690 680 960

Piątek kolejnym dniem z burzami w regionie. Miejscami okażą się gwałtowne, z opadami gradu i ulewami

W piątek na terenie województwa lubelskiego prognozowana jest jeszcze wyższa aktywność burzowa niż wczoraj. Lokalnie mogą wystąpić opady gradu, a także silne porywy wiatru. Niewykluczone, że pierwsze burze rozwiną się już około południa.

Dziś w polu przyziemnym znaczny obszar Polski jest pod wpływem rozległego obszaru wysokiego ciśnienia z centrum nad południowym Bałtykiem. Natomiast w środkowej i górnej troposferze zaznacza się górny niż. Ulega on stopniowemu wypełnieniu i migruje znad południowej Polski nad Austrię, a następnie Słowenię. Dlatego też osłabnie przepływ mas powietrza w środkowych i górnych warstwach troposfery z uwagi na odsunięcie się niżu odciętego.

W piątek spodziewamy się jeszcze wyższej aktywności burzowej niż w czwartek. Płynąć ma do kraju ciepła, wilgotna i chwiejna masa powietrza z rejonu Morza Czarnego. Natomiast na skalę synoptyczną wspomaganie konwekcji zapewnia ośrodek górnego niżu, odsuwający się szybko z naszej części Europy. Energia dostępna drogą konwekcyjną okaże się dziś mała i umiarkowana. Przepływ mas powietrza ma być słabszy niż wczoraj. Dlatego też burze mają przemieszczać się wolniej. Spodziewane są pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w struktury wielokomórkowe, a nawet superkomórki burzowe, w których zjawiska mogą okazać się bardziej intensywne. Nad jednym obszarem może przejść więcej niż jedna burza, skutkując dużą akumulacja opadów.

Opady w burzach sięgnąć mogą do 10-30 mm, punktowo na skutek przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem do 40 mm, powodując większe, ale lokalne podtopienia. Możliwe są porywy konwekcyjne wiatru do 40-65 km/h. Średnica gradu do 1-2 cm. Gdzieniegdzie może dochodzić do większej akumulacji gradu, skutkując zabieleniem krajobrazów na krótki okres czasu.

Niewykluczone, że pierwsze burze rozwiną się już około południa. Ze szczytem aktywności pomiędzy 15 a 18. Natomiast w nocy z piątku na sobotę burze mogą utrzymać się lokalnie we wschodniej części kraju. Szczególnie intensywne w pierwszej części nocy. Jednak miejscami burze mogą utrzymywać się przez całą noc aż do godzin porannych w sobotę. Strefa burz przemieszczać ma się od wschodu, południowego-wschodu na zachód.

Prawdopodobieństwo lokalnych, ale intensywnych burz ocenia się na 90% w woj. lubelskim.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. lublin112.pl)

4 komentarze

  1. Jak wczoraj mówiłem tak jak dzisiaj napiszę, No i gdzie te opady! Specjalnie nie kosiłem a tu ani kropli nie przybyło, miejscowość Kalinowice. Przestańcie siać dezinformacje i weźcie się za przydatną robotę !

Kursy walut

  • USD 3.9769zł -0.83%
  • GBP 5.0142zł -0.36%
  • EUR 4.3543zł -0.41%
  • CHF 4.512zł -0.5%

Polub nas