Poczta Polska żąda zapłacenia abonamentu RTV. Nieważne, że osoba od lat nie żyje i nigdy nie miała telewizora

Poczta Polska wraca do rozsyłania wezwań do zapłaty rzekomo zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego. Listy wysyłane są również do osób nieżyjących, które nie miały nigdy telewizora. Instytucja nie komentuje tej sprawy.

Przed kilkoma dniami jeden z naszych czytelników znalazł w swojej skrzynce pocztowej list z Poczty Polskiej. Zaadresowany on był na poprzedniego właściciela posesji, który od wielu lat już nie żyje. Ponieważ ma kontakt z jego bliskimi, przekazał im korespondencję. Jak się okazało, w środku było… wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Jak nam przekazano, na posesji w podlubelskiej gminie, na adres której przyszła przesyłka, nikt nie mieszka. Budynek mieszkalny dopiero jest w budowie. Z kolei adresat listu, zmarł przed kilkoma laty, co więcej nigdy nie posiadał telewizora. Odbiornik mieli jego rodzice, jednak ci, od lat 90-tych byli zwolnieni z opłat, z uwagi na swój wiek. Nie przeszkodziło to jednak Poczcie Polskiej żądać wniesienia opłaty.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Pocztą Polską żądając wyjaśnień, jednak otrzymaliśmy odpowiedź, że instytucja ta nie rozpatruje indywidualnych przypadków za pośrednictwem mediów.

O podobnych przypadkach jest głośno od kilku miesięcy, kiedy to Poczta Polska zaczęła prowadzić intensywne działania związane ze ściąganiem opłat abonamentowych od Polaków. Nie brakowało sytuacji, że wezwania, a nawet nakazy otrzymywały osoby, które są zwolnione z tego typu opłat. Po tym, jak zaczęło być w kraju coraz głośniej o tych praktykach, w czerwcu, kiedy to trwała kampania prezydencka, wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że zwróci się do Poczty Polskiej o wstrzymanie działań.

„Kwestia ściągalności abonamentu RTV to smutna spuścizna rządów Donalda Tuska. To kolejna kwestia do gruntownego przemodelowania po naszych poprzednikach. Obecnie – biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności – poprosiłem Pocztę Polską o wstrzymanie działań w tym zakresie” – napisał wtedy na Twitterze Jacek Sasin.

Wybory niedawno zostały rozstrzygnięte, więc jak widać, Poczta Polska wróciła do rozsyłania wezwań do zapłaty abonamentu. Jednak na pytanie, czy ktokolwiek kontroluje do kogo są one wysyłane, nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi.


(fot. nadesłane)

Zobacz również

61 komentarzy

 1. Pięniądze abo psikurski

  To jest kasa dla młodej pary tv oni nie chcą drobnych

 2. Dostałem podobne wezwanie z dn 7 lipca chociaż mam ustawiony przelew stały w banku. Jestem przekonany, że to nie przypadek a grubsza afera.

  Dodatkowo już dwa razy byłem ścigany przez pocztę – nawet już mi zwracali kasę bo nie szło się dogadać i zapłaciłem potem wkroczyłem na drogę sądową – za 7 lat niezapłaconego abonametu. Jest jakiś większy problem z ich systemem. Po 7 latach system sobie raptownie pryzpomina i nie ma zlituje – ja nawe miałem potwierdzenie wyrejestrowania na piśmie, ale jakoś oni nie mogli po swojej stornie go znaleźć. Jak wkroczyłem na drogę sądową to grzecznie oddali kasę i napisali, że wyrejestrowali z datą sprzed 7 lat.

 3. A kogo obchodzi czy masz , miałeś lub będziesz mieć telewizor ? Ważne abyś zapłacił abonament a „manie” telewizora to już twoja wola. Demokracja Panie!

 4. Nie ma sensu płacenie za ten abonament i oglądanie w 50% reklam. Powiedzmy taki netflix, płacę za niego i mam to co wymagam.

 5. 70 baniek muszą sobie odrobić… Wiadomo.. Ciemny lood zapłaci drugi raz..

 6. Jaki zaległy abonament?? Przecież dostali rekompensatę więc o co chodzi?

 7. Nie płacę poczcie a z jakiej parafi czy ona wysyła mi sygnał nie, płacę wylocznie multimediom oni przesyłają programy oraz te pierd… Reklamy

 8. TO PRZECIEZ JEST CHORE!!!!!!

 9. Tyle już kolejnych rządów obiecywał raz na jutro załatwić sprawę abonamentu TV, a żaden tego jakoś nie chce odpuścić. Podatek to podatek i drą wszyscy po kolei i jakby sie nie nazywali PiS, PSL, PO, czy „nieboszczka” PZPR – jak tylko sięgam pamięcią…

 10. RTV pis dostała tyle kasy od Dudy i jeszcze ścigają umarłych !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Studętkom jezdem i tak se myślem...

   Ciutkę źle rozumujesz „!!!!!!” – Duda ze swoich nikomu nic nie dał, i nie da…
   To co zadysponował, czy zadysponuje Duda, albo Rząd (jaki by on nie był), pochodzi z podatków tych, którzy jeszcze pracują.
   A abonament telewizyjny to nic innego jak pod inną nazwą ukryty podatek, ktory różni oficjele obiecywali znieć, ale jakoś żadnemu nie wyszło…

 11. w tekscie pan sasin który raptem ma udziały na 6 mln w spółkce skarbu państwa pisze to wina tuska trochę to już nie modne ile lat oni przy korycie ale oni bez winy i rozwody koscielne unieważnienia podatków dla swoich ale to wina suska

  • Cichobiorek cichodajek

   Ty, *** do szkoły nie chodziłeś, *** ???
   Jak już piszesz to pisz tak jak cie nauczyli.

 12. W takim przypadku należy podać adres grobu i szybko sprawa się wyjaśni. Wezwanie przyszło do męża spokojnie poiformowałam doręczyciela że adresat mieszka w innym miejscu bo od 6 lat nie żyje.

 13. Kiedy przymusowe ekshumacje w celu sprawdzenia czy dany podejrzany od uchylania się od obowiązku płacenia na propagandę na pewno nie żyje ??

 14. TVP dostała 2mld z naszych podatków (o ironio – w ramach rzekomej nieściągalności abonamentu RTV) – i jeszcze im mało ?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.739zł -0.01%
  • GBP 4.8934zł 0.06%
  • EUR 4.4016zł -0.02%
  • CHF 4.0896zł 0.13%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Obchody Stulecia Zwycięstwa Polski nad Bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 zwanej jako „Cud nad Wisłą”
  Dożynki gminy Trzydnik Duży w Rzeczycy Ziemiańskiej
  Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów: Krasnostawskie Chmielaki odbędą się w innej formie
  Wystrzałowa branża: Współpraca branży budowlanej
  Kino pod gwiazdami w Nowosiółkach