690 680 960

Piątek z dynamiczną pogodą. Znów pojawią się silne burze, gradobicia i groźny wiatr

Niestety dzisiaj ponownie w regionie będą nam towarzyszyły burze. Przyniosą one groźny wiatr i gradobicia. Nie można całkowicie wykluczyć 1-2 przypadków trąb powietrznych.

Dzisiaj przez Polskę w dalszym ciągu ma przechodzić pofalowany front atmosferyczny związany z niżem znad Litwy. Przeważający obszar naszego kraju będzie już w chłodniejszej masie polarnej. Tylko nad wschodnią i południową część Polski wciąż będzie zalegać gorąca masa zwrotnikowa.

Przeważający obszar woj. lubelskiego ma być pod wpływem strefy frontowej, dlatego spodziewamy się miejscami groźnych zjawisk burzowych. Ponownie na wschodzie możliwe są burze o znacznym natężeniu. Termometry pokażą dziś od 25°C do 31°C. Najchłodniej ma być na zachodzie regionu, najcieplej na wschodzie przed frontem.

Za nami groźny czwartek i noc z czwartku na piątek. Burze wyrządziły znaczne szkody, wystąpiły zalania i gradobicia. Pojawiły się również trąby powietrzne. Dobiega stopniowo końca dynamiczny okres w pogodzie. W sobotę dużo chłodniej i bez groźnych burz. Dzisiaj rano burze dalej utrzymują się nad Polską wschodnią, w strefie frontu pofalowanego rozdzielającego zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Powoduje to unoszenie ciepłego, wilgotnego powietrza do poziomu swobodnej konwekcji, co skutkuje rozwojem burz.

Dane z radarów meteorologicznych wskazują, że największa aktywność burzowa koncentruje się obecnie w powiecie janowskim, biłgorajskim, zamojskim oraz tomaszowskim. Są to jednak mniej intensywne burze niż te, które wczoraj przechodziły przez nasz region.

W kolejnych godzinach dalej panować będą korzystne warunki do rozwoju silnych burz. Chmury burzowe Cumulonimbus rozwijać będą się zarówno na przedfrontowej konwergencji wiatru dolnego, jak i też na linii pofalowanego frontu atmosferycznego.

Teoretycznie w piątek burze mogą pojawić się w całym regionie, ale najgroźniejszych zjawisk spodziewamy się w drugiej części dnia na południu i wschodzie woj. lubelskiego. Istnieje prawdopodobieństwo uformowania się wielokomórkowej burzy zmierzającej nad Ukrainę i Białoruś. Możliwe jest powstanie superkomórek burzowych w warunkach nieco bardziej nasilonego przepływu mas powietrza oraz podwyższonych pionowych oraz kierunkowych uskoków wiatru.

Szczególnie groźne okażą się burze posiadające mezocyklon. Na trasie chmur burzowych zawierających mezocyklon prawdopodobne są opady gradu o średnicy przekraczającej 4-5 cm. Dotyczy to zwłaszcza powiatów na południu i wschodzie woj. lubelskiego. Groźny okaże się także wiatr, którego prędkość może osiągnąć 90-110 km/h, powodując miejscowe szkody. Podobnie tak jak wczoraj nie można całkowicie wykluczyć 1-2 przypadków mezocyklonicznych trąb powietrznych. Szczególnie w pierwszej fazie konwekcji.

Duże natężenie zjawisk burzowych obejmie dziś nieco mniejszy obszar niż wczoraj, ale i tak spodziewamy się burz powodujących szkody i zalania. Obserwowana będzie również wysoka aktywność elektryczna. Podsumowując, najgroźniej będzie dziś na południu i wschodzie woj. lubelskiego. Tam też spodziewamy się największych szkód burzowych w piątek.

Modele prognozują największą aktywność konwekcji w drugiej części dnia. Prawdopodobnie wieczorem, bądź w pierwszej części nocy burze opuszczą woj. lubelskie.

Prawdopodobieństwo wystąpienia silnych burz powodujących szkody ocenia się na 90%. Szczególnie dla wschodnich i południowych powiatów naszego regionu.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. fanipogody.pl)

10 komentarzy

 1. guzik juz bedzie …nie będzie ani gradu ani nawalnic …powietrze juz jest schłodzone do 20 stopni to przecież nie będzie nic poważniejszego niż wczoraj ….
  A GRAD TO BY SIE PRZYYDAL CO NIEKTORYM

  • Dyrdymałko 112 (słownie: sto dwunasty)

   I słusznie… niech nie przesadzają z modlitwami o deszcz… jeszcze może nawet na msze dawali, job ich matc !!!

   • Łoo to to …jexax rolxikow stawiają pałace i wykupują apartamenty i aby o deszcz sie modla ,,i ciągle narzekają ze bieda !!

    • Bez jaj… znam takich rolników, którzy narzekają, że tylko dokładają do gospodarstwa, ale zapytani skąd biorą na owe dokładanie, zmienili temat na : „Ładnom pogode mamy dzisiaj”.

 2. Marian mieszka w zabetonowanym mieście, i taka wichura ala tornado nie wiele mi może zrobić.

 3. Czekam na grad mam autu kasko i miałem stłuczki a tak mi dadzą jak za nowke

 4. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

  Zanim burze się rozpętają i prądu was pozbawią, za ostatnie pieniądze z unijnych dotacji i innych „plusów”, kupta se chociaż po jakimś małym agregacie prądotwórczym, bo znów bedzieta jęczeć, że prundu nie mata bo jeszcze wam nie naprawili.

 5. Aby jeczuu i jeczu a siana maja jak lodu ! Nie opłaca im.sie praca w polu to wyp…do roboty za 3000 zl ale nie bo oni przeciez zarabiają tyle w parę minut ..

 6. Nic o cowidzie nie będzie?
  Cały dzień cisza

 7. Z treści komentarzy wynika, że i modlić się i pracować (na roli) – to wstyd… dobrze, że są niepłacące podatków w Polsce markety z modyfikowaną zagraniczną żywnością…a jak komuś gdzieś coś/ktoś narobi szkód – to cieszymy się i bijemy brawo… Taka mentalność, to dopiero tragedia większa od tornada…

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…