Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Polski Bon Turystyczny przedłużony na kolejne miesiące. Jest podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Polskim Bonie Turystycznym na mocy, której ze świadczenia będzie można skorzystać aż do końca marca 2023 r. Potrzebę przedłużenia terminu realizacji programu PBT w takim wymiarze wskazywały we wspólnym stanowisku z 15 lipca Rada Polskiej Organizacji Turystycznej i Rada Ekspertów do spraw Turystyki. Program jednoznacznie pozytywnie ocenili beneficjenci i przedsiębiorcy turystyczni.

Dotychczasowe statystyki aktywacji i wykorzystania PBT przez beneficjentów wskazują, że do połowy września tego roku aktywowanych zostało blisko 4 mln (dokładnie 3 827 639) bonów, co stanowi 85,74% wszystkich wygenerowanych bonów. A suma zrealizowanych przy ich udziale płatności wyniosła blisko 2,9 miliarda złotych (2,872 343 635 zł). Wciąż jednak jest grupa osób, która nie skorzystała z przysługującego im świadczenia, a wśród bonów aktywowanych nadal są takie, które nie zostały wykorzystane w całości.

– Głównym celem programu jest wsparcie branży turystycznej dotkniętej pandemią Covid-19 oraz umożliwienie większej grupie rodzin z dziećmi, atrakcyjnego spędzenia wspólnego czasu. Przedłużenie terminu obowiązywania programu do końca marca przyszłego roku będzie dodatkowym wzmocnieniem ekonomicznym krajowej branży turystycznej, szczególnie sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Dzieci będą mogły wykorzystać bony podczas wycieczek jednodniowych, zielonych szkół czy zimowych ferii – podkreśla Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Program Polski Bon Turystyczny został uruchomiony pod koniec lipca 2020 r., aby wesprzeć zarówno polską branżę turystyczną, która znalazła się w wyjątkowo trudnej sytuacji po pierwszych lockdownach wywołanych pandemią COVID-19, jak i rodziny z dziećmi. Świadczenia w wysokości 500 zł na każde dziecko i 1000 zł na dzieci z niepełnosprawnościami zostało automatycznie przyznane wszystkim uprawnionym do pobierania świadczenia 500+.

Polskim Bonem Turystycznym można płacić za usługi hotelarskie, jednodniowe wycieczki, wejścia do parków rozrywki i atrakcji turystycznych bez konieczności noclegu, ale także za zorganizowany wypoczynek dzieci i młodzieży jak obozy, kolonie czy zielone szkoły. Wydłużenie programu stwarza możliwość jego pełnego wykorzystania przez większość osób uprawnionych.

– Wydłużenie obowiązywania PBT pozwoli zarówno nowym beneficjentom (w szczególności rodzicom dzieci urodzonych w grudniu 2021 r.), jak i tym, którzy jeszcze nie wykorzystali lub wykorzystali tylko częściowo przyznane im świadczenie, skorzystać z niego w najbliższych miesiącach a jednocześnie nadal stymulować ruch turystyczny. To także szansa dla rodzimych podmiotów turystycznych, aby w niskim sezonie przyjmować u siebie więcej gości. Mimo zakończenia wakacji i powrotu dzieci oraz młodzieży do szkół i przedszkoli beneficjenci nadal regularnie dokonują aktywacji bonów – jest to około 20 tys. aktywacji tygodniowo – i będą z nich korzystać w najbliższych miesiącach.  Wszystkich, który jeszcze nie zdążyli tego zrobić zachęcamy do aktywowania bonu i poznawaniu dzięki temu uroków naszego kraju a przy tym wspierania polskiej branży turystycznej – mówi Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Wszystkie informacje dotyczące programu oraz mapa obiektów przyjmujących płatności Polskim Bonem Turystycznym są dostępne na stronie internetowej bonturystyczny.polska.travel.

(fot. lublin112.pl\źródło MSiT)

7 komentarzy

 1. Pan prezydent nie robi łachy że przedłuża bon.
  Bo ten cudowny bon do puki nie jest zrealizowany jest nic nie warty. Dopiero jak ktoś go zrealizuje i
  od niego odprowadzi podatki zyskuje wymierną korzyść dla państwa.
  Dają karteczkę a dostają od tej karteczki VAT i dochodowy.
  Kreatywna księgowość w wykonaniu PiS.

  • Stefanek i na tym polega zarabianie przez PiS. To jak i 500 plus inwestycja. Dzięki temu inni mają pracę, dzieci z rodzicami zadowoleni a gospodarka mimo wszystkich kryzysów i pandemii dobrze się rozwija. za PO było „Piniędzy nie ma i nie będzie” I nikt nie krzyczy, że Polska się zadłuża jak kiedyś Grecja. I dlatego tylko PiS i żadni inni. Bo pozostali tylko nam zabierali i okradali budżet państwa.

   • Inflacja obecnie 17,2%, ciekawe kiedy wyborcy PiS zorientują się, że są okradani?
    „Tylko PiS i żadni inni” 🙂

  • Poza „dopuki” wszystko się zgadza.

 2. W kocku można płacić też w sklepie za artykuły spozywcze.

 3. lepiej spalić będzie cieplej

 4. Rozdawnictwa ciąg dalszy .Pomoc tylko dla ludzi którzy jej potrzebują , nie dla nierobów !

Z kraju