Pikieta przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Pracownicy walczą o podwyżki płac (zdjęcia)

Nie są funkcjonariuszami, nie noszą mundurów, jednak pracują w policji. Ich problemem jest to, że są pomijani przy podwyżkach. Dlatego też postanowili zacząć walczyć o pobory na odpowiednim poziomie.

W piątek rano przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie odbyła się pikieta, którą zorganizowali przedstawiciele pracowników cywilnych policji. To część ogólnopolskiej akcji, w ramach której osoby te walczą o wzrost wynagrodzeń. Jak podkreślają, od kilkunastu lat ich zarobki pozostają na stałym poziomie, są jedynie regulowane, przy czym wzrost ten często jest niższy niż inflacja.

Przykładowo obecnie założono niewiele ponad 4 proc., tymczasem inflacja jest prawie dwukrotnie wyższa. Oznacza to, że z roku na rok zarabiają coraz mniej, a obecnie ich płaca opiewa w okolicach najniższej krajowej. Tymczasem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji po raz kolejny pominęło ich przy rozdawaniu podwyżek.

W piątek, w większość komend w Polsce, pracownicy cywilni przyszli do pracy ubrani na czarno. W budynkach umieszczono też plakaty informacyjne w podobnych barwach. W Lublinie uczestnicy pikiety, po jej zakończeniu, udali się do Warszawy, gdzie wraz z pracownikami Krajowej Administracji Skarbowej, ochrony zdrowia, sądownictwa oraz transportu lotniczego manifestowali przed siedzibą Ministerstwa Finansów.

Pracownicy cywilni policji stanowią około 20 proc. wszystkich osób, które zatrudnia polska policja. W samym tylko lubelskim garnizonie jest ich około tysiąc. Zajmują stanowiska m.in. w administracji, wydziałach technicznych, logistycznych oraz gospodarczych. Pracują też w laboratoriach kryminalistycznych, są to również informatycy i programiści. Pikietujący zapowiadają również, że jeżeli ich postulaty płacowe nie zostaną uwzględnione, protest przybierze ostrzejszą formę. Mowa tu o odejściu od swoich obowiązków.

(fot. Związkowa Alternatywa)

Zobacz również

51 komentarzy

  1. Czytam te komentarze i nawet sie nie dziwię. Ci mają za mało, tamci mają za mało. manifestują, protestuja, strajkują. Tylko Ci co na nich ciężko zapie..ają cicho siedzą i płacą na ten cyrk podatki. A rzesza utrzymanków stale sie powiększa.. 200 – 300 – 400 tysięcy … I wszyscy musza godnie zarabiać. Lekarze za teleporady, zamkniete szpitalne drzwi, policjanci za ściganie, rzucanie o ziemie za brak świętej szmatki, urzędnicy za unikanie kontaktu z petentem, nauczyciele za zdalne lecenie w kulki… Co należy się tym którzy to całe towarzystwo utrzymują? NIC! Siedzieć cicho i patrzeć na ten cały budżetowy cyrk.

  2. Tak głosowaliście tak macie 🙂 Już zapomnieliście słynny podsłuch, że obywatele „za miskę ryżu mają zapier**lać!” 🙂 Nie rozumiem, głosują, strajkują i dalej na nich głosują…

  3. … co to za protest ? … tylko górnicy i rolnicy to potrafią … gdzie syreny , palić opony , rzucać kamieniami i obornikiem to będzie efekt . taki anemiczny spacer nic nie wskura

  4. sobie popodnosili po ok.40 % płace a naród za miskę ryżu ma zap dalać . oni nas mają w głębokim poważaniu .pogonić to towarzystwo w p u

  5. Prawda jest taka, że wybory coraz bliżej to i strajków/protestów będzie sporo, bo wtedy najłatwiej coś ugrać.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew