Plastikowe worki na drzewach w lesie. To nie śmieci, ale ważny element ochrony
21:35 29-07-2026 | Autor: redakcja
Podczas spaceru po lesie można czasem zauważyć na gałęziach drzew plastikowe worki. Na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak pozostawione odpady, jednak w rzeczywistości pełnią bardzo ważną funkcję. To pułapki feromonowe, które leśnicy wykorzystują do monitorowania występowania groźnego szkodnika – brudnicy mniszki.
Choć ich wygląd może wzbudzać niepokój, nie należy ich zdejmować ani przenosić. Każda taka pułapka została umieszczona w konkretnym miejscu i czasie, aby dostarczyć leśnikom cennych informacji o stanie zdrowotnym drzewostanów.
Brudnica mniszka to jeden z gatunków owadów, który w sprzyjających warunkach może występować masowo. Duża liczba tych owadów może prowadzić do poważnych uszkodzeń lasów, ponieważ gąsienice żerują na igliwiu drzew iglastych, osłabiając je i zwiększając ich podatność na inne zagrożenia.
Zawieszone na drzewach worki to tzw. worki odłowne. Znajdują się w nich specjalne substancje zapachowe – feromony – które przyciągają samce owadów. Dzięki temu leśnicy mogą ocenić skalę występowania szkodnika, określić poziom zagrożenia i w odpowiednim momencie zaplanować ewentualne działania ochronne.
Niestety, zdarza się, że pułapki są zrywane, uszkadzane lub zabierane przez osoby odwiedzające las, które myślą, że mają do czynienia ze śmieciami. Takie działanie może utrudnić prowadzenie monitoringu i pozbawić leśników danych potrzebnych do właściwej oceny sytuacji.
Dlatego podczas leśnych spacerów warto pamiętać – nie każdy plastikowy element widoczny wśród drzew jest odpadem. Jeśli zauważysz zawieszony worek na gałęzi, pozostaw go na swoim miejscu. To niewielki element większego systemu ochrony lasu, który pomaga dbać o kondycję naszych drzewostanów.
przecież 70% ludności to idioci nie dziwota a o tym juz było chyba w poprzednim roku Lludzie mają ròwnież pamięć złotej rybki 🙂