Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Załatwię kredyt z komornikiem — puste hasło czy realna pomoc?

Czy wiesz, że nawet jeśli posiadasz zajęcie komornicze, możesz liczyć na otrzymanie finansowania? Internet pełen jest ogłoszeń o tytule „załatwię kredyt z komornikiem” lecz na takie oferty należy jednak uważać. Przeczytaj, dlaczego niektórzy ogłoszeniodawcy mogą być niebezpieczni, jak wybrnąć z niełatwej sytuacji a także jakie pożyczki z komornikiem są legalne.

Kredyt na lewo — da się załatwić?

Dołek finansowy niektórych dłużników jest pożywką dla oszustów, którzy próbują wykorzystać desperację takich osób. Stąd wysyp ofert dotyczących „załatwienia kredytu na lewo” na portalach internetowych oraz fizycznych tablicach ogłoszeń. Za takim sformułowaniem nigdy jednak nie kryją się legalne praktyki.

Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z tego typu usług i zapoznaniu się z ofertą „lewego kredytu”, pewnie wydaje Ci się, że nie masz żadnej alternatywy. Jesteś w błędzie. Aby móc świadomie wybrać bezpieczny i pomocny produkt warto, byś najpierw uporządkował swoją wiedzę na temat rynku kredytów i pożyczek.

Gdzie dostanę kredyt z komornikiem?

Kredyt to produkt, którego mogą udzielić wyłącznie banki. Wszystkie pozostałe podmioty zajmujące się finansowaniem udzielają pożyczek.

Jeśli Twoje zobowiązania są już na etapie egzekucji komorniczej, żaden bank nie udzieli Ci kredytu. Instytucje bankowe są w tej kwestii bardzo rygorystyczne. Takie podejście nakłada na nie polskie prawo. Każde ogłoszenie zawierające w jednym zdaniu słowa „kredyt” i „komornik” to chwyt marketingowy, clickbait lub oszustwo.

Jako zadłużony konsument znajdziesz jednak wiele skierowanych do Ciebie ofert w sektorze pozabankowym. Ważne, abyś wiedział, jak odróżnić realną pomoc od pospolitego oszustwa.

Załatwię kredyt z komornikiem – co kryje się pod takim hasłem?

Jeśli na popularne hasło „Załatwię kredyt z komornikiem” chce złapać Cię finansowy przestępca, za treścią ogłoszenia (najczęściej na portalu OLX czy Facebook) będzie kryła się osoba prywatna lub firma, która zaoferuje Ci pomoc w znalezieniu finansowania Twoich potrzeb, ale działająca poza rejestrem Komisji Nadzoru Finansowego czy Rejestrem Firm Pożyczkowych.

Nie znajdziesz jej również w żadnym internetowym rankingu pożyczek ani w zestawieniach porównywarek pożyczek online (to platformy, które informują jedynie o rzetelnych i legalnych podmiotach).

Druga grupa posługująca się zwrotem „kredyt z komornikiem” to firmy, które chcą w ten sposób zwrócić uwagę na swoją — w pełni legalną — ofertę pożyczek, skierowaną do zadłużonych. Podmioty te, zdają sobie sprawę, że nie każdy rozróżnia i prawidłowo interpretuje pojęcia „kredyt” i „pożyczka” dlatego w stosunku do konsumenta mogą stosować je zamiennie (choć co do zasady jest to nieprawidłowe nazewnictwo).

Nie mówimy jednak w tym przypadku o chęci oszustwa czy wyłudzenia, ale o przekazie reklamowym. Takiemu pożyczkodawcy można z reguły zaufać pod warunkiem, że figuruje w:

– rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego,

– Krajowym Rejestrze Sądowym (lub ewentualnie CEIDG),

– Rejestrze Firm Pożyczkowych prowadzonym przez Związek Firm Pożyczkowych,

oraz nie jest tematem żadnego ostrzeżenia czy komunikatu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jeśli jesteś osobą zadłużoną, pomocy szukaj w firmach, które dokładnie sprawdziłeś pod kątem zalegalizowanego i uczciwego działania. Sprawdzone pożyczki z komornikiem czy złym bikiem znajdziesz na zaufanych porównywarkach jak na przykład https://pozyczasz.pl/pozyczki/z-komornikiem/. Rankingi tego typu prezentują wyłącznie oferty od legalnych firm.

Poszukiwanie kredytu z komornikiem a bezpieczeństwo

Szukając pożyczkodawcy, z którym podpiszesz umowę, aby na Twoim koncie pojawił się dodatkowy zastrzyk gotówki, najlepiej zrezygnuj z usług osób prywatnych (szczególnie jeśli pożyczkę musisz zabezpieczyć na przykład nieruchomością) na rzecz dużo bezpieczniejszych i regulowanych prawnie, zarejestrowanych firm pożyczkowych.

Prywatne podmioty udzielające takich świadczeń działają w sposób niekontrolowany, co stanowi podłoże sprzyjające różnego rodzaju oszustwom. Podjęcie tego typu współpracy może mieć konsekwencje w postaci:

– wyłudzenia Twoich danych,

– podpisania niekorzystnej umowy, która nałoży na Ciebie obowiązek spłaty niebotycznych kosztów,

– podpisania umowy o pożyczkę zabezpieczoną nieruchomością lub kosztownym mieniem i w efekcie ryzyko utraty majątku.

Aby zachować wszelkie środki ostrożności przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu dodatkowego zobowiązania, każdorazowo sprawdź potencjalnego pożyczkodawcę we wszystkich możliwych bazach. Dobrą praktyką jest również zapoznanie się z sekcją komentarzy na temat danego podmiotu i skorzystanie z rekomendacji i opinii byłych lub obecnych klientów.