690 680 960

Ponad milion odbiorców bez prądu, dwie osoby nie żyją. Wojewodowie zebrali zespoły zarządzania kryzysowego w związku z sytuacją pogodową w kraju (zdjęcia)

W kraju od godzin nocnych trwa usuwanie skutków silnego wiatru. Jak przekazał w sobotę po południu Państwowa Straż Pożarna, strażacy z PSP oraz OSP interweniowali już prawie do 13 tys. zdarzeń.

Tylko do południa strażacy w całym kraju odnotowali prawie 13 tys. zdarzeń w związku z silnym wiatrem. Najwięcej w woj.: wielkopolskim 2137, zachodniopomorskim 2083 oraz mazowieckim 2018. Niestety są 2 ofiary śmiertelne, a 4 osoby zostały ranne.

– Wojewodowie zebrali zespoły zarządzania kryzysowego, nadzorują sytuację, są w kontakcie z samorządami. W przypadku poważnych zniszczeń, np. zerwania dachu wojewodowie będą niezwłocznie wypłacać środki z rezerwy MSWiA, tzw. pomoc doraźną. Chciałbym podziękować wszystkim funkcjonariuszom KGPSP i strażakom OSP, którzy wykazują pełną mobilizację, ciężko pracują w trudnych warunkach – poinformował Paweł Szefernaker wiceminister MSWiA.

Jak przekazał wiceminister, Komendant główny KGPSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak zadysponował 40 kadetów, ze szkół aspiranckich w Częstochowie i Poznaniu, aby przyjechali na Pomorze Zachodnie pomóc miejscowym strażakom w uprzątnięciu skutków wichur. Lokalnie w usuwaniu skutków silnego wiatru pomagają żołnierze wojsk obrony terytorialnej.

– Najcięższa sytuacja jest w woj. zachodniopomorskim. Są dwie ofiary śmiertelne wichur nad Polską, w woj. wielkopolskim i woj. lubelskim. Od wczesnych godzin porannych MSWiA jest w kontakcie z wojewodami oraz z KGPSP, w związku ze skutkami wichur, które przeszły i w dalszym ciągu przechodzą na terenie naszego kraju – powiedział Paweł Szefernaker.

Na godz. 12 bez prądu na terenie kraju pozostaje 1 144 487 odbiorców – najwięcej w woj.: wielkopolskim – 218 tys., lubuskim – 194 tys., mazowieckim – 188 tys., kujawsko-pomorskim – 143 tys., zachodniopomorskim – 120 tys., podlaskim – 69 tys.

Do południa służby PLK interweniowały 234 razy zapewniając przejezdność na głównych szlakach kolejowych i udrażniając linie regionalne. Działają zespoły szybkiego usuwania usterek – w całym kraju jest zapewnione 175 ekip, pociągi sieciowe, lokomotywy osłonowe i ratownictwo techniczne.

(fot. nadesłane Łukasz)

4 komentarze

 1. Szczęście, że moja chałupina na lubelskim „slamsowie”, osłonięta jest innymi, wyższymi budynkami
  i wiatr nie uszkodził instalacji fotowoltaicznej, więc jak w publicznej sieci zabraknie prundu, światła, albo jelepstryki
  (niepotrzebne skreślić) to nie grozi mi rozmrożenie lodówki, czy siedzenie przy świeczce, a w dodatku bez telewizji.

  • To zależy kolego sympatyczny, bo jeżeli jestes oficjalnie podpięty do OSD (operator systemu dystrybucyjnego) to jeżeli w mieście nie będzie ee (energii elektrycznej) to i Ty nie będziesz miał. Chcesz się założyć ?

 2. Normalnie wojewodowie mnie taką informacją powalili na łopatki.
  No się zebrali…

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin