Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ponad 7 tys. mieszkańców z 33 miejscowości bez dostępu do wody z wodociągu. Wykryto niebezpieczne bakterie

Nawet na „zagrożenie zdrowia i życia” po spożyciu wody z wodociągu wskazuje Sanepid. Problem z właściwą jakością wody występuje w kolejnych dwóch miejscach województwa lubelskiego.

W kolejnych miejscowościach województwa lubelskiego występuje problem z jakością wody w wodociągach. Sanepid zakazał korzystania z wodociągów zbiorowego zaopatrzenia Dębowa Kłoda w powiecie parczewskim oraz Konstantynów w powiecie bialskim. W przypadku tego pierwszego z powodu przekroczenia wartości parametru mikrobiologicznego doszło do naruszenia wymagań higienicznych i zdrowotnych, a nawet „zagrożenia zdrowia i życia”. Oznacza to zakaz korzystania z wody do celów spożywczych, picia, przygotowania posiłków, mycia owoców i warzyw, mycia zębów i rąk, oraz kąpieli. Woda w wodociągu pozostanie dostępna celem spłukiwania toalet.

Wodociąg w Dębowej Kłodzie zaopatruje w wodę ok. 3570 mieszkańców następujących miejscowości: Bednarzówka, Chmielów, Dębowa Kłoda, Hanów, Kodeniec, Korona, Leitnie, Lubiczyn, Makoszka, Marianówka, Nietiahy, Pachole, Plebania Wola, Stępków, Uhnin, Wyhalew, Zadębie oraz Żmiarki. Co ważne, to już kolejna tego typu sytuacja w ostatnim czasie. Pod koniec września również był duży problem z jakością wody w tym wodociągu.

Jeżeli chodzi o Konstantynów, w tym przypadku bez dostępu do bieżącej wody jest 3683 mieszkańców miejscowości: Antolin, Gnojno, Komarno, Komarno Kolonia, Konstantynów, Konstantynów Kolonia, Solinki, Wandopol, Wiechowicze, Witoldów, Wólka Polinowska, Zakalinki, Zakalinki Kolonia oraz Zakanale. Tutaj stwierdzono obecność bakterii coli. Wody również nie można spożywać, ani też wykorzystywać do celów higienicznych oraz mycia owoców i warzyw. Nadaje się ona jedynie do spłukiwania toalet.

Wielu mieszkańców jest zaniepokojonych o zdrowie swoje, jak też członków swoich rodzin. Wszystko dlatego, że od pobrania próbek, do poinformowania o wynikach badań minął tydzień. W tym czasie wszyscy byli nieświadomi zagrożenia. Obecnie trwają prace, których celem jest przywrócenie właściwej jakości wody. Odbiorcom dostarczana jest woda w 5-litrowych butelkach, dodatkowo w dwóch miejscowościach ustawiono też 1000-litrowe pojemniki, z których można zaopatrywać się w wodę.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

9 komentarzy

 1. podejrzanie to wygląda – może zielone ludziki ?

 2. Na pewno po szczepionkach. Bill Gates dziesiątkuje Lubelszczyznę. Populację zmniejsza, zgodnie ze swoją koncepcją i Steve’a Jobbsa.

  • Nie prawda! – to ta mlekiem i miodem płynąca Polska w wydaniu POPiSujących się znawców od polityki…, którzy uczynili z Polski potęgę gospodarczą w, której nawet wody z kranu bezpiecznie nie można się napić

   • Niezidiociały mimo bulu

    do obywatel:
    Takiego zaniku mózgu jeszcze nie widziałem nawet pod butem czerwonych !! – a miałem wątpliwą przyjemność to przeżyć.
    Co Tobie dają do picia i jedzenia , że takie durnoty rozpowszechniasz ??? – a może cię prądem stymulują po dolnych partiach ..??
    Radzę zmień nasłuch i masażera mózgu póki nie jest za póżno..

   • nieprawda

 3. Nawet jeśli zaszkodzi ludziom ta woda to i tak zgonią na cowida przynajmniej kasę szarpną. Sanepid czepia się głupot bo w kasie pustki się robią czepiają się za maseczki w komunikacji a ciekawe dlaczego nic nie zrobili na paradzie lgbt ?

 4. A może od wiercenia dziur w szambach. Ten sam problem w Kalinówce. Najpierw oszczędność, bo oczyszczalnia za droga a później zdziwienie, że nawet woda z prysznica się tam zbiera, więc trzeba dziurę zrobić.

 5. Wszędzie woda z bakteriami coli nadaje się tylko do toalet a w Janowie Lub nikt nam już 3ci raz nie zapewnia wody pitnej. Mamy ją sobie gotować do kontaktu z żywnością… Po interwencji lublin 112 zamiescili komunikat, że 25go pobrali próbki a 27go będą kolejne wyniki. Dziś 28my nikt nam ich nie podał za to jak się odkręci wode od dziś gorzej śmierdzi. Tylko u nas każą pić taki syf. Zamiast mpg to my spuszczamy im ten syf a jeszcze płacimy za skażoną wode i ścieki od niej.

Z kraju