Sobota, 02 listopada 202402/11/2024
690 680 960
690 680 960

Pomysł na weekendowy wypad poza miasto. Gmina Józefów na Roztoczu (panorama)

Nadeszła wiosna, pogoda sprzyja wychodzeniu z domu i korzystaniu z uroków budzącej się do życia przyrody. Z uwagi na wprowadzane przez rząd kolejne ograniczenia w działalności m.in. obiektów noclegowych, na razie nie ma co liczyć na dłuższe wyjazdy. Warto więc poznać bliżej urocze i warte odwiedzenia zakątki naszego regionu.

Lubelszczyzna to nie tylko popularne wśród turystów miasta jak Zamość, Kazimierz Dolny, Nałęczów czy też Roztoczański i Poleski Park Narodowy. Na terenie województwa jest bowiem wiele ciekawych, lecz mało znanych miejsc, które również potrafią zachwycić. Co tydzień, w piątki, będziemy przedstawiali gminy, lub też okolice, gdzie warto się wybrać np. na spacer, aby odpocząć od zgiełku miasta.

Na początek zaprosimy w centrum Roztocza i Puszczy Solskiej, czyli do gminy Józefów. Miejscowość ta jest mniej znana niż Krasnobród czy Zwierzyniec, jednak na jej terenie również znajduje się sporo ciekawych miejsc. Przez jej teren przebiegają trzy trasy rowerowe, osiem szlaków turystycznych oraz trzy ścieżki poznawcze. Do tego dochodzą trzy trasy do uprawiania nordic walkingu o zróżnicowanym stopniu trudności oraz dostosowane do potrzeb osób w różnym wieku.

W samym Józefowie miejscem odpoczynku dla mieszkańców jest zrewitalizowany w 2011 r. rynek, który pełni też funkcję parku miejskiego. Znajduje się tam okazała fontanna, w której wyeksponowano 8 postaci zwierząt, występujących w okolicznych lasach, rzeźby przedstawiające postacie ludzi i zwierząt, będące efektem plenerów rzeźbiarskich studentów UMCS, zegar słoneczny, pręgierz, zdrój wodny czy też pomnik poświęcony bohaterom walk o niepodległość.

Wśród zabytkowych obiektów jest zbudowana w latach 70. XIX w. synagoga. Była ona miejscem kultu do 1941 r., potem została zdewastowana przez hitlerowców. Po przeprowadzeniu gruntownej renowacji, obecnie mieści się w niej Miejska Biblioteka Publiczna oraz pokoje gościnne. Z kolei neobarokowy kościół został ufundowany w 1886 r. przez hrabiego Józefa Zamoyskiego. W pobliżu znajduje się też pochodzący z połowy XVIII w. kirkut, zniszczony w okresie II wojny światowej. Z niezwykle rzadkich zabytków warto wymienić też ordynacki pręgierz pochodzący najprawdopodobniej z XVIII w. Odnaleziono go pod koniec lat 90. XX w. Obecnie znajduje się na terenie Izby Przyrodniczej, mieszczącej się przy siedzibie Nadleśnictwa Józefów. Jego replikę usytuowano w parku miejskim.

Jednym z ciekawych miejsc jest kamieniołom „Babia dolina”, na terenie którego powstała 20 metrowej wysokości baszta widokowa. Pozyskiwany tam wapień wykorzystywany był i jest zarówno jako materiał budowlany jak i tworzywo w pracowniach miejscowych kamieniarzy. W skałach wapiennych sprzed 20 mln lat można odnaleźć studnie i kominy krasowe oraz muszle różnych gatunków małży, które żyły tu w epoce miocenu. Jest to także idealne miejsce do uprawiania trialu rowerowego, MTB, wspinaczki skałkowej, Air Soft Gun. W przeszłości był to również poligon doświadczalny dla żołnierzy udających się na misje do Afganistanu.

Na terenie gminy znajdują się również dwa rezerwaty „Czartowe Pole” oraz „Szum”. Oba związane są z pięknymi odcinkami rzek. Pierwszy chroni krajobraz malowniczego odcinka rzeki Sopot z licznymi wodospadami oraz rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt. Drugi zaś przełomowy odcinek rzeki Szum, gdzie znajdują się liczne, małe wodospady, zwane „szumami”. Są one ewenementem na skalę Polski gdyż spotykane są prawie wyłącznie w rzekach Roztocza.

Wśród ciekawych miejsc warto też wymienić „Piekiełko”, czyli ogromne pojedyncze wapienne bloki skalne o różnym kształcie rozsypane na wzgórzu Kamień. To pomnik przyrody nieożywionej, który stanowią jedyne w Polsce formy skałkowe wymodelowane w utworach mioceńskich. Okoliczni mieszkańcy uważają wzgórze za przeklęte, bo miały się tu odbywać sabaty czarownic. W miejscowości Florianka znajduje się dawna szkółka egzotycznych drzew i krzewów, gdzie na obszarze 3,2 ha występuje 66 gatunków ciekawych roślin, pomiędzy którymi wytyczono ścieżką dendrologiczną.

Poniżej, dzięki naszym panoramom, można również bez wychodzenia z domu odwiedzić rynek i kamieniołom w Józefowie, a także obejrzeć tamtejsze okolice.

Pomysł na weekendowy wypad poza miasto. Gmina Józefów na Roztoczu (panorama)

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

2 komentarze

  1. Świetne miejsce na rower, ponad 40km ścieżek przez las z idealnym asfaltem na południu (początek obok kamieniołomu) i super trasa do Zwierzyńca na północ.

Z kraju

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia