Piątek kolejnym dniem z burzami w regionie. Miejscami okażą się gwałtowne, z opadami gradu i ulewami
09:12 12-08-2022

Dziś w polu przyziemnym znaczny obszar Polski jest pod wpływem rozległego obszaru wysokiego ciśnienia z centrum nad południowym Bałtykiem. Natomiast w środkowej i górnej troposferze zaznacza się górny niż. Ulega on stopniowemu wypełnieniu i migruje znad południowej Polski nad Austrię, a następnie Słowenię. Dlatego też osłabnie przepływ mas powietrza w środkowych i górnych warstwach troposfery z uwagi na odsunięcie się niżu odciętego.
W piątek spodziewamy się jeszcze wyższej aktywności burzowej niż w czwartek. Płynąć ma do kraju ciepła, wilgotna i chwiejna masa powietrza z rejonu Morza Czarnego. Natomiast na skalę synoptyczną wspomaganie konwekcji zapewnia ośrodek górnego niżu, odsuwający się szybko z naszej części Europy. Energia dostępna drogą konwekcyjną okaże się dziś mała i umiarkowana. Przepływ mas powietrza ma być słabszy niż wczoraj. Dlatego też burze mają przemieszczać się wolniej. Spodziewane są pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w struktury wielokomórkowe, a nawet superkomórki burzowe, w których zjawiska mogą okazać się bardziej intensywne. Nad jednym obszarem może przejść więcej niż jedna burza, skutkując dużą akumulacja opadów.
Opady w burzach sięgnąć mogą do 10-30 mm, punktowo na skutek przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem do 40 mm, powodując większe, ale lokalne podtopienia. Możliwe są porywy konwekcyjne wiatru do 40-65 km/h. Średnica gradu do 1-2 cm. Gdzieniegdzie może dochodzić do większej akumulacji gradu, skutkując zabieleniem krajobrazów na krótki okres czasu.
Niewykluczone, że pierwsze burze rozwiną się już około południa. Ze szczytem aktywności pomiędzy 15 a 18. Natomiast w nocy z piątku na sobotę burze mogą utrzymać się lokalnie we wschodniej części kraju. Szczególnie intensywne w pierwszej części nocy. Jednak miejscami burze mogą utrzymywać się przez całą noc aż do godzin porannych w sobotę. Strefa burz przemieszczać ma się od wschodu, południowego-wschodu na zachód.
Prawdopodobieństwo lokalnych, ale intensywnych burz ocenia się na 90% w woj. lubelskim.
Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz
Opad za minioną dobę. Gdzie zanotowano największy opad. #pogoda #suma #opad #IMGWCMM pic.twitter.com/ElygiG0Tgc
— Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB (@IMGW_CMM) August 12, 2022
Podsumowanie liczby wyładowań⚡️ suma 24h do dziś, do godziny 8:00.
🔸CG👉 wyładowania doziemne
🔸CG+IC👉 wyładowania doziemne i między☁️CG – ang. Cloud to Ground
IC – ang. Intra – Cloud#pogoda #burza #IMGWCMM pic.twitter.com/8nUjbPmI4X— Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB (@IMGW_CMM) August 12, 2022
(fot. lublin112.pl)
Jak wczoraj mówiłem tak jak dzisiaj napiszę, No i gdzie te opady! Specjalnie nie kosiłem a tu ani kropli nie przybyło, miejscowość Kalinowice. Przestańcie siać dezinformacje i weźcie się za przydatną robotę !
Prosimy czytać ze zrozumieniem publikowane przez nas treści. Po drugie zachęcamy do korzystania z narzędzi pogodowych dostępnych dla każdego. Opady i burze wystąpiły w regionie. Wysokość opadów można samemu sprawdzić tutaj: https://hydro.imgw.pl/#map/26.6556,50.2233,7,false,false,false,false,true,false,-
To, że u Pana nie padało na 20 m2 nie oznacza, że nie padało wszędzie 🙂
Raz straszycie suszami, a raz burzami ;p
Nikt nie straszy, to są informacje. Nie mamy wpływu na to, czy ktoś się czegoś boi czy nie 😉