Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Prezydent Zamościa ogłosił, że przekaże Poczcie Polskiej dane osób uprawnionych do głosowania

Prezydent Zamościa wyjawił dzisiaj rano, że miasto rozpoczęło już przygotowania do przekazania Poczcie Polskiej list z danymi osób uprawnionych do głosowania. Większość samorządów stoi na stanowisku, że żądanie przez pocztę tych danych jest bezprawne.

W poniedziałek prezydent Zamościa oświadczył, że przekaże Poczcie Polskiej dane osób uprawnionych do głosowania w wyborach prezydenckich. Andrzej Wnuk był gościem Bartosza Węglarczyka w programie „Onet Rano.” Tam właśnie skomentował przysłane samorządom przez Pocztę Polską pismo dotyczące przekazania rejestru wyborców.

Jak wyjaśniał prezydent Zamościa, pierwsze pismo od Poczty Polskiej potraktował jako błąd systemu. Drugie, które nadeszło w piątek, było już właściwie podpisane z powołaniem się na rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. Dlatego też po jego przeanalizowaniu przez weekend z radcami prawnymi uzyskaniu stosownych opinii, oraz wyjaśnień Państwowej Komisji Wyborczej i Urzędu Ochrony Danych Osobowych, miasto rozpoczęło przygotowania do przekazania tych list.

– W oparciu o opinię prawną, która mówi o tym, że powinniśmy to wypełnić, jeszcze sprawdzamy jeden problem prawny. Chodzi o to, że poczta Polska miała prawo do złożenia odwołania od rozporządzenia premiera, i nie wiemy tak naprawdę z pism, który nam przekazano, czy to rozporządzenie premiera weszło w życie, czy to jest prawomocne, czy ono ma jakąkolwiek klauzulę natychmiastowej wykonalności. Stąd też po doprecyzowaniu tego przez pocztę, takie listy przekażemy – tłumaczył Andrzej Wnuk.

Prezydent Zamościa jest pierwszym włodarzem większego miasta z naszego regionu, który podjął decyzję o przekazaniu spisu wyborców Poczcie Polskiej. Burmistrzowie i Prezydenci Białej Podlaskiej, Łukowa, Międzyrzeca Podlaskiego, Lubartowa, Puław, Lublina, Świdnika, Chełma, Hrubieszowa i Biłgoraja zwrócili się z apelem do prezydenta i rządu RP o pilne wypracowanie zgodnego z konstytucją i ustawami rozwiązania sporu dotyczącego wyborów.

Jak wyjaśniają, zgodnie z prawem samorząd ma zadania związane z organizacją wyborów. Jednak w ostatnich dniach i godzinach podejmowane są decyzje i wydawane są im polecenia, które nie znajdują oparcia w przepisach prawa. Samorządowcy są stawiani w sytuacji, w której muszą wybierać czy wykonać polecenia, czy zachować się zgodnie z obowiązującym prawem. Jak piszą, jest to absolutnie niedopuszczalna sytuacja, działanie które uderza w podstawy demokratycznego państwa prawa, oraz rujnuje zaufanie obywateli do własnego państwa i jego władz na każdym poziomie, od prezydenta i premiera, przez parlament, aż po samorząd terytorialny.

(fot. UM Zamość/zdjęcie ilustracyjne)

73 komentarze

  1. wykop.pl/link/5472801/wybory-2020/

  2. Mam wrażenie, że większość komentarzy pisane jest spod celi. Ten knajacki język.

  3. i z czego sie czesiecie pisowskie głupki że waze dane posżly do jakiejs firmy z du..y

  4. Za rok nikt nie będzie wiedział co to jest PO.

  5. Pełowce was już nie ma.

  6. Mieszkańcy Zamościa, właściciele wszelkich nieruchomości, poproście waszego prezydenta o wydawanie decyzji o podatku od nieruchomości bez podstawy prawnej, tylko na podstawie zaleceń…

  7. nie rozumie dlaczego opozycja nie chce wyborów? Przecież powinno im zależeć na tym, żeby jak najszybciej ten „zły” prezydent był zastąpiony ich „wspaniałym” kandydatem. P.S. Od kilku lat PocztaPolska ma dostęp do systemu PESEL więc i tak zna dane adresowe wszystkich Polaków.

Wiadomości z info112