Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pomimo upałów, mieszkańcy nie otwierają okien. Wszystko przez smród z oczyszczalni ścieków

Mieszkańcy Krasnegostawu skarżą się, że przed modernizacją oczyszczalni ścieków czasami pojawiał się nieprzyjemny zapach. Jednak po modernizacji, smród jest taki, że nie da się wyjść do ogrodu ani otworzyć w domach okien.

Mieszkańcy Krasnegostawu, a w szczególności północnej części miasta, skarżą się na nieprzyjemne zapachy, jakie roznoszą się po okolicy. Jak zaznaczają, szczególnie dają się one we znaki w godzinach wieczornych. Wtedy, kiedy wiele osób chciałoby po po pracy usiąść w ogrodzie i odpocząć. Tymczasem jak zaznaczają, niekiedy odór jest tak intensywny, że wyczuwalny potrafi być nawet w domach pomimo zamkniętych okien.

– W poprzednich latach zdarzało się, wyczuwalna była obecność w pobliżu oczyszczalni ścieków, jednak były to sporadyczne przypadki i nie słyszałam, aby ktoś się na to skarżył. Jednak w tym roku po prostu nie da się wytrzymać. Owszem, nie twierdzę, że śmierdzi cały czas, jednak zdarza się to bardzo często, zaś odór jest po prostu nie do wytrzymania. Co więcej, roznosi się po całej okolicy i skarżą się na to chyba wszyscy okoliczni mieszkańcy – wyjaśnia nam pani Ewa.

Jak nam przekazano, o problemie powiadamiane było miasto, jak też dyrekcja samej oczyszczalni. Mieszkańcy tłumaczą, że monity nie przynoszą żadnego skutku. Dlatego też o wszystkim zawiadomiono inspekcję ochrony środowiska. Obiecano im, że zostanie przeprowadzona kontrola, jednak jak do tej pory, nic się w tej sprawie nie zmieniło.

– Pomimo upałów, możemy zapomnieć o otwieraniu okien w domach, gdyż smród od razu dostaje się do środka. Każdy z okolicznych mieszkańców posiada ogródki, jednak nie jest dane nam z nich korzystać. Nie da się ani posiedzieć przed domem, ani też zrobić grilla, gdyż smród po prostu wszystkich wygania. Jak interweniowałem w tej sprawie to powiedzieli mi, że trwa modernizacja oczyszczalni. Oznacza to, że tak ją zmodernizowali, że zamiast polepszyć sytuację związaną z nieprzyjemnymi zapachami, tylko ją pogorszyli – dodaje pan Marek.

Miejscy urzędnicy zapewniają, że problem jest im znany. Wystosowali nawet oświadczenie, w którym wyjaśniają, iż uciążliwości zapachowe emitowane z terenu Oczyszczalni Ścieków w Krasnymstawie spowodowane są wyjątkowo wysokimi temperaturami, które doprowadzają do intensywnego parowania. Do tego dochodzi niekorzystny rozkład ciśnień, powodujący kumulowanie się złowonnego powietrza w obrębie obiektu.

– Kierownictwo Przedsiębiorstwa stara się w jak największym stopniu ograniczyć problem emisji zapachów w procesie oczyszczania ścieków. W zakresie modernizowania oczyszczalni ścieków dokonano hermetyzacji obiektów powodujących uciążliwości zapachowe takich jak: komory tlenowej stabilizacji osadu, zbiornika buforowego osadu oraz stacji zlewczej ścieków dowożonych wraz z ujęciem powietrza złowonnego i oczyszczeniem go w instalacji biofiltrów. Suszarnia osadu została wyposażona w instalację anty-odorową, która ma na celu ograniczenie uciążliwości zapachowych – czytamy w oświadczeniu.

Miasto zapewnia jednocześnie, że wdrożone zostały już działania zmierzające do zmniejszenia uciążliwości zapachowych. Do tego obecnie oczyszczalnia jest jeszcze w fazie czynności rozruchowych, po ich zakończeniu ma działać z mniejszą uciążliwością dla mieszkańców.

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

23 komentarze

  1. Po co otwierać okna jak w domu 28 stopni a na dworze 33 ?
    Ja w Lublinie też nie otwieram, tylko nocą, jak temp na dworze jest mniejsza niż na dworze

  2. Podobne okazje do inchalacji odorem z oczyszczalni ścieków mają dosyć często chełmianie. Zdaje się, że instalacje te projektowane wiele lat temu, nie są dostosowane do przerobu obecnie wpływającej tam ilości fekalii. Modernizacje pewnie niewiele pomagają, bo to jest poprostu zbyt małe i nie przerabia w sposób niezakłócony tego towaru. Ktoś to kiedyś zaprojektował, zatwierdził i wykonał, tylko czy jeszcze myślał o tym co będzie z tym za 10 – 15 lat? Po co ,ważne jest to co jest teraz, a o reszcie niech się martwią ci, co wtedy wygrają wybory. Chorzy ludzie, chory kraj.

  3. Czyli zrobili gorzej niż przed. A winnych niematake rzeczy tylko w Polsce. Wszyscy śpią spokojnie , dyrektor przedsiębiorstwa, burmistrz a w miasteczku cuchnie.

    • Skoro ty najmądrzejszy to złoż CV jako inzynier i zlikwiduj smród. Zobaczymy co potrafisz pogromco smrodu.

  4. Urząd miasta i pgk to jedna wielka sitwa, więc czego wy ludziska się spodziewacie. Przypomnijcie sobie jak znaleziono sztuczną ciepłą posadkę dla obecnego naczelnego pgk, po zakończeniu kariery w starostwie, oczywiście dzięki wyborcom.

  5. Oczyszczalnia to katastrofa. Smród jest straszny…wiem bo mieszkam w tej okolicy. Co można się spodziewać jak Krasnystaw się nie rozwija wystarczy popatrzeć na inne miasta w regionie. Chodniki brudne zapuszczone zarośnięte. Nic tu się nie dzieje i nic dziwnego ze młodzi uciekają. Zmienić władze!

Z kraju