burzowy, który powstanie nad Polską, zahaczy późnym wieczorem, bądź wczesną nocą zachodnią część województwa lubelskiego.

W nocy z poniedziałku na wtorek dalej pozostaniemy w strumieniu bardzo ciepłego i chwiejnego powietrza zwrotnikowego. Zbliżający się od zachodu front chłodny z tendencją do falowania, poprzedzony wyraźnie zarysowaną zbieżnością wiatru może doprowadzić do powstania kolejnych ośrodków burzowych.

Głównym zagrożeniem w porze nocnej ze strony chmur Cumulonimbus mają być obfite opady deszczu, liczne wyładowania atmosferyczne, a w początkowej fazie również drobny grad. Burzowa aura nad regionem utrzymać może się do drugiej części nocy, chociaż miejscami może grzmieć nawet do wtorkowego rana.

Ryzyko wystąpienia zjawisk burzowych ocenia się na 80%.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ
http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow

2018-04-30 07:32:52
(fot. Fani Pogody)

Zobacz również

7 komentarzy

 1. Bara bara bara riki tiki tak

  No to teraz czekam na kolejną burzę. Dodatkowo chciałbym zobaczyć takie małe tornado z latającymi żabami wciągniętymi z Sadzawki Zemborzyckiej.

 2. może spaść

  • Rolnik se zony suka

   Dysc moze se być, ale na zadne zadne latajonce zaby definitywnie i łostatecnie nie zgadzam sie i juz!!!

 3. A ja tam czekam na pioruny, bo draństwa tyle sie namnożyło, że czas na wymiar jakiejś sprawiedliwości boskiej.
  Na ludzką nie ma co liczyć.

  • Fikołajtek Litościwy

   A niechby się taka sprawiedliwość stała, chociaż z inne strony patrząc, Bóg swoje lata ma i może nie trafić stosownej rangi grzesznika, ale np. Bogu ducha winnego proboszcza, czy innego „arcy”.

 4. Fani Pogody. Coś się prognoza nie trafiła. Ani kropla nie spadła w poniedziałek oraz nie było żadnego uderzenia pioruna na Lubelszczyznie. Macie odwagę przyznać się do błędu?

  Ja za niedzielną nietrafioną prognozę pod innym artykułem przepraszam, przeliczyłem się.

  • Fakt, burze były słabsze niż prognozowano. Pisaliśmy, że w ciągu dnia potencjał do ich inicjacji będzie ograniczony. Jednak to nie prawda, że nie zagrzmiało w lubelskim w ciągu ostatnich 24 godzin.

   Wyładowania odnotowano m.in na wschodzie, jak i też południu regionu.

   Dzisiaj nad ranem burza przemieszczała się w rejonie Janowa Lubelskiego, Tomaszowa Lubelskiego.

   Wyraźnie pisaliśmy, że burze możliwe są także we wtorek rano.

   Tak nas krytykujesz, że prognoza się nie sprawdziła. Zapraszamy do prognozowania zjawisk burzowych. Jest to jeden z najtrudniejszych elementów do prognozowania. Szczególnie w takich sytuacjach jak ostatnio.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7312zł 0.02%
  • GBP 5.1244zł 0.34%
  • EUR 4.531zł 0.16%
  • CHF 4.2053zł 0.19%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL