Pojazd dostawczy z ładunkiem ważył 7 ton. Kierowca został ukarany mandatem (zdjęcia)

Przekroczenie ładowności to nie jedyne wykroczenie, którego dopuścił się kierowca samochodu dostawczego. Mężczyzna przewoził również towary niebezpieczne bez wymaganego zabezpieczenia.

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie zatrzymali do kontroli w Hucie Turobińskiej w powiecie biłgorajskim samochód dostawczy.

Zgodnie z danymi z dowodu rejestracyjnego ładowność wynosiła 910 kg, a dopuszczalna masa całkowita 3500 kg. Po zważeniu okazało się, że pojazd z ładunkiem ważył 7000 kg. Kontrola skrzyni ładunkowej dodatkowo wykazała, że przewożony ładunek nie był zabezpieczony przed przemieszczaniem, a przewożono także materiały niebezpieczne, co stwarzało dodatkowe zagrożenie.

Inspektorzy zakazali dalszej jazdy do czasu częściowego rozładunku pojazdu i przywrócenia jego normatywności. Nakazano zabezpieczenie pozostałego ładunku. Na kierującego nałożono mandat karny w kwocie 500 złotych.

(fot. WITD)

11 komentarzy

 1. Najpierw montuje się bez zastanowienia windę do pojazdu kupując najtańszą i najcięższą a potem zdziwko, że ładowność jest niska. Ale co tam, będzie się jeździć, bo przecież rama wytrzyma a nikt nie będzie kilka razy z tym samym towarem jeździł. I to potwierdza, to o czym kierowcy mówią od dawna – najniebezpieczniejsze samochody na polskich drogach, to nie ciężarówki, tylko przeładowane dostawczaki, które zamiast max 3,5t często ważą 5-7-8t a kierowcy pędzą nimi jakby ich fizyka nie obowiązywała.

 2. … 500 ! ? … dużo ??? … raz na sto i tak się opłaca

 3. nieKrytyKrytyk

  dociekliwy, jaką byś windę nie zamontował do busa to ładowność spada do 0. bus 10 EP waży koło 2,5 tony +/- 200 kg. winda jaka by nie była to i tak połowę ładowności zabierze. najbardziej mi się śmiać chciało jak klientka zamówiła iveco z windą chłodnią etc, i jakie jej zdziwienie było jak ładowności było w dowodzie 100 kg, inną sprawą jest to że czy bus 3,5t na kat. B czy bus do 5 ton na kat c. praktycznie nie ma zmian w aucie, mam 2 iveca Vi, jeden oznaczenie 1535 drugi 1550, oba są na b oba mają takie same części, wiadomo że jak 3,5t to nie 7 na wadze, ale tak naprawdę jak „przeładujesz” busa o te 500kg to nic się nie dzieje, no chyba że walczą z ostrym cieniem mgły i trzeba się doje..ać.. jak helikopter wyląduje na stacji tak samo bo zagrożenie, ale jak władza niszczy kraj to jest spoko i prokurator nic do tego nie ma. macie swoją polska tylko tu gdy 2 auta jadą ponad 100 w zabudowanym to kwity traci tylko 1 kierujący, mamy równe przepisy, i równiejsze dla nie których

 4. A której bus nie jest przeładowany

 5. Wilekie mi halo ,praktycznie wszystkie jezdzą przeładowane .Tyle ze jedne w granicach zdrowego rozsądku a inne przekraczają wszelkie granice tego rozsądku

 6. Ostatnio ważyłem puste iveco 65c15 izoterma z windą 8ep waży równe 3,5 tony a w dowodzie miał 3,9 tony ładowności a łącznie miał ważyć 6,5 tony kupiony z salonu auto polizyngowe nawet w salonach sprzedają buble dowód rejestracyjny wypisują jak im się podoba

 7. Może powstaje nowa tradycja rejestrowania niższej ładowności żeby koszty utrzymania samochodu były mniejsze a samochód wozi zgodnie ze swoją fabryczną ładownością chociaż niezgodnie z dowodem rejestracyjnym.

 8. A najciekawsze jest to, że wystarczy zmiana homologacji na ciężarowy i już przeładowany nie będzie. Czysty absurd, bo żadnych zmian technicznych nie będzie a zmienią się tylko literki w dowodzie. Kat B już dawno powinna być podniesiona do 5 ton! Obecnie w samochodach dostawczych to chyba jedynie styropian można wozić aby waga się zgadzała.

 9. Mozna Jescze pszczoły luzem wozić i wtedy będzie ok

  • Oczywiście pod warunkiem że poprosi się je o to by w czasie jazdy były w locie

 10. kierowca bombowca

  u nas w firmie mamy 5 aut Iveco i każde jest przeładowywane i wyjeżdzają poza Lublin w róznych kierunkach . Ale my kierowcy wiemy na których drogach stoi inspekcja i omijamy ich bocznymi drogami. Witamy w Polsce C .

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!