Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pomimo wcześniejszej negatywnej decyzji, miasto jednak wyremontuje będący w fatalnym stanie fragment ul. Sławinkowskiej (zdjęcia)

Miasto podjęło działania zmierzające do poprawy fatalnego stanu nawierzchni ul. Sławinkowskiej. Prace rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu.

Stan nawierzchni wielu lubelskich ulic pozostawia naprawdę bardzo dużo do życzenia. Nie dziwi więc fakt, że zarówno zmotoryzowani, jak i piesi korzystający z ul. Sławinkowskiej, nie tylko nie są zadowoleni z jej stanu, ale wręcz złorzeczą pod adresem instytucji odpowiedzialnych za taki stan rzeczy.

Miasto wprawdzie wie, jak wygląda rzeczywistość, ale ma też inne swoje racje.

Zdajemy sobie sprawę, że ul. Sławinkowska, podobnie jak inne ulice w mieście, wymaga przebudowy – tłumaczyła jeszcze w połowie lutego br. Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. – Dlatego sukcesywnie staramy się zabezpieczać środki w budżecie miasta na kolejne remonty, przebudowy lub budowy dróg. Proces ten jest rozłożony w czasie ze względu na możliwości pozyskania finansowania projektów inwestycyjnych, tak ze źródeł własnych, jak i zewnętrznych.

Ratusz wskazywał również na przyczyny niezależne od niego – zmiany w przepisach podatkowych, niedoszacowanie zadań zlecanych samorządom przez administrację centralną, czy pandemia, skutkujące znaczącym uszczupleniem wpływów do budżetu miasta. Jednocześnie, priorytetując niezbędne do wykonania zadania, magistrat koncentrował się na dokończeniu realizacji projektów wcześniej rozpoczętych i inwestycjach najistotniejszych z punktu widzenia podstawowego układu komunikacyjnego w Lublinie. Nowe inwestycje miały być analizowane do wprowadzenia w kolejnych budżetach miasta lub realizowane w przypadku pozyskania na nie dodatkowego finansowania.

Taki stan funduszy miasta oraz koncentracja środków na innych zadaniach nie stwarzała dobrych perspektyw ukierunkowanych na unormowanie warunków drogowych na ul. Sławinkowskiej, która jest, jak wiadomo, osią komunikacyjną na linii łączącej Lublin z Marysinem-Natalinem, a dalej ze Snopkowem.

Tym samym remont ul. Sławinkowskiej został odłożony w czasie – szczerze przyznawała jeszcze na początku roku Justyna Góźdź.

Tymczasem fatalny stan zarówno nawierzchni, jak i bezpieczeństwa na ul. Sławinkowskiej tylko pogarszał się. Ustawione tam w lutym pionowe ograniczniki ktoś poprzesuwał z asfaltu zarówno na chodnik, jak i na trawnik w pasie drogowym. Część z nich jest już nawet zniszczona. Tuż przy krawężniku, przy którym nie ma podłoża asfaltowego układanego zazwyczaj po poszerzeniu ulicy, gromadzi się brud i pozostałości błota. Samowolnie ułożony z kostki brukowej podjazd do jednej z posesji nadal wchodzi w zarys jezdni na odległość ok. 1 m. W powstających kałużach gromadzi się woda deszczowa, którą przejeżdżające auta ochlapują przechodniów.

Ale miasto w końcu dostrzegło ważkość sprawy i dane zadanie potraktowało priorytetowo.

Mając na uwadze stan wskazanego fragmentu ul. Sławinkowskiej i konieczność poprawy bezpieczeństwa ruchu pieszego i kierowców na tym odcinku, miasto podjęło działania zmierzające do realizacji prac w tym rejonie – tłumaczy Justyna Góźdź. – Po rozstrzygniętym postępowaniu, 11 lipca podpisano umowę na zadanie drogowe z terminem wykonania prac do końca sierpnia.

Zaplanowane roboty obejmą remont nawierzchni bitumicznej ul. Sławinkowskiej, na odcinku od ul. Jana Lisa do ul. Mieczykowej, w tym: stawienie krawężnika, uzupełnienie chodnika oraz wykonanie nawierzchni o szerokości 1,5 m przy krawężniku.

Prace rozpoczną się w sierpniu, a ich koszt to 120 tys. zł.

(autor, zdjęcia – Leszek Mikrut)

13 komentarzy

  1. Ulica Zorza wygląda zgoła podobnie, a jakoś nikt nie kwapi się jednak wydać decyzji pozytywnej co do jej remontu.

    • Ale na zorzej nie mieszka nikt z urzędu, tylko same wieśniaki dlatego remont tamtego odcinka drogi może poczekać kolejne 10lat,a na ul. Slawinkowskiej mieszka elyta Lublina która nie może rozwalać sobie zawieszenia w swoich autach.

    • a gdzie jest ulica Zorza ??? czy po niej jeżdżą 4 linie autobusowe ??? i jest dojazdówką do Lublina z kilku miejscowości ???

  2. Ale żeby DDR gdzieś upchnąc i uzyskać ciągłość to nie ma miejsca. No to bedziemy jeździć jezdnią i tylko jezdnią bo takie mamy prawo i jakąś ddr długości 200-300 metrów nie będziemy jeździć, bo to tylko zawracanie głowy dla rowerzysty który chce wyjechać z miasta.

    • właśnie,przydało by się przedłużenie ddr…ale skoro ma być poszerzony chodnik, może lepiej żeby była to droga pieszo-rowerowa, bo tamtą stroną, to bardzo rzadko ktoś chodzi

  3. a aleja Warszawska od skansenu do granic miasta też woła o remont. Żuk zapomniał o tej części miasta

    • Ale pamięta o stadionach. Więc o co? Hm?

    • tak to jest jak drogi budujesz tylko z dotacji a pieniądze z budżetu przeznaczasz na prywatne kluby sportowe. puste referenda i prawników walczących z mieszkańcami

  4. Ul. Zorza wjazd do miasta wyglada katastrofalnie . Panie Prezydencie zapraszamy do nas, aby się przekonać jak to wgląda . Kiedy będą działania miasta w tej sprawie. Stan drogi i chodnika zagraża bezpieczeństwu .

  5. Cały Lublin to jedna wielka dziura zabita dechami, zaorać i posadzić las to największy będzie pożytek z tej wsi zwanej Lublin

  6. Bez przesady nie ma tragedii, remontujcie ulica Zorza, tam to są dopiero, garby i doły, zaledwie kilometr czy dwa ulicy do zrobienia .

  7. zana od nadbydtrzyckiej gorsza i wiekszu ruch jest

Z kraju