Po majówce nastąpi odmrażanie gospodarki. Otwarte będą m.in. galerie handlowe, sklepy budowlane i meblowe

Już od jutra rozpocznie się odmrażanie gospodarki po okresie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Kolejne etapy łagodzenia obostrzeń zaplanowane są na 8, 15 i 29 maja.

Już jutro zostaną otwarte galerie sztuki i muzea z warunkiem limitu 1 osoby na 15 m2 i działalności w ścisłym reżimie sanitarnym. Otwarte zostaną również sklepy budowlane, meblowe oraz galerie handlowe. Tam będzie obowiązywał również limit osób na m2 taki sam jak w galeriach sztuk i muzeach oraz reżim sanitarny. Oprócz tego w świątyniach obowiązywać będzie limit 1 osoby na 15 m2. Powróci również nauka stacjonarna w szkołach dla klas 1-3. W szkołach zaleca się wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcję placówek oświatowych w weekendy

Z kolei od 8 maja będą otwarte hotele dla gości z maksymalnym 50% obłożeniem obiektu. Zamknięte pozostaną tam restauracje oraz strefy welness&spa. Natomiast od 15 maja ma zostać zniesiony obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu, jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Także od 15 maja powróci gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) – otwarte zostaną ogródki restauracyjne. Działalność ma być prowadzona w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. ma być zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik. Otwarte zostaną również kina i teatry na świeżym powietrzu z max 50% obłożeniem. Możliwe będą imprezy okolicznościowe na zewnątrz – m.in. wesela i komunie z limitem do 25 osób w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. ma być zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej)

Od 15 maja prowadzona będzie nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych i nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich w ścisłym reżimie sanitarnym. Powróci również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu przy obłożeniu max 25% publiczności

Od 29 maja planowane jest otwarcie restauracji. Gastronomia wewnętrzna ma być prowadzona przy 50% obłożeniu lokalu, a działalność ma przebiegać w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik. Będzie możliwe organizowanie imprez okolicznościowych wewnątrz – m.in. wesel i komunii z limitem do 50 osób, w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. przy zachowanym bezpiecznym dystansie między stolikami oraz limicie osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej)

Również 29 maja otwarte zostaną kina i teatry przy max obłożeniu 50% placówki. Działalność oczywiście ma być prowadzona w ścisłym reżimie sanitarnym. Dopuszczalne będzie uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach: obiekty będą dostępne dla wszystkich przy maksymalnym obłożeniu do 50% (z widownią). Otwarte zostaną również siłownie, kluby fitness i solaria: obowiązkowy będzie limit 1 osoby na 15m2 i działalność w ścisłym reżimie sanitarnym. W szkołach podstawowych i średnich wróci nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązkowe będzie m.in. wietrzenie sal podczas przerw i dezynfekcja placówek w weekendy.

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

11 komentarzy

 1. Wszystko powinno być pozamykane do końca roku.

  • Zdenek Żymianin

   Słusznie! A badylarze, paskarze i inni wstrętni prywaciarze – pod sąd i ***

   • Zdenek Żymianin

    Co to za trzy gwiazdki Urzędzie Cenzury?

    • Art. 255 KK. Po drugie mamy już dość odpisywania na listy z policji i prokuratury z żądaniem wskazania danych użytkowników, którzy zamieszczają tego typu wpisy. Co chwila ktoś się nimi czuje urażony i składa doniesienia.

     • Co do wielu cenzurownych słów redakcja jest nadmiernie przewrażliwiona, np. o dżwigniach przy rowerze, sprzęgła, hamulca, trzeba zastępczo pisać: „geje”, żeby komentarz „poszedł” i „przeszedł”.

 2. Żądamy lokdałnu ciągłego bo się boimy!

 3. Odmrozić to sobie można ręce w zimie
  Hahhahah

 4. To jak wszystko teraz otworzą to będę zmuszony chodzić? Bo rozumiem, że skoro wcześniej wszystko było zamknięte to po to, żebym nie był zmuszony łazić do tych galerii, kin, czy restauracji(?)
  Najważniejsze, że kościół zawsze otwarty, a przedszkola zamknięte były raptem z tydzień, czy dwa. Do tego zawsze można było pójść do niemieckiego Lidla, czy portugalskiej Biedry i poobcierać się w tłumie ludzi, gdzie nikt od miesięcy żadnych limitów nie weryfikował.
  Takie to wszystko polskie – dla oka, po łebkach, na agrafkę…

 5. bezprawie i niesprawiedliwie

  ” Dopuszczalne będzie uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach” łaaaskawcy

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia