690 680 960

Polska zamyka granicę z Białorusią dla ciężarówek. Jedyne czynne przejście jest na Lubelszczyźnie

Jeszcze w tym tygodniu polsko-białoruska granica zostanie zamknięta dla pojazdów ciężarowych zarejestrowanych w Rosji i na Białorusi. To odpowiedź na sankcje, jakie zamierza wprowadzić Rosja dla polskich przewoźników.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło decyzję o zamknięciu granicy z Białorusią dla ciężarówek z tego kraju, a także z Rosji. Jak czytamy w rozporządzeniu, towarowy ruch graniczny ulegnie zawieszeniu dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Republiki Białorusi lub Federacji Rosyjskiej.

Oznacza to, że wstrzymanie odpraw rosyjskich i białoruskich pojazdów ciężarowych na jedynym obecnie czynnym przejściu granicznym z tym krajem, jakie znajduje się w Koroszczynie. Ma to nastąpić od północy 1 czerwca. Resort wyjaśnia, że wynikła z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Chodzi o „nagły, kryzysowy charakter zdarzeń”, w wyniku którego zaszła konieczność podjęcia „pilnych działań zapobiegawczych”.

Wszystko wskazuje na to, że jest to odpowiedź na sankcje dla polskich firm transportowych, jakie postanowiła wprowadzić Rosja. W ubiegłym tygodniu Duma zwróciła się w tej sprawie do Rządu Federacji Rosyjskiej. Propozycja sankcji ma na celu zablokowanie możliwości poruszania się polskich przewoźników po terytorium Rosji.

Obecnie przed terminalem w Koroszczynie na wyjazd z Polski oczekuje około 900 ciężarówek. Czas oczekiwania wynosi 8 godzin. Jednak kolejka się zwiększa. Wszystko dlatego, że kierowcy starają się opuścić Polskę zanim zakaz zacznie obowiązywać.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

14 komentarzy

 1. czerwona wandzia

  ale turki i bałkańce będą jeździć

 2. a to jeszcze nie jest zamknięte ?

 3. To zamyka granice czy czynne przejście ?

  • Zamyka granicę, a więc jedyne czynne przejście w Koroszczynie. Gdyż inne zostały zamknięte wcześniej.
   Pozdrawiam

 4. No tak zamyka iluzorycznie bo jak będą chcieli wjechać to wjadą przez Litwę

 5. Teraz wszyscy będą jeździć na mołdawskich tablicach

 6. Ale PKP towary wozi dalej bez rządnych przeszkód.
  Tak się wykańcza konkurencję – brawo PiS.

 7. Jeszcze ciepły Lech M.

  Lepiej późno niż wcale.

 8. Należało to zrobić z rok wcześniej i szczelniej.

 9. A czemu nie ma wzmianki z jakiego powodu? Powodem jest wyrok na polskiego pochodzenia Andrzeja Poczobuta skazanego na 8 lat! Andrzej Poczobut został 8 lutego skazany przez Sąd Obwodowy w Grodnie na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Taki wyrok oznacza m.in. ograniczenie kontaktów z rodziną i dostępu do paczek żywnościowych, które są podstawą wyżywienia białoruskich więźniów.

 10. 900 ciężarówek i czas oczekiwania 8 godzin – jak to rozumieć? 8 godzin na ciężarówkę czy ta ostatnia będzie czekać „aż” 8 godzin?

Dodaj komentarz

Kursy walut

 • USD 4.3634zł -0.14%
 • GBP 5.3183zł -0.53%
 • EUR 4.6091zł -0.57%
 • CHF 4.7869zł -0.34%

Polub nas