Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Ostrzeżenie przed podróżami do Rosji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ponownie przypomina o obowiązującym ostrzeżeniu dla podróżujących do Rosji, wprowadzonym w marcu 2022 roku po wybuchu wojny na Ukrainie. Jednocześnie MSZ odradza wszelkie podróże do Rosji w związku z wojną na Ukrainie oraz uznaniem Polski przez władze Rosyjskiej Federacji za państwo nieprzyjazne.

– Zwracamy uwagę na zawieszenie bezpośrednich połączeń lotniczych między Polską i Rosją oraz bardzo ograniczone możliwości podróży do/z Polski, brak lub niezwykle ograniczony dostęp do środków finansowych ulokowanych w Polsce (np. niemożność posługiwania się polskimi kartami płatniczymi), a także działania miejscowych służb, jak arbitralne zatrzymania, przeszukiwania telefonów komórkowych oraz potencjalne uniemożliwienie wyjazdu z Rosji w przypadku posiadania podwójnego obywatelstwa – informuje w komunikacie MSZ.

Obywatele RP posiadający również obywatelstwo rosyjskie są traktowani w świetle rosyjskiego prawa wyłącznie jako obywatele Federacji Rosyjskiej. W obecnych warunkach, gdy władze rosyjskie ogłosiły mobilizację do wojska dla swoich obywateli, powyższe może dotyczyć również osób z podwójnym obywatelstwem.

Ze względu na znacznie zredukowaną liczebność personelu dyplomatyczno-konsularnego RP w Rosji możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona.

W razie drastycznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa, zamknięcia granic czy innych nieprzewidzianych sytuacji, ewakuacja może okazać się znacznie utrudniona lub nawet niemożliwa.

Zobacz więcejPolska w Rosji – Informacje dla podróżujących

11 komentarzy

  1. Ostrzec jeszcze należy, że ruch drogowy w Rosji niewiele odstaje od tego w Polsce. Prawo dżungi. Żeby się o tym przekonać nie trzeba daleko szukać. Wystarczy przejrzeć tysiące wpisów z tego forum o „pierwszeństwie na cmentarz” czy pytania o to, „kogo bardziej zaboli”.

  2. A ja na przekór se pojadem do swoich ziomali

  3. Granice to należy z banderowcami zamknąć.

  4. Czy pissowcy już o tym wiedzą? Może lepiej im wysłać ostrzeżenia każdemu z osobna?

  5. ##### kodziarskich sługusów

    „dziękujemy ci radku”

  6. To jak teraz będą donosić czerwone komuchy.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport