Niedziela, 23 czerwca 202423/06/2024
690 680 960
690 680 960

Po tragicznym wypadku na deptaku miasto wprowadza nowe zasady. Ul. Królewska w weekendy będzie zamknięta

Dziś miejscy urzędnicy poinformowali o planowanych zmianach w organizacji ruchu na deptaku i Starym Mieście. Chodzi głównie o pojazdy dostarczające zaopatrzenie do zlokalizowanych tam lokali. Całość zacznie obowiązywać wraz z początkiem czerwca.

Po tragicznym w skutkach wypadku, jaki miał miejsce na lubelskim deptaku, miasto wprowadza zmiany w organizacji ruchu. Chodzi o zdarzenie z ubiegłego miesiąca, kiedy to pojazd dostawczy potrącił i przejechał po kobiecie. Jej życia nie udało się uratować. Urzędnicy już niedługo po tym informowali, że konieczne jest uporządkowanie ruchu pojazdów zaopatrzenia w tej części miasta. Mowa tu o deptaku oraz terenie Starego Miasta.

Jak podkreśla Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju, na zmiany w ścisłym centrum miasta zdecydowano się mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo pieszych poruszających się deptakiem oraz uliczkami Starego Miasta. Dlatego też postanowiono skrócić godziny, w jakich kierowcy tego typu aut będą mogli wjeżdżać na ten teren. Jednocześnie wyznaczone zostaną miejsca postojowe, w celu realizowania dostaw w ciągu dnia.

Obecnie przepisy zezwalają na wjazd pojazdów zaopatrzenia na deptak w godzinach od 22.00 do 9.00. Od 1 czerwca będzie to możliwe tylko między północą a 7 rano. Dostawcy, którzy nie będą mogli zrealizować w tych godzinach, skorzystają z dedykowanych im miejsc parkingowych, jakie zostaną utworzone na ulicach przyległych deptaka. Tam pozostawią pojazdy i towar będą musieli już dostarczyć za pomocą np. wózków lub przenieść ręcznie. Obecnie są 3 takie miejsca a od przyszłego miesiąca będzie ich 12. Ich lokalizacja to ulice: Świętoduska, Wróblewskiego, Staszica, Kapucyńska, Gilasa, Kozia oraz pl. Łokietka.

Jeżeli chodzi o Stare Miasto, pojazdy zaopatrzenia będą mogły wjeżdżać na jego teren od godz. 6.00 do 10.00 a nie jak to ma miejsce obecnie między 6:00 a 11:00. Dodatkowo zabezpieczony zostanie przejazd z deptaka na ul. Królewską przez istniejące przejścia dla pieszych prowadzące do Bramy Krakowskiej, poprzez postawienie tam słupków blokujących.

– Ograniczenie godzin zaopatrzenia do godziny 7.00 spowoduje, że mieszkańcy Lublina nie będą narażeni na niebezpieczeństwo związane z ruchem pojazdów na Deptaku. Liczymy, że wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, a do tego wzmożone kontrole funkcjonariuszy Straży Miejskiej, przy wsparciu monitoringu miejskiego przyniosą zakładane efekty i wpłyną na poprawę bezpieczeństwa w tej newralgicznej części miasta – mówi Mirosław Sokal, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej Miasta Lublin.

To jednak nie koniec zmian w centrum miasta. W weekendy ul. Królewska będzie zamknięta dla ruchu pojazdów. W tym przypadku o podjęciu takiej decyzji zaważył wzmożony ruch pieszych na przejściach dla pieszych między Bramą Krakowską a deptakiem, co wiąże się z problemami z przejazdem. Jak podkreśla Artur Szymczyk, rozwiązanie to wprowadzone zostanie w ramach testów. Niedostępny dla dla ruchu kołowego ma być odcinek od ul. Bajkowskiego do końca zatoki postojowej po stronie pl. Katedralnego, Zakaz ma nie dotyczyć jedynie pojazdów komunikacji miejskiej.

Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała od piątku od godz. 18.00 do niedzieli do końca dnia. Wyjątek stanowi jedynie pierwszy weekend czerwca, kiedy na okoliczność Nocy Kultury i Biegu Solidarności mają zostać wprowadzone inne zasady, które miasto przedstawi już niebawem. Zlikwidowany zostanie również parking, jaki urządzili sobie przed ratuszem kierowcy pojazdów z logiem taxi. Po zmianach będą oni mogli wjeżdżać jedynie na wyznaczony tam postój.

(fot. archiwum)

50 komentarzy

 1. Lubelak od urodzenia

  Najsensowniejszym rozwiązaniem, zgodnym z ukształtowaniem terenu, byłby w tym miejscu oczywiście tunel od Kowalskiej do Wyszyńskiego, z podziemnym przystankiem MPK i windą prosto na Królewską. Wtedy spokojnie Królewska mogłaby być ślepa z dwóch stron, jedynie z opcją wjazdu na deptak dla służb ratunkowych, a przejście z deptaka na Stare Miasto mogłoby wreszcie działać non-stop dla pieszych.

  Zamykanie tak dużego obszaru centrum miasta bez dostępnego przejazdu grozi automatycznie korkami na jego granicach – czyli dodatkowe zakorkowanie w weekendy: świateł pod zamkiem, prawoskrętu z Unii Lubelskiej w Zamojską, całej Zamojskiej, Wyszyńskiego, a także z drugiej strony: Kołłątaja, 3-go Maja, Dolnej 3-go Maja, skrzyżowania Okopowa-Narutowicza…

 2. Potrzeba było tragedii żeby coś się znieniło, czy się zmieni to nie wiem. Dalej jest szansa ze pijany człowiek opuszczając knajpe wpadnie wprost pod koła. Różnicy to jakiejś wielkiej nie robi- malowanie trawy, tak to wygląda. Działamy bo tak wypada, a Królewska powinna być zamknięta dla aut przez 7/24. Tylko MPK.

 3. Jak dowieść starsza osobę do katedry w weekend może mi Pan Żuk odpowie???

 4. Najbardziej idiotyczny pomysł na jaki mogło wpaść miasto.

 5. I bardzo dobrze!

 6. Jak będą jeździć autobusy i trolejbusy?

 7. Coś barany pracują tam w Lublinie żeby Krakowskie Przedmieście zrobić do 7 a co jak ktoś z baru czy coś przyjdzie po 7 parę minut to ktoś mandat dostanie . Dla mnie to chore i nie wiem kto to wymyślił