690 680 960

Po wykryciu koronawirusa zawieszono działalność szpitala. Miasto rozpoczęło wydawanie maseczek

Kolejna kryzysowa sytuacja w szpitalu na terenie naszego regionu. Tym razem chodzi o placówkę w Dęblinie. U jednego z pacjentów badania wykazały koronawirusa. Na razie nie udało się ustalić źródła zakażenia.

Po trzech tygodniach, od potwierdzenia pierwszego przypadku koronawirusa w województwie lubelskim, wciąż w kilku powiatach nie wykazano żadnych osób zakażonych. Jednym z nich do tej pory był powiat rycki. Jednak w środę okazało się, że zakażony jest jeden z pacjentów 6 Szpitala Wojskowego w Dęblinie. Jak wyjaśnia Magdalena Smolińska-Kornas z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, jest to mężczyzna w wieku powyżej 61 roku życia.

Z naszych ustaleń wynika, iż mężczyzna ten jest mieszkańcem Dęblina, zaś w placówce przebywał od 2 tygodni. Trafił tam w ciężkim stanie na oddział chirurgii. Kiedy wczoraj do szpitala dotarły dodatnie wyniki badań pobranych od mężczyzny próbek, od razu wszczęte zostały odpowiednie procedury. W ciągu kilkudziesięciu minut pacjent został przeniesiony z oddziału w miejsce izolacji, a następnie, po zorganizowaniu specjalistycznego transportu, przewieziony do jednoimiennego szpitala zakaźnego w Puławach.

Dyrektor dęblińskiego szpitala Wojciech Zomer zadecydował o zamknięciu placówki. Powodem był fakt, iż w tym czasie, kiedy mężczyzna przebywał w szpitalu, miał kontakt z dużą ilością osób. Postanowiono też cały personel poddać badaniom pod kątem koronawirusa. Jednak jak nas poinformowano, sprawa nie jest prosta, gdyż zależy od mocy przerobowych laboratorium. W pierwszej kolejności wymazy pobrano od 41 osób, które pracują na piętrze, na którym leżał zakażony pacjent. W kolejnych dniach badania zostaną przeprowadzone u pozostałych członków załogi szpitala. Pierwsze wyniki mają być znane jeszcze w dniu dzisiejszym.

Ze względu na sytuację w Dęblinie postanowiono zwołać Zespół Zarządzania Kryzysowego. Co więcej, miasto zabezpieczyło się w maseczki antywirusowe i prowadzi ich dystrybucję wśród mieszkańców. Pierwsza partia maseczek została przekazana do instytucji pracujących na rzecz mieszkańców m.in. do szpitala, Ochotniczej Straży Pożarnej czy Ośrodka Pomocy Społecznej. Zabezpieczono też maseczki dla służb porządkowych czyli policji i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Burmistrz Dęblina Beata Siedlecka zaznaczyła jednak, że nie ma w planach dostarczania maseczek do każdego mieszkańca, jednak osoby najbardziej narożne i potrzebujące będą mogły je od poniedziałku 6 kwietnia odebrać w siedzibie Urzędu Miasta, gdzie zostanie wyznaczony punkt wydawania masek.

Z kolei od dzisiaj miasto ma zaopatrzyć nieodpłatnie w maseczki antywirusowe właścicieli osiedlowych sklepów spożywczych z kolei w piątek i sobotę na targowisku miejskim przy ul. Niepodległości 9 będą rozdawane maseczki wszystkim sprzedającym i kupującym. Dodatkowo z inicjatywy Dyrektor SPZOZ w Dęblinie oraz Radnych Rady Miasta Dęblin rozpoczęto we własnym zakresie produkcje masek antywirusowych. Koszty materiału pokryli Radni Rady Miasta Dęblin, zaś w czynie społecznym zgłosiło się 18 osób, które podjęły się uszycia masek. Wycinaniem kroju bezpłatnie zajęła się firma AKKO Monika Królik. Maski zostaną przekazane do Urzędu Miasta Dęblin, który je rozdysponuje. Zakupiony materiał pozwoli na uszycie 8,5 tys. szt. masek. Maski przed dystrybucją zostaną poddane sterylizacji. Osoby chętne do szycia masek proszone są o zgłoszenie się do Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Dęblin Leopolda Świetlińskiego pod numer 661-330-331, który koordynuje całą akcję. Ponadto lokalna firma Kalnex rozpoczęła produkcje maseczek, które będą dostępne w sprzedaży w większości aptek w Dęblinie.

(fot. DęblinNews)

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 3.9478zł -0.68%
  • GBP 5.0066zł -0.26%
  • EUR 4.3327zł -0.49%
  • CHF 4.5031zł -0.32%

Polub nas