PKP wycofuje się z pomysłu likwidacji linii kolejowych

Chcieli zlikwidować 280 kilometrów linii kolejowych, tymczasem zlikwidują tylko 2 kilometry. PKP zmienia plany dotyczące kolei w naszym województwie.

Jak informowaliśmy w połowie lutego br. PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiedziały na koniec 2013 roku, plan wyłączenia z ruchu ponad 280 kilometrów linii kolejowych w województwie lubelskim. Było to o tyle zaskakujące, że na niektórych z nich po wielu latach przywrócono ruch pociągów i cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem wśród podróżnych. PKP tłumaczyło wtedy, że żadna z linii nie zostanie zlikwidowana, tylko zostaną wyłączone z ruchu pociągów. A to wszystko w ramach optymalizacji kosztów.

Tymczasem podczas zakończonego właśnie posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Lublinie i stałego Zespołu Roboczego WKDS w Lublinie ds. Infrastruktury pod przewodnictwem wojewody Jolanty Szołno-Koguc, podczas którego dyskutowano na temat przyszłości infrastruktury kolejowej, ustalono, że plany te zostaną ograniczone do niezbędnego minimum, i tak z 280 km ruch zniknie tylko na jednym odcinku. Będzie to fragment linii Adampol – Tatary o długości 2 km.

Pociągi zaś, dalej będą jeździły po odcinkach, które cieszą się powodzeniem wśród podróżnych lub są wykorzystywane do przewozów towarowych: Chełm – Włodawa, Zamość – Hrubieszów, Łuków – Bezwola, Zwierzyniec Towarowy – Hrebenne a także Hrubieszów Miasto – Hrubieszów Towarowy.

Wiceprezes zarządu PKP PLK S.A. Andrzej Pawłowski tłumaczył, że zmiany te nastąpiły dzięki zaangażowaniu oraz wielkiej woli porozumienia ze strony samorządów, na których terenie znajdują się owe szlaki kolejowe. Zaznaczył jednak, że odcinki te będą stale monitorowane i w przypadku kiedy ruch na nich będzie się odbywał na poziomie niższym, niż to zadeklarowano, może zapaść ponowna decyzja o ich zawieszeniu.

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska