Pijanych wywiozą 50 km dalej, do innego miasta. Po wytrzeźwieniu wrócić będą musieli już na własną rękę

Pijane osoby z Hrubieszowa, policjanci będą przewozić do izby wytrzeźwień w Chełmie. Transport jednak jest zapewniony tylko w jednym kierunku. Po wytrzeźwieniu powrót trzeba będzie załatwić sobie już na własną rękę.

Miasto Hrubieszów dołoży się do kosztów związanych z utrzymaniem Ośrodka Pomocy Osobom Uzależnionym w Chełmie, czyli izby wytrzeźwień. Decyzję taką podjęła na ostatniej sesji Rada Miejska. Dokładnie miastu Chełm udzielona zostanie pomoc finansowa na poczet częściowego pokrycia kosztów związanych z przyjmowaniem do izby nietrzeźwych mieszkańców Hrubieszowa. Na ten cel przeznaczona zostanie kwota w wysokości 5 tys. złotych.

Oznacza to, że nietrzeźwi mieszkańcy Hrubieszowa, którymi ze względu na stan w jakim się znajdują, nie będą mogli się zająć członkowie rodziny lub osoby bliskie, policjanci przewiozą do chełmskiej izby wytrzeźwień. Zgodnie ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, niewielkie miasta nie muszą tworzyć własnych ośrodków pomocy osobom uzależnionym. Mogą za to współpracować z tego typu ośrodkami prowadzonymi przez sąsiednie samorządy.

Przed laty pijani z Hrubieszowa trafiali już do izby wytrzeźwień w Chełmie. Jednak władze miasta Chełm postanowiły przyjmować tylko „swoich” nietrzeźwych. Wszystko dlatego, że koszty utrzymania izby wytrzeźwień są wysokie, zaś ściągalność za pobyt niewielka. Dlatego też zapadła decyzja, że do izby będą przyjmowane tylko osoby z gmin, które dołożą się do utrzymania ośrodka.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz również

30 komentarzy

 1. proponuję pijaków wywozić, grupowo i kibitkami, żeby było taniej, jakieś 5 tys. km dalej w kierunku domyślnym…
  powrót na własną rękę

  • Pozdrowienia dla mieszkańców Chełma, będziecie mieli wysyp pijaczków na ulicach 🙂

 2. Ale to pogwałcenie światowej konwencji praw pijaków !

  • Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

   Uzależnienie od alkoholu, swego czasu ktoś nieźle rąbnięty uznał za chorobę.
   Więc to tak postępuje się z chorymi ?!
   Chorzy pijacy kierowcy są karani w sposób dowolny, a tymczasowo „chorych” wywozi sie ze stron rodzinnych…
   Tak w kolejnej RP dba się o chorych ???

   • Chichotka zwyczajna

    Na fejsbukowej grupie takich „chorych” napisałam, że błędem jest uznawać pijusów za chorych i że jest to pokomunistyczna ustawa, to gdyby wiedzieli gdzie mieszkam to jakby mi nie powybijali szyb w oknach, to przynajmniej zorganizowaliby mi tu wielotysięczną manifestację takich pokomunistycznych „chorych”.

   • Uzależnienia (nie tylko od alkoholu) są jednostkami chorobowymi – czy tego chcesz, czy nie. W Polsce jeszcze jest niewielka wiedza nt. mechanizmów powstawania uzależnień, jednak są kraje gdzie problem uzależnień jest dużo mniejszy, ponieważ jest wdrożone skuteczne leczenie uzależnień. Podatność na uzależnienia jest uwarunkowana genetycznie – jest ściśle związana z budową receptorów opioidowych w mózgu, co z kolei jest cechą indywidualną każdej jednostki – są ludzie, którzy niezwykle łatwo się uzależniają (wystarczy jeden kontakt z substancją uzależniającą), a są tacy, którzy przez wiele lat potrafią np. nadużywać alkoholu, ale w jednej sekundzie potrafią z niego zrezygnować. Dzieje się tak dlatego, że w mózgu osoby podatnej na uzależnienie zachodzą procesy (nie będę tu ich opisywać ze względu na brak miejsca) prowadzące do zjawiska anhedonii, czyli braku zdolności do odczuwania przyjemności – mózg takiej osoby potrzebuje coraz silniejszych bodźców, żeby mieć choćby minimalną dawkę odczuwania przyjemności, zwaną potocznie „chęcią do życia”… W innym przypadku dochodzi do depresji na tle uzależnienia, co z kolei prowadzi do zaburzeń w sferze osobistej, rodzinnej, zawodowej, a w skrajnych przypadkach nawet do samobójstw… Dlatego tak istotna jest terapia prowadzona do końca życia – proponuję posłuchać bardzo mądrych wypowiedzi Witolda Dębickiego – aktora zmagającego się od wielu lat z problemem uzależnienia alkoholowego – „Przychodzi taki moment, nawet po czasie niezwykle długiej abstynencji, że w pewnym momencie sięgniesz po butelkę – pytanie tylko, czy wówczas będziesz miał wsparcie innych osób (rodziny, grupy terapeutycznej). Jeśli będziesz z tym problemem sam, upadniesz na samo dno…” P.S.: Nie bronię osób nadużywających alkoholu – ale takie gadanie jest też np. w kwestii depresji: „weź się w garść, depresja to nie choroba” – a to jest bardzo niebezpieczne dla osoby chorej… Pozdrawiam.

 3. Popieram. NIech pijusy-patusy sobie organizuja transport.

  • Słyszysz ty siebie, co wygadujesz? 😀 Bezdomny będzie sobie organizował transport, jasne, jeszcze może za swoje pieniądze, wywiozą ich do Chełma i tam już zostaną, będzie wylew pijaczków w Chełmie, świetny pomysł, ciekawe co na to Chełmianie 🙂

 4. Kilka lat temu modne było przetransportowanie pijaka razem z rowerem o 50km i pozostawienie go w rowie jak pierwotnie leżał.
  Po wytrzeźwieniu w głowie miał dziurę od drapania się palcem jak on tak daleko dojechał 😉

 5. Pies z psiarni lubelskiej

  O kurde ale mi cyce rozwaliliście… Sami muszą wracać.. Dobrze że z Wrocławiem się nie dogadali lub że Szczecinem 😂😂😂

 6. Zgadzam się z Stefanek , tak było .

 7. Napił się niech leży aż przetrzeźwieje ale nie milicja musi na siłę mu nocleg załatwić.

 8. To skandal !!! Przecież to chorzy ludzie ,uzależnieni przez państwo ,które sprzedaje im swoją akcyzową wódke i ich użaleznia !!! Powinni im za to placić odszkodowania !!!

 9. Te 50 km to jest słabiutko ,150-200 to by juz patol miał problem z powrotem ,ale pewnie by się szybko zaklimatyzował w nowym miejscu i po co miałby wracać .Wódka wszedzie taka sama ,meliny i towarzystwo też

 10. Widzę że tu same stare dziady i dewoty, którzy nidgy nie byli na imprezie. A co jak jakjejs malolacie lat 20 urwie się film i wywioza ja na izbe. Nawet jak będzie miała kasę na powrot to i tak ją straci na izbie bo zastaw za wpisowe, albo powiedzą ze kasy nie było. Raz w życiu byłem 15 lat temu i nikomu nie życzę. Na izbę można trafić mając zawsze gdy coś wydmuchasz, zależy od policji. A kasa zawsze ginie.

 11. Do Irkucka powinni ich wywozić 🙂

  • W zasadzie to dobra wiadomość dla tych z Chełma.
   Jadą rowerem do kolegi w okolice Hrubieszowa, tam idą w tango i transport do domu mają zapewniony 😉

 12. o losie, ten jutowy wór na zdjęciu to homo sapiens?

 13. mogą wracać supertaxi bolec na koszt izby

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7585zł -0.34%
  • GBP 4.8811zł -0.13%
  • EUR 4.4574zł 0.13%
  • CHF 4.1378zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki