Ponad 450 jednostek OSP otrzyma dotację na nowe wozy strażackie. Część z nich jest z naszego regionu

Dzisiaj MSWiA ogłosiło listę jednostek OSP, które w tym roku otrzymają dotacje na zakup nowych wozów strażackich. Na Lubelszczyznę trafią 42 pojazdy.

W środę wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik zatwierdził listę jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które w tym roku otrzymają dotację na zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Ogółem do strażaków – ochotników z całego kraju trafił 456 nowych pojazdów. Wśród nich są 304 średnie samochody ratowniczo-gaśnicze, 69 ciężkich oraz 83 lekkie. Szacowana łączna wartość sprzętu wynosi około 383 milionów złotych.

Na Lubelszczyznę trafią 42 nowe wozy strażackie: 2 ciężkie, 26 średnich i 14 lekkich. Te pierwsze otrzymają jednostki OSP Puchaczów w powiecie łęczyńskim i Poniatowa Miasto w powiecie opolskim. Średnie samochody ratowniczo – gaśnicze dostaną jednostki OSP Dubienka w powiecie chełmskim, Dys, Stasin, Garbów, Matczyn-Wojcieszyn i Maciejów Stary w powiecie lubelskim, Sitnik w powiecie bialskim, Aleksandrów Pierwszy i Rakówka w biłgorajskim, Januszówka i Albertów w łęczyńskim oraz Wasylów Wielki w powiecie tomaszowskim.

Do tego dochodzą jednostki Wojcieszków, Trzebieszów i Radoryż Kościelny w powiecie łukowskim, Wólka Polanowska w powiecie opolskim, Jasionka i Chmielów w powiecie parczewskim, Kolonia Klementowice, Drzewce i Wąwolnica w powiecie puławskim, Kąkolewnica w powiecie radzyńskim, Hanna w powiecie włodawskim, a także Nielisz, Bródek i Bortatycze w powiecie zamojskim.

Natomiast środki na zakup lekkich pojazdów będą mieli druhowie z Soli w powiecie biłgorajskim, Firleja w powiecie lubartowskim, Krężnicy Jarej w powiecie Lubelskim, Chruśliny, Chruślanek Józefowskich, Świdna i Mazanowa w powiecie opolskim, Turobina w powiecie biłgorajskim, Krupego w powiecie krasnostawskim, Ludmiłówki w powiecie kraśnickim, Wólki Komarowskiej w powiecie radzyńskim, Wierzchowisk w powiecie świdnickim, Zalesia w powiecie łukowskim oraz Wólki Batorskiej w powiecie janowskim.

Środki, jakie przeznaczono na ten cel w ramach dofinansowania wynoszą łącznie ponad 175 milionów zł. Większość z nich, gdyż 164 mln zł pochodzi z budżetu państwa w ramach dotacji MSWiA oraz dotacji KSRG, natomiast 11 mln zł to odpisy z firm ubezpieczeniowych.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

19 komentarzy

 1. PiSiory się bawią i kupują!!! ale niech służą Bogu na Chwałę.

  • Wszystko spoko wszystko fajne, tylko nauczcie ich jeździć tymi nowymi pojazdami bo nawiasach nie potrafią i będą je rozbijać.

 2. Po co OSP nowe wozy? Przecież oni nie umieją tym jeździć. Tyle wypadków z udziałem OSP, jak podczas ubiegłego roku to ja jeszcze nie widziałem.

  • Siądź i pokaż pajacu jak się jeździ…. Sądzę że nawet nie jeździłeś a się wypowiadasz żłobie

   • w mojej okolicy chłopaki z osp odwalają za.bistą robotę(nie raz większą niż psp) i to bezinteresownie ale niestety wyjeżdżają 40 letnim starem( czasami płakać się chcę że chcą ale nie mają czym) wiec nie gadaj że im samochody nie potrzebne

   • Przepraszam, ale wiem co piszę. Jestem zawodowym kierowcą C+E i zadeklarowanym przeciwnikiem PIS.

    • Pięć tysięcy jednostek KSRG i jedenaście tysięcy poza w skali całego kraju, w samym województwie lubelskim w roku 2021 OSP wyjeżdżały dwadzieścia tysięcy razy… Piszesz o ilości wypadków z udziałem OSP, że jest tak dużo. Kierowca zawodowy C+E… ŻENADA! Nie pisz że jesteś kierowcą zawodowym, taką mam prośbę.

 3. Bal na tytaniku trwa

  • Dziadek z piaskownicy

   Taaa… teraz do byle kolizji, czy harcerskiego ogniska będą gnać nie 2-3 zastępy dzielnych druhów, a 5-7 !

 4. Patrząc na to zdjęcie tytułowe, to myślałem że jakiś seicento się zaczął palić, tyle jednostek.

 5. Ciekawe kiedy PSP dostanie nowe wozy. Czyżby to droga w złym kierunku?

 6. Karetek nie łaska kupić?

 7. Tak się zdobywa elektorat….w życiu Peło nie wygra.

  • Właściwie to nie Peło, tylko: KO Ale też nie wygra bo nie ma pieniędzy na wszystkie „plusy”, a wiesz co by sie działo jakby tak ogłoszono, że np.od jutra już nie będzie 500+ i innych „plusów”.
   Kazachstan po polsku !!!

 8. A kiedy – Nowy Pojazd dostanie OSP MOTYCZ ? Teraz ma samochód, ale do zdarzeń nie wyjeżdza, bo Prezes na konflikt ze wszystkimi .

 9. widzialem ptaka cien

  PiSiur zbroi służby w armatki wodne. Im się wydaje, że wieś nadal jest ich. Hahahahaah

  • O to to.Służby wszelkie się umacnia. Nikt im nie podskoczy.Mają haki na wszystkich. :)))

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Kiermasz rękodzieła Klubu Twórców Ludowych w Puławach
Kiermasz Produktów Regionalnych w Janowie Lubelskim
Festiwal Folkloru w Janowie Lubelskim
Najbardziej kolorowa impreza zawita do Lubartowa
W Biłgoraju odbędzie się Zlot Kapel Podwórkowych