Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

Polski Czerwony Krzyż uruchamia zbiórkę środków pod hasłem #napomocUkrainie

W związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie, Polski Czerwony Krzyż uruchamia zbiórkę środków pod hasłem #napomocUkrainie. PCK jest przygotowany, aby zorganizować pomoc dla obywateli Ukrainy poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego.

– Polski Czerwony Krzyż na bieżąco monitoruje sytuację i dostosowuje swoje działania do panujących warunków. Uruchamiamy zbiórkę środków finansowych na rzecz pomocy ofiarom wojny na Ukrainie. Wszystkie nasze akcje będą skoordynowane z działaniami Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża oraz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża, który działa na miejscu zdarzenia – mówi Jerzy Bisek, prezes Polskiego Czerwonego Krzyża. 

Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”. Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Polski Czerwony Krzyż jest gotowy udzielić pomocy uchodźcom z Ukrainy. Już w połowie lutego br. Lubelski Oddział Okręgowy PCK przekazał łóżka polowe, materace i śpiwory, które pozwolą przygotować 370 miejsca dla potrzebujących obywateli Ukrainy przy przejściach granicznych na Lubelszczyźnie. Do działania przygotowany jest również Podkarpacki Oddział Okręgowy PCK w Rzeszowie. 

Jak powiedział Rafał Sakowski, koordynator ds. ratownictwa w Biurze Zarządu Głównego PCK – Grupy Ratownictwa PCK w każdej chwili mogą wesprzeć służby państwowe oraz lokalne władze w zabezpieczeniu przejść granicznych oraz przeprowadzeniu wstępnej segregacji medycznej ewentualnych poszkodowanych, przekraczających granicę polsko-ukraińską.

Polski Czerwony Krzyż w razie potrzeby może również wspierać miejsca tymczasowego zakwaterowania uchodźców z terenów objętych działaniami wojennymi. PCK dysponuje sprzętem (łóżka polowe, śpiwory, koce, żywność środki higieny osobistej) oraz posiada szerokie doświadczenie w udzielaniu pomocy humanitarnej, które pozwoli na zapewnienie schronienia i opieki poszkodowanym. 

W 2014 r. Polski Czerwony Krzyż pomagał poszkodowanym na Ukrainie w związku z katastrofą humanitarną związaną z działaniami zbrojnymi na wschodzie państwa. Wówczas środki pozyskane w ramach zbiórki przeznaczone były m.in.: na zakupy najpotrzebniejszych artykułów, które koordynował Ukraiński Czerwony Krzyż, pomoc uchodźcom w Polsce, opłacenie leczenia dla rannych, zorganizowanie wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży, dla których wydarzenia na wschodzie Ukrainy były bardzo traumatyczne. 

Polski Czerwony Krzyż jest gotowy także włączyć się w zorganizowanie konwoju z pomocą humanitarną, jeśli zajdzie taka potrzeba.

(fot. PCK)

10 komentarzy

 1. I jeszcze poproś aby mszę odprawiał jakiś ksiądz, który „bardzo” lubi dzieci.

 2. Dziadek ze "slamsowa".

  Uprzejmie informuję, że nie mam zamiaru brać udziału w tym cyrku.
  Zbyt dobrze pamiętam moją św. p. babcię, której ukraińcy obcięli obie piersi, żeby nie mogła wykarmić mojej mamy, a wówczas 4 letnią płaczącą ze strachu ciocię chwycili za nogi i roztrzaskali głowę o słupek w ogrodzeniu.

  • i cyk kolejne ruble wpadły od putina za komentarz propagandowy

  • Trzeci raz próbuję Ci odpisać i jestem blokowany. To może tak się uda. To zbiórka CPK, możesz nie szanować tej zbiórki, możesz nie szanować tej instytucji. Ja osobiście odnotowałem. Jak Rosjanie dojdą do naszych granic, postaram się Ci przypomnieć

 3. Ta banda dochodziła aż pod Lublin.

 4. i cyk kolejne ruble wpadły od putina za komentarz propagandowy

 5. Może Owsik się podzieli .

 6. Kasa z WOŚP ma służyć Polsce a nie szosz..onom ,wszyscy pamiętamy Wołyń , żaden Polak nie powinien nawet pomyśleć o pomocy tym bandytom!

 7. Jak ukraińcy nam pomagali w czasie wojny?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo