690 680 960

Pierwszy dzień nowych przepisów: Policjanci byli bezlitośni. Kierowcy tracą uprawnienia

Dzisiejszy dzień jest pierwszym, od kiedy obowiązują nowe, bardziej restrykcyjne przepisy uderzające w piratów drogowych. Pierwsi kierowcy pożegnali się już z uprawnieniami do kierowania. Czeka ich 3-miesięczny odpoczynek od kierownicy.

W poniedziałek zaczęły obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego. Najpoważniejszą zmianą jest ta, uderzająca w kierowców, którzy w terenie zabudowanym nie zwracają uwagi na ograniczenia prędkości. Teraz za jej przekroczenie o 50 km/h grozi utrata uprawnień do kierowania na okres 3 miesięcy. Co ważne, prawo jazdy zatrzyma od razu policjant podczas kontroli. Ustawodawca wprowadził również obostrzenia dla tych, którzy pomimo tego, zdecydują się zaryzykować i w czasie owych 3 miesięcy znów wsiądą za kierownicę. Wtedy okres zakazu prowadzenia pojazdów zostanie wydłużony do pół roku. A jeżeli i to nic nie da, taka osoba będzie musiała od nowa zapisać się na kurs i przystąpić do egzaminu.

Wprowadzenie nowych przepisów zbiegło się w czasie z przeprowadzeniem przez policję akcji pod kryptonimem „Prędkość”. Funkcjonariusze drogówki z całego regionu od godz. 10:00 do 18:00 na wielu drogach prowadzili kontrole kierowców. Przede wszystkim kontrolowana była właśnie prędkość w terenach zabudowanych a także trzeźwość kierujących oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza nieletnich. Co więcej, mundurowi baczniej niż zwykle przyglądali się wykonywaniu przez kierowców manewrów m.in. wyprzedzania. To te czynniki są główną przyczyną najpoważniejszych wypadków do jakich dochodzi na naszych drogach.

Pomimo, że wielu kierowców zwracało bardziej niż zwykle uwagę na wskazania prędkościomierza, to jednak byli też tacy, dla których ograniczenia prędkości okazały się mało ważną sprawą. Do popołudnia, pięć osób straciło na trzy miesiące uprawnienia, właśnie za poruszanie się w miejscowościach szybciej o ponad 50 km/h. Jako pierwsza wpadła kierująca samochodem osobowym, która została zatrzymana przez policjantów z Ryk, na drodze wojewódzkiej nr 801 czyli popularnej Nadwiślance. Przez miejscowość Stężyca, jechała ponad 100 km/h. Patrol w Stężycy zatrzymał dwie takie osoby.

Pomimo zakrojonej na szeroką skalę akcji, mundurowi tłumaczą, że wyraźnie daje się zauważyć, wolniejszą jazdę kierowców. Zwłaszcza na terenach zabudowanych nie pędzą już z podobną prędkością jak poza nim, tylko zmniejszają prędkość na tą bezpieczną. Choć nie zawsze jest ona bezpieczna dla np. pieszych, ale z pewnością bezpieczna dla zachowania prawa jazdy. Co więcej, pomimo narzekania kierowców na nowe przepisy, większość z nich pochwala radykalną walkę z piratami drogowymi oraz z pijanymi kierowcami. Mundurowi zapewniają, że bacznie będą zwracać uwagę na znaczne przekroczenia prędkości a kierowcy nie stosujący się do obowiązujących przepisów, będą odpowiadać według nowego taryfikatora mandatów.

(fot. lublin112)
2015-05-18 21:13:06

56 komentarzy

 1. Straciłem wczoraj prawo jazdy na 3 mies. Dalej bede jezdzic az mnie zlapia. Moim celem jest trafic na zime do wiezienia. Nie ma za co zyc. Tam zapewnie mi wszystko co potrzebne

  • Dotąd żył Pan z gonienia pieszych po pasach? W zimę w więzieniu planują wystawianie więźniów na Al. Solidarności z kartką „Jechałem w mieście 120 i teraz moje dzieci głodują. Mogę kosić trawniki.”

   Mam nadzieję, że nie zmarznie Pan w pasiaku.

 2. chi- chi - chotek

  I mnie też podoba się ta zmiana przepisów – nareszcie policja dostała lepsze „narzędzia” do eliminacji patologii na drogach.
  Zawodowo spędziłem ponad 40 lat za kółkiem, bez wypadku z kilkoma stłuczkami nie z mojej winy.
  Chyba dlatego, że jak siedzę za kierownicą to myślę o tym co robię, a nie zajmuję się telefonem, makijażem, czy drapaniem się po jajach (trzeba się myć, wtedy nie swędzą).

  • będzie bezpieczniej

   chi- chi – chotek- dobry komentarz -super – popieram -badziewie młode się rozpanoszyło , i uważają że oni tylko umieją myśleć. I jak ktoś im może coś zabronić. Wiem że przez takich idiotów , wszyscy cierpią , no ale trzeba się pogodzić z tym jeśli uda się utemperować , tych zajadłych nie u kiełznanych królów szos.

 3. BANDYCTWO!W czystej formie, grabież i poruta! ZAMACH NA KONSTYTUCJĘ! Jest to ograniczanie wolności i przywilejów obywatela! Karanie w formie finansowej ok, w formie „punktowej” (choć to głupota i reprint chyba z kart marketowych…) ok, ale BEZPODSTAWNE zabieranie UPRAWNIEŃ za jednorazowe przekroczenie prędkości? TO GRABIEŻ!! Przepisy są niedopracowane, zrozumieć można by, kiedy karano by tzw „recydywistów” (co za kryminalne określenie) drogowych, czyli osoby notorycznie „łapane” na przekraczaniu prędkości, czy innym łamaniu p.r.d. Co do pijanych morderców, oczywiście tu pełne poparcie(nawet można by obcinać kciuki żeby więcej nie mógł kręcić kierownicą 😉 – żart) dla zatrzymywania dokumentów ,jednak z zaborem pojazdów bym polemizował(niejednokrotnie są to pojazdy rodzinne, służące do wożenia dzieci do żłobków, szkół , przedszkoli, czy nawet na na rehabilitacje) ponieważ taki ALKOHOLIK (nie rozpatruje tu specjalnie klasycznego menela spod całodobowego bo tu raczej nie ma to zastosowania) przedkłada wódę, nad rodzinę, rodzina cierpi, a dodatkowo kiedy odbierze im się środek transportu(a czasem pracy gdy np matka/żona jest handlowcem itp.) to rodzina jest marginalizowana, i w znacznym stopniu utrudnia jej się funkcjonowanie w społeczeństwie( a przecież MAMY POLITYKĘ PRO RODZINNĄ 😉 ) Dlatego o zaborze pojazdu powinno decydować się w oparciu o KONSULTACJĘ ŚRODOWISKOWĄ!!( GOPS, MOPS, UG UM DZIELNICOWY itd) Ale to tylko moje zdanie OBYWATELA, którego wybrani PRZEZ OBYWATELA włodarze maja w głębokiej d…

  • Cichobiorek, cichodajek

   Te zaostrzenia wprowadzono głownie przez tak jak ty myślących i postępujących (co gorsza). Gdybyście miglance nie szarżowali, nie szpanowali, nie liczyli, że będzie wam darowane wszystko co nawywijacie, bo macie starych na stanowiskach, którzy kolejny raz was wybronią, to nie potrzeba by było wprowadzać drakońskich przepisów, godzących w tych, którzy sporadycznie „przekroczą”, czy „wykroczą”.
   Zacznijcie używać mózgów, będzie wam się łatwiej pogodzić z tymi zaostrzeniami.

 4. jełopy z wiejskiej już piszą nowe prawo o ruchu drogowym-przed każdym pojazdem będzie biegł umyślny z chorągwią i będzie informował o maszynie pędzącej z szybkością 5km.h(bo już nie będzie obowiązywać 30km.h )a zboczeńcy będą zabierać prawa jazdy,plus tej akcji w domach policjantów będzie jakiś czas cicho

 5. A w Niemczech:
  31-40 km/h 160,- EUR, 2 Punkte, 1 Monat Fahrverbot !!!
  A krzyk by się podniósł wśród „szybkich i bezpiecznych”, toż to zamach na wolność, na Konstytucję…

 6. Wiklinowy nocnik

  rozumiem, ze teraz w dowód trzeba bedzie wiecej kasy włożyc?

 7. Wiklinowy nocnik

  i gitara, wszyscy beda jezdzic 50 i nie bedzie wplywów do budzetu hehe, a same k[] jezdza tak samo, tylko odznake pokaza i jada dalej…

 8. Wiklinowy nocnik

  a bronek podpisał tą ustawę z nowym taryfikatorem, także podziekujemy mu w niedziele.

 9. Toż to kierowcy trolejbusów jadących tym ukraińskim przypadkiem ul.Bernandyńską pod gorę będą tracić prawojazdy.

 10. Więcej ludzi popełnia samobójstwo niż ginie w wypadkach

Kursy walut

 • USD 4.348zł 0.51%
 • GBP 5.3595zł -0.03%
 • EUR 4.7089zł -0.15%
 • CHF 4.6918zł -0.29%

Polub nas