Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

Pojawił się nowy sposób oszustów na wyłudzanie pieniędzy. Uwaga na metodę „na strażaka”

Policjanci i strażacy ostrzegają starsze osoby przed przestępcami stosującymi metodę „na strażaka”. Oszuści próbują wejść od domów pod pozorem sprawdzenia czujek dymu lub kontroli zabezpieczeń przeciwpożarowych.

W ostatnich dniach pojawił się przypadek oszustwa metodą – „na strażaka”, podczas którego osoby przebrane w mundur próbowały dostać się do mieszkania starszej kobiety, informując ją, że przyszły one na kontrolę przeciwpożarową.

Przestępcy działając metodą tzw. „na wnuczka, a teraz również „na strażaka” oszukują głównie osoby starsze, wykorzystując ich nieuwagę – próbują wejść do domu pod pozorem sprawdzenia, czy założenia czujek dymu lub sprawdzenia zabezpieczeń ppoż. Wyłudzają pieniądze i kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia.

Państwowa Straż Pożarna informuje, że funkcjonariusze PSP nie przeprowadzają czynności kontrolno-rozpoznawczych w budynkach mieszkalnych, a kontrole przeprowadzane we wszystkich innych obiektach poprzedzane są pisemnym zawiadomieniem o kontroli.

Strażacy apelują o czujność i ostrożność w takich sytuacjach. Uważajmy na osoby starsze w naszym otoczeniu. Przekażmy im, że strażacy nie prowadzą kontroli prywatnych mieszkań. Informujmy ich o tym, że są osoby, które tak naprawdę chcą ich oszukać i wyłudzić od nich oszczędności całego życia.

W przypadku wątpliwości, co do wizyty strażaków w naszym domu należy skontaktować się z miejscową Komendą Państwowej Straży Pożarnej lub zawiadomić policję.

(fot. lublin112.pl\ilustracyjne)

5 komentarzy

  1. Można dodać, że stosunkowo łatwo jest kupić tzw. ubranie strażackie, więc samo ubranie to samo, by traktować gościa jako strażaka.

    Z drugiej strony jeśli na ulicy stoi wóz bojowy straży pożarnej, to nie ma co wątpić tylko trzeba otwierać.

  2. Trzeba kupić kolratkę , sutanne , kropidło i w drogę. Ludzie będą walić w pas i chojne dary dawać. Będę za jakiś czas na 112 , ??

  3. Jak stoi wóz strażacki to znaczy,że zabezpieczają miesięcznice i nie należy ich wpuszczać jak się nic nie dymi,pali.

  4. Miało być, że samo ubranie to za mało, by…..

Z kraju

Polityka i społeczeństwo