Pod cmentarnym murem znaleziono szczątki partyzanta. To najprawdopodobniej „Bystry” (zdjęcia)

W miejscu, gdzie zwyczajowo grzebano samobójców, natrafiono na szczątki partyzanta, który stracił życie w październiku 1946 r. na skutek odniesionych ran. Wszystko wskazuje na to, że szczątki należą do Jana Kowalskiego ps. „Bystry”.

W tym tygodniu Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadziło prace poszukiwawcze na Cmentarzu Parafialnym św. Anny w Lubartowie. Udało się bowiem uzyskać informację na temat przypuszczalnego miejsca pochówku Jana Kowalskiego „Bystrego”, członka oddziału WiN Kazimierza Woźniaka „Szatana”. Stracił on życie w październiku 1946 r. na skutek ran odniesionych podczas starcia z grupą żołnierzy KBW.

Pod cmentarnym murem od strony torów, w zachodniej części cmentarza, natrafiono na szczątki należące do mężczyzny w wieku ok. 20-25 lat. Spoczywały one w pozostałościach trumny. Znaleziono też guziki, skórzany pasek oraz książeczkę, która prawdopodobnie służyła do nabożeństwa. Jak wskazują historycy, było to miejsce, gdzie zwyczajowo grzebano samobójców, a potem, jak wszystko na to wskazuje, ofiary UB.

Z relacji krewnych zabitego wynika, że przypuszczalne miejsce pochówku „Bystrego” miała przed laty znaleźć jego matka. Nie udało się jednak ustalić, w jaki sposób zostało ono przez kobietę zlokalizowane. Przez lata mogiła nie była w żaden sposób oznaczona. Dopiero na początku lat 90. jego krewny wystawił prosty nagrobek wraz z metalowym krzyżem. Odnalezione szczątki przewieziono do Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie, gdzie zostaną poddane badaniom medycznym oraz identyfikacji genetycznej.

Jan Kowalski „Bystry”, urodził się 21 sierpnia 1927 r. w Rudnie, w powiecie lubartowskim. Był żołnierzem Obwodu AK-WiN Lubartów. W nocy z 3 na 4 października 1946 r. został ciężko ranny w czasie potyczki z pododdziałem Kompanii Zwiadu WBW-Lublin w Piotrawinie koło Jastkowa. Został ewakuowany z miejsca walki i umieszczony na kwaterze w przysiółku Zakopaniny koło Woli Przybysławskiej. Tam niebawem zmarł. Ciało partyzanta przebrano, włożono do trumny, którą ukryto w stodole, by w nocy wywieźć na cmentarz. Jednak niebawem odnalazła ją penetrująca wieś grupa operacyjna UB-WP. Zwłoki zostały następnie pogrzebane na miejscowym cmentarzu.

(fot. Róża Dylewska, Artur Piekarz, Tomasz Borkowski, Łukasz Pasztaleniec)

Zobacz również

11 komentarzy

 1. Ale zębiska to miał chłop zdrowe 🙂

  • Bo to Julio, byli porządni ludzie, w przeciwieństwie do swoich szczerbatych, przepitych oprawców cuchnących słoniną, samogonem, cebulą i czosnkiem. Gdyby to byli bandyci to by ich wieszano na rynkach miast, ani mordowano potajemnie o 3 nad ranem wywożąc zwłoki ofiar tak aby nie stały się obiektem kultu i pamięci.
   Ci co mordowali wiedzieli kogo mordują. Aktyw polski, bierni siedzieli i pierdzieli w taboret, dali się zamknąć na 50 lat, i po 1989 roku, po 50 latach niewoli w zasadzie nie nadawali się do cywilizowanego świata. Tak działa komunizm. Po 1991 ten rak rozlał się po świecie i dzisiaj mamy go już nawet w watykanie, USA i Australii.

 2. Q ubeckie nawet trupów się bali

 3. Moja babcia opowaiadała o wyczynach „bohaterów” służących pod Szatanem. Szkoda, że nikt nie jest zainteresowany weryfikacją ich dokonań.

  • Jedna propaganda, zastąpiła drugą propagandę. Jeszcze żyją nieliczni pamiętający tamte czasy, tylko nikt nie jest zainteresowany ich świadectwem. Niestety niedługo nie będzie miał kto opowiedzieć historii i zostaną nam tylko mity i legendy z czasów Polski powojennej.

  • Czemu nie kumacie prostej rzeczy ???
   Byli są i będą ludzie i *** ludzie
   Są normalni policianci, lekarze, prawnicy, mechanicy itp. itp.
   Ale też są *** policianci , lekarze itp itp ………

  • to były trudni czasy nie mozna nikogo oczeniać bo sytuacje były rozne
   byl koniec wojny bieda ludzie chcieli normlanie życ inni chcieli walczyć o Polskie

  • No cóż widocznie w twojej wsi zbyt długo stacjonowały wojska radzieckie… Ciekawe czy masz trochę czunguckie rysy twarzy.

 4. Miał bardzo zadbane uzębienie, w przeciwieństwie od tych zwierząt co przyjechali z żydokomuną z NKWD, GZI i PPR na ruskich czołgach.

  • Miał 20 lat, nie żarł tyle słodyczy i nie pił coli, to jakie miał mieć zęby w takim wieku?

 5. chwała bohaterom

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7861zł -0.54%
  • GBP 5.272zł -0.36%
  • EUR 4.5764zł -0.14%
  • CHF 4.1723zł -0.21%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Klasyczne auta zjadą do puławskiej Mariny
  Zaproszenie I Turniej Lubelskiego Cebularza
  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku