Pikieta w obronie ofiar księdza pedofila. – Kościół nie zrobił nic, by pomóc pokrzywdzonym

Dzisiaj w Zamościu i Hrubieszowie odbyły się pikiety w obronie pokrzywdzonych przez księdza Stanisława G. Jak wyjaśniali organizatorzy, kościół do tej pory nie zrobił nic, by w jakikolwiek sposób pomóc molestowanym dziewczynkom. Kuria tłumaczy zaś, że nikt o pomoc nie prosił.

We wtorek przed siedzibą Kurii Diecezjalnej w Zamościu odbyła się pikieta, której celem była obrona dziewczynek molestowanych przez księdza Stanisława G. Zorganizowana została przez członków SNAP, czyli największej międzynarodowej organizacji walczącej z pedofilią w Kościele oraz Fundacji „Nie lękajcie się”, zrzeszającej ofiary księży pedofili z naszego kraju. Jak wyjaśniali uczestnicy, kościół do tej pory nie zrobił nic, aby pomóc pokrzywdzonym. Nie podjęto żadnych prób nawiązania rozmów na ten temat, czy to z dziewczynkami, czy też z ich rodzinami, szkołą ani lokalną społecznością. Tymczasem sytuacja pięciu pokrzywdzonych dzieci jest trudna.

-Pokrzywdzone przez księdza Stanisława G.dziewczynki mają problemy z presją środowiska a nawet z prawidłowym odżywianiem się. Co więcej, nawet ich rodzice wymagają wsparcia, gdyż doszło do tego, że są piętnowani przez środowisko, za to że ośmielili się zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci i zdecydowali się zgłosić całą sprawę – tłumaczył Marek Lisiński prezes fundacji „Nie lękajcie się”. Przede wszystkim chodzi o pomoc psychologiczną. Wiele też mogłoby pomóc, gdyby biskup Zamościa przyjechał do Kalinówki i przeprosił za to co zrobił duchowny. Wtedy społeczeństwo by przestało piętnować pokrzywdzonych.

Początkowo ksiądz Michał Maciołek, rzecznik kurii, odmówił spotkania w obecności mediów. Dopiero po pewnym czasie zgodził się na rozmowę. Wyjaśnił, że ks. Stanisław G. nie został do tej pory zawieszony w pełnieniu obowiązku, gdyż kuria nie otrzymała jeszcze prawomocnego wyroku sądu. Dodał również, iż nie pełni on obowiązków duszpasterskich, lecz przebywa w Domu Księży Seniorów w Hrubieszowie. O ewentualnym zawieszeniu Stanisława G. w obowiązkach kapłańskich może zdecydować dopiero Watykan. Dodał również, że nikt do nas nie zgłosił się po pomoc, więc nie była ona udzielana.

– Przecież jeżeli dziewczynki zostały skrzywdzone przez księdza, to nie przyjdą do księdza żeby prosić o pomoc. Tutaj wystarczy żeby była wola udzielenia pomocy, a jej w tym przypadku nie ma. Są dziesiątki sposobów, by pomagać pokrzywdzonym, nawet w ten sposób, żeby do końca nie wiedzieli, skąd pomoc nadeszła – odpowiadali organizatorzy pikiety. Później uczestnicy udali się do Hrubieszowa, gdzie przebywa Stanisław G. Tam jednak nie udało im się z nikim porozmawiać. Wyszedł na jaw jednak ważny i bardzo niepokojący fakt. Choć ks. Michał Maciołek zapewniał, że Stanisław G. został odizolowany od małoletnich, okazało się, że na terenie gdzie teraz przebywa, pobliska szkoła prowadzi zajęcia, wynajmując pomieszczenia od kurii.

(fot. „Nie lękajcie się”)
2015-11-17 20:47:44

Zobacz również

15 komentarzy

 1. To tam w Hrubieszowie musza mieć niezłe stężenie pedofilii na metr2, bo wszystkich takich tam przenoszą. przynajmniej z Lubelszczyzny (czy też Zamojszczyzny).

 2. Zatrzymać skazać i wrzucić do celi z najgorszymi zakapiorami prawo powinno być dla wszystkich takie samo i skończyć z tym zaklamaniem. Współczucia tym dziewczynkom i ich rodzinom a czarna mafię już dawno powinni ucywilizowac.

 3. dlaczego kosciol ma w czymkolwiek pomagać, jak pedofilem jest jakiś pracownik danej firmy to przecież firma pracownika nie pomaga pokrzywdzonym, kościół to zakład pracy, jak chcą pomocy, czyt. kasy niech zakładają sprawę cywilna

 4. Ile procent biorą pikietujący od wyrwanego odszkodowania?

 5. Stanisław G. (były proboszcz parafii w Kalinówce – uczył religii w Sulmicach koło Skierbieszowa) przyznał się do trzech z pięciu zarzutów.
  Wyrok: dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat / dozór kuratora / 3000zł grzywny / dożywotni zakaz pracy z dziećmi.
  Kuria przeniosła go do hrubieszowskiej parafii.
  Informacje uzyskałem z:
  ()
  oraz:
  http://kkpp.blox.pl/2015/10/Ksiadz-dr-Stanislaw-G-molestowal-dziewczynki-Nie.html

 6. Jak można w tej sytuacji dodatkowo atakować ofiary oraz ich rodziny? To muszą być potwory – nie ludzie – i jak to ktoś kiedyś powiedział, szkoda, że nie ma piekła, do którego mogliby pójść.

 7. pedofile to zboki, ale gdzie były te molestowania?. porywano te dzieci z ulicy? jeżeli to było na terenie szkoły to szkoła niech odpowiada a jeżeli to było w salce przy parafii to wina rodziców, że tam posyłali swoje dzieci na różne tam agapy.

 8. ksiądz winny polański nie 😉

 9. Są i takie co chciałyby być molestowane przez Stasia.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7616zł -0.16%
  • GBP 5.0273zł 0.51%
  • EUR 4.468zł 0%
  • CHF 4.1307zł -0.12%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach