Niedziela, 14 kwietnia 202414/04/2024
690 680 960
690 680 960

Po wakacjach wzrosną czynsze za mieszkania komunalne i socjalne w Lublinie

Inflacja a także wzrost kosztów utrzymania budynków sprawiły, że miasto podjęło decyzję o podwyżce czynszów za mieszkania komunalne i socjalne. Najemcy zapłacą o 10 proc. więcej.

Kiedy wszystko wokół drożeje, czynsze za mieszkania komunalne oraz socjalne znajdujące się w zasobach gminy Lublin od od sześciu lat pozostają na dotychczasowym poziomie. Jednak niebawem się to ma zmienić. Miasto postanowiło podnieść najemcom opłaty z tego tytułu.

Tak jak w większości przypadków, decyzja o podwyżce tłumaczona jest m.in. inflacją. Do tego jednak dochodzą wyższe koszty utrzymania zarówno budynków, jak też przylegających do nich terenów. Mowa tu o wzroście kosztów energii elektrycznej czy też wynagrodzeń.

Od 1 września stawka bazowa czynszu w mieszkaniach komunalnych będzie wyższa o 10 proc. i wyniesie 6,99 zł za mkw. powierzchni użytkowej. Oznacza to, że wzrośnie ona o 64 grosze, gdyż obecne jest to 6,35 zł. Nie zmieni się jednak sposób wyliczania czynszu, tak więc obniżki w przypadku lokali o niskim standardzie zostaną utrzymane.

Najwyższa ulga, gdyż wynosząca 16 proc., dotyczy lokali usytuowanych w suterynach a także w budynku substandardowym. W przypadku kiedy lokal położony jest poza granicami miasta czynsz obniżony jest o 12 proc. Jeżeli chodzi o lokale bez centralnego ogrzewania, gazu, wodociągu, kanalizacji, wc, jak też usytuowanych na poddaszu, w strefie peryferyjnej – obniżka wynosi 8 proc. Czynsz obniżony o 4 proc. dotyczy zaś lokali bez łazienki, w budynku niedocieplonym, a także posiadających wspólną toaletę i punkt czerpania wody.

Jeżeli chodzi o mieszkania socjalne, tutaj czynsz wzrośnie z obecnych 1,25 zł na 1,38 zł za mkw. powierzchni użytkowej. Jest to kwota stała, gdyż lokatorzy tego typu lokali nie otrzymują żadnych zniżek czynszu.

(fot. UM Lublin)

19 komentarzy

  1. 1.38zł za mkw w socjalu- chętnie bym mieszkanko z wysokim sufitem minimum 300mkw zasiedlił.
    Stół do bilarda by się chociaż zmieścił.

Z kraju