Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Podpisano umowę na przedłużenie ul. Węglarza. To inwestycja za blisko 49 mln zł

Miasto Lublin podpisało umowę na budowę przedłużenia ul. Węglarza na odcinku od ul. Walecznych do ul. Trześniowskiej wraz z przebudową odcinków ul. Koryznowej i Trześniowskiej. Wartość inwestycji to blisko 49 mln zł.

– Ruszamy z kolejną ważną inwestycję w mieście, szczególnie istotną dla mieszkanek i mieszkańców Ponikwody. Rozbudowa układu drogowego zabezpieczy potrzeby rozwijającej się dzielnicy, zapewniając komunikację do szkół, przychodni oraz cmentarza miejskiego. Podpisanie umowy kończy procedurę formalną zamówień publicznych i rozpoczyna realizację prac w terenie – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydent Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Nowa infrastruktura drogowa

W ramach inwestycji powstanie nowa infrastruktura drogowa o łącznej długości około 2,6 km. Przedłużona ul. Węglarza od ul. Walecznych do ul. Trześniowskiej obejmie dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu i na części jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu o szerokości odpowiednio 3,5 m i 3 m. Projekt zakłada realizację zaplecza dla transportu publicznego, dwustronnych chodników i ścieżek rowerowych, sygnalizacji i oświetlenia drogowego, a także kanalizacji i sieci.

Nowa infrastruktura drogowa zapewni bezpieczeństwo i komfort pasażerom, kierowcom oraz pieszym. Inwestycja uwzględni potrzeby osób z niepełnosprawnościami, m.in. dzięki zachowaniu wymogów dotyczących szerokości i pochyleń chodników, progów, wykonaniu płytek znacznikowych przy skrzyżowaniach i zatokach autobusowych oraz sygnalizacji świetlnej z przyciskami sensorowymi i informacją dźwiękową.

Dostęp do transportu publicznego

Przedłużenie ul. Węglarza obsłuży ruch drogowy w północno-wschodnim rejonie miasta i zapewni dostęp do miejskiego transportu publicznego. Nowa trasa, wraz z istniejącym fragmentem ul. Węglarza, połączy się z al. Spółdzielczości Pracy i dalej z obwodnicą Lublina oraz trasą S19 w kierunku Białegostoku. Z kolei prowadząc na wschód w kierunku ul. Trześniowskiej, wpłynie na poprawę dostępności stacji kolejowej PKP Lublin – Ponikwoda.

Koniec prac w 2025 r.

Inwestycję zrealizuje PBI Infrastruktura S.A. wspólnie z PBI WMB Sp. z o.o. Jej zakończenie planowane jest w październiku 2025 r.

Przedłużenia ul. Węglarza wraz z budową przyległych ulic otrzymało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Środki otrzymane na ten cel to 30 mln zł, co stanowi 50% wartości całej inwestycji obejmującej dwa zadania: budowę/przebudowę przedłużenia ul. Węglarza oraz przebudowę ul. Wallenroda.

(Źródło: UM Lublin)

3 komentarze

  1. kronikidewelorozwoju

    Czyżby dewelo-buraczki zażyczyły sobie w końcu skomunikowania „banków ziemi”, które mają w tamtym rejonie? No to nie ma wyjścia – im Dewelo-Kamerdyner odmówić przecież nie może i nie chce.

  2. Nooo pisu nie ma ,dopiero teraz bendziem inwestować bo przecie pisiarze przeszkadzali w inwestowaniu ,a kosztorys ktoś widział może za 39 ktoś by zrobił

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112