Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pierwsza fabryka elektrycznych samochodów dostawczych Mercedesa będzie w Polsce

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i przedstawiciele Mercedes-Benz Group AG ogłosili powstanie w naszym kraju pierwszej na świecie fabryki samochodów dostawczych Mercedesa, która będzie produkować wyłącznie elektryczne auta. Po ogłoszeniu inwestycji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, delegacja firmy spotkała się w MRiT z wiceministrem Grzegorzem Piechowiakiem.

– Mamy kolejny dowód na to, że nasz kraj jest doskonałym miejscem do lokowania przedsięwzięć i co równie ważne, do reinwestycji. To już kolejna decyzja Mercedesa o rozpoczęciu produkcji w Polsce. Dobrze oceniana jest nasza gospodarka, zachęty inwestycyjne, ale przede wszystkim Polacy jako wysoce wykwalifikowani pracownicy – komentuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

– Cieszę się, że polskie miasto  odgrywa tak dużą rolę w polityce Mercedes-Benz Group AG nakierowanej na realizację celów zrównoważonego rozwoju i przejście na mobilność elektryczną. W Jaworze są już produkowane silniki do samochodów osobowych i baterie elektryczne  – dodaje wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.

O wspólnej inwestycji

Mercedes-Benz Group AG zainwestuje w Jaworze na Dolnym Śląsku (teren Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park” w Wałbrzychu) 1,3 mld euro. Zatrudnienie znajdzie ponad 2500 osób.

Firma będzie produkowała duże samochody dostawcze (model zamknięty – furgony) oparte na architekturze VAN.EA (Van Electric Architecture). VAN.EA to podstawa dla wszystkich eVanów Mercedes-Benz w segmencie średnim i dużym, które będą wprowadzane na rynek od 2025 roku.

Rozpoczęcie inwestycji przewidywane jest na listopad 2023, a produkcja na styczeń 2026 r.

Pierwsza fabryka elektrycznych samochodów dostawczych Mercedesa będzie w Polsce

(fot. źródło MRiT\pixabay.com)

Komentarze wyłączone

Z kraju