Pijani kierowcy będą płacili za leczenie ofiar. Pomysł na plagę polskich dróg

Pijani kierowcy mają płacić za pogotowie ratunkowe, straż pożarną a także za leczenie osób poszkodowanych w wypadkach które spowodowali. Powstał projekt, który ma pomóc w walce z plagą pijanych na drogach.

Każdego dnia lubelscy policjanci zatrzymują na naszych drogach minimum kilkanaście osób, które prowadzą swoje pojazdy pod wpływem alkoholu. Tylko w ubiegłym tygodniu w ręce mundurowych wpadło 178 osób, jadących po pijanemu. Nikt nawet nie jest w stanie określić, ilu podobnym udało się przejechać bez konsekwencji. Jak ogromne stwarzają oni zagrożenie, informujemy co kilka dni, pokazując wypadki z ich udziałem. W większości przypadków to właśnie nietrzeźwi są sprawcami groźnych zdarzeń drogowych. Nawet liczne akcje mające na celu wyeliminowanie pijanych kierowców, pomimo że są nagłaśniane przez media, nie odstraszają przed siadaniem w takim stanie za kierownicę.

Wprowadzane co jakiś czas kolejne sankcje mające na celu ograniczenie tego zjawiska niewiele pomagają. Teraz powstał kolejny projekt, który finansowo uderzając w osoby, które bez oporów siadają za kierownicę po kilku głębszych, ma sprawić, ze przynajmniej część z nich poważnie powinna zastanowić się nad konsekwencjami tego czynu. Mianowicie Posłowie PSL zaproponowali, żeby pijani kierowcy pokrywali koszty leczenia ludzi poszkodowanych w spowodowanych przez nich wypadkach. Gdyby stworzony przez nich projekt udało się wprowadzić w życie, to konsekwencje swojej nieodpowiedzialności, odczuwali by oni nawet przez długie lata.

Wypadki z udziałem pijanych kierowców najczęściej są bardzo poważne w skutkach. Ofiary tego typu zdarzeń podlegają często długotrwałemu i kosztownemu leczeniu, które pokrywa NFZ, czyli my wszyscy. Często również zdarza się, że później dochodzi do tego długa rehabilitacja a nawet terapia psychologiczna. Sprawca wypadku doskonale zdaje sobie sprawę, że wsiadając za kierownicę po pijanemu stwarza zagrożenie na drodze, jednak ruszając przed siebie robi to z premedytacją więc powinien odpowiadać za wyrządzone przez siebie szkody. Firmy ubezpieczeniowe już od lat ściągają koszty powstałe na mieniu z takich osób, więc dlaczego tego ma nie robić NFZ. Dlaczego każdy z nas, ze swoich składek, ma płacić za ich nieodpowiedzialność – tłumaczą pomysłodawcy projektu.

Jak obliczono, nietrzeźwi kierowcy w ubiegłym roku byli sprawcami około 2 tys. wypadków, w których rannych zostało ponad 3 tys. osób. Dodatkowo do każdego zdarzenia musi przyjechać pogotowie ratunkowe czy straż pożarna a to także ogromne koszty, które można by przeznaczyć na lepszą opiekę medyczną tych, którzy naprawdę jej potrzebują.

(fot. lublin112)
2014-09-24 19:06:05

Zobacz również

14 komentarzy

 1. Guzik sobie zdaje sprawę jak sobie jeden z drugim popije ,na bańce każdy robi sie kozak i ma w d…. konsekwencje jazdy na gazie bo przecież jemu sie uda pojechać i nic sie nie stanie .Egzekwować te przepisy karne które sa obecnie a nie dokładać nowych, barany po zabraniu im prawa jazdy jeżdżą dalej po pijaku i śmieją się z sądów i policji i z ich zakazów prowadzenia pojazdów .

 2. miejscowy proboszcz zwyczajny

  Pomysł całkiem dobry, jak nie polski, ale czas pokaże czy będzie tak jak oczekują pomysłodawcy.

  • Sądzę że trzeba będzie rozbudować więzienia, bo same koszta akcji Policji , Pogotowia i Straży są i tak b. wysokie. Nie wspomnę o kosztach leczenia i rehabilitacji. Myślę że większość pijanych nawet przez lata nie będzie w stanie spłacić poszkodowanym oraz służbom pełnych kwot, więc będą musieli to odsiedzieć. Tak że ten projekt chyba mija się z celem.

   • stały klient "Biedotki"

    Balbin – Poruszyłeś ciekawe zjawisko w polskiej rzeczywistości. Ktoś nie może spłacić grzywny, czy j.w. kosztów leczenia czy rehabilitacji – idzie pierdzieć w stołek na nasz podatniczy koszt. Wiadomo, że traci źródła dochodu (jeśli takie miał), a w kryminale nie płacą za siedzenie, Dalej nie płaci. Gdzie tu korzyść z tego, ze go zamknięto?
    Czy wtedy jak on siedzi to kwoty kosztów, które on miał płacić, a nie płaci, bo siedzi są wypłacane przez Państwo? Bo jeśli nie, to po co go sadzać, uniemożliwiać pracę i możliwość spłaty?
    Kto odpowie, dostanie pochwałę w jadłospisie więziennym. 🙂

  • To lepiej człowieku pomyśl czy taki dobry i czy jest do zrealizowania zanim znowu coś bezmyślnei napiszesz.

 3. Za leczenie ludzi już płacą !!!- Tylko poszkodowany po zakończeniu leczenia – o ile przeżyje, składa pozew do sądu ( lub jego rodzina) z całą dokumentacją o przebytym leczeniu, przeciwko firmie ubezpieczeniowej w której był ubezpieczony sprawca ( o ile był – jak nie to wypłata będzie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego)o zadośćuczynienie i odszkodowanie.
  Firma wypłaca a potem zwraca sie do sprawcy o zwrot czyli tzw regres ubezpieczeniowy.
  Takie typy w najlepszym wypadku mając do oddania od 100 000 do nawet kilku milionów.
  A jeszcze niech im dołożą za koszty policji itd

 4. mam przypadek gdzie poszkodowany nie miał ubezpieczenia na życie i za koszty pobytu w szpitalu i operację – nie my oddajemy tylko sprawca

 5. już kiedyś samochody mięli zabierać… Poza tym pomysłodawcy chyba sami nie wiedzą jak potężne są to kwoty i skąd biedny pijus weźmie tyle hajsu. A chyba nawet i bogatemu by zabrakło. i co wtedy?

 6. Co to za bełkot? Za frajerów mają ludzi te polityczne gnidy tym razem z PSL? Jeśli ktoś jedzie naj…any samochodem za 4 tys. i zarabia 1200 to z czego niby to ściągną? Na narządy typa sprzedadzą? I tak ofiara wypadku będzie wymagała natychmiastowej pomocy którą pokryje się automatycznie z polisy OC którą potem ubezpieczyciel będzie sobie mógł próbować odzyskać, bo nikt nie powie ofierze wypadku – „poczekaj, sprawa w toku, ściągamy z niego pieniądze” z tym ze odsetek ściągalności jest znikomy bo właśnie nie ma z czego ściągać i czy to będzie tak jak teraz czy z automatu próba ściągnięcia przez NFZ czy kogo tam jeszcze innego to i tak nic się nie zmieni bo z pustego i Salomon nie naleje, ofiara wymaga pomocy natychmiast i NFZ ani ubezpieczalnia nie odmówi finansowania. Tak więc te bezmyślne pomysły niech sobie posłowie wsadzą w tyłek i się nimi wypchają, przed wyborami. Frajerów tu nie ma, pomyślcie nad czymś mądrzejszym.

 7. Jestem jak najbardziej za. Tylko żeby nie było „cyrku” z wypłatą kasy z ubezpieczalni pijanego sprawcy…

 8. mgr.Alfons von Fiut - Cipecki

  Duchu – nie łudź się. „Cyrk” będzie. W Polsce musi się coś dziać, inaczej z nudów porozdrapywali byśmy sobie nosy do krwi. 😀

 9. pomysł typowo PLSowski, głupi i nie do zrealizowania, już to widzę jak płacą za to wszystko, od przepraszam, raczej odsiadują za niezapłącenie, oczywiście odsiadują na nasz koszt, czyli będziemy płacić za ich odsiadkę

 10. Tak będzie „konkretny” – tymczasem ich rodziny pójdą żebrać do MOPS-ów, Caritasów i Bóg jedynie wie gdzie jeszcze, żeby mieć co do gara włożyć.
  Ale pamiętajcie: „Warto pomagats” – przynajmniej tak seplenią w telewizyjnych reklamach.

 11. po co wprowadzać”nowe’-przecież obecne prawo zezwala na obciążenie pijaka kosztami-dziwi tylko opieszałość sądów.A tak na marginesie-Jaka choroba jest w Polsce najcięższa?Odp.ALKOHOLIZM 3m-ce odwyku i renta

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0244zł -0.64%
  • GBP 4.9316zł -1.03%
  • EUR 4.4264zł -0.26%
  • CHF 4.1494zł -0.51%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online