Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

„Polski Ład” i „Nowy Wał”, to popularne dzisiaj hasła w sieci

Nie milkną echa skutków wprowadzenia Polskiego Ładu, który zaczął obowiązywać w kraju od 1 stycznia. Jak się okazuje, niektóre grupy zawodowe już straciły na wprowadzonych rządowych zmianach.

W sieci nie milkną dzisiaj echa wprowadzonych rozwiązań Polskiego Ładu, który przez ostatnie miesiące promowała partia rządząca. Ministerstwo Finansów reklamując ten program zapewniało, że skorzysta z niego aż 18 mln Polaków, a 9 mln osób przestanie płacić PIT. Już teraz widać, że Polski Ład wpłynął negatywnie na wysokość zarobków części osób m.in. nauczycieli i policjantów.

Wkrótce dowiemy się, że podobnych grup zawodowych będzie więcej. Zmiana przy wypłacie jest znacząca, mowa tu o nawet kilkuset złotych mniej przy styczniowych poborach. Wkrótce niekorzystne zmiany związane z Polskim Ładem odczują właściciele mikro i małych firm. Co więcej, za chwilę czeka nas zmiana stóp procentowych, która wpłynie na wysokość rat kredytów.

Trwający chaos informacyjny związany z Polskim Ładem i objętość nowych przepisów sprawiają, że przedsiębiorcy i biura rachunkowe po prostu czekają i obserwują, co się wydarzy w najbliższych dniach i tygodniach. Ogromna skala zmian i krótkie vacatio legis spowodowały, że jest dużo niejasności w przepisach i dopiero teraz zaczną wychodzić „kwiatki” tego programu.

W dzisiejszym komunikacie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nadal twierdzi, że wprowadzone zmiany to niższe podatki dla 17 mln osób. I dodaje, że podatki przestaną płacić pracownicy, przedsiębiorcy, emeryci i renciści, których roczne dochody nie przekraczają 30 tys. zł, a podatnicy z wyższymi dochodami odprowadzą podatek dochodowy dopiero od nadwyżki ponad 30 tys. zł.

– Najwięcej zyskają ci pracownicy i przedsiębiorcy, którzy zarabiają do 5 700 zł brutto miesięcznie – wyjaśniał wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska przypomniała, że dłuższy okres pracy wpływa na wysokość świadczenia emerytalnego.

– Wprowadzone w Polskim Ładzie zwolnienie z podatku dla emerytów zachęca osoby, które osiągnęły już wymagany wiek emerytalny, do pozostania na rynku pracy – tłumaczyła prof. Uścińska.

Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko podkreśliła, że Polski Ład służy również ochronie i poprawie sytuacji pracowników.

– Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje i nadzoruje także wysokość wypłacanych wynagrodzeń, w tym także w przypadku umów cywilno-prawnych. – PIP udziela porad prawnych, zatem służy pomocą zarówno pracownikom, jak i pracodawcom – deklarowała minister Łażewska-Hrycko.

Na Twitterze jednymi z najpopularniejszych dzisiaj haseł są „Polski Ład” i „Nowy Wał”. Oto niektóre z wybranych opinii na temat rządowego programu.

(fot. pixabay.com)

66 komentarzy

  1. Narzekają ci co kradli za PO bez konsekwencji.

  2. Do chin miejcie pretensje to od nich wszystko się zaczęło wojna pod przykrywką covid.

Z kraju