PGNiG i Poczta Polska ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami (zdjęcia)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, a także Poczta Polska ostrzegają przez oszustami rozsyłającymi SMS-y. Z wiadomości tekstowych wynika, że należy dopłacić niewielką zaległość.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ostrzega przed niebezpiecznymi i fałszywymi wiadomościami SMS, które rozsyłane są w celu wyłudzenia pieniędzy. Oszuści podszywają się pod Grupę PGNiG, sugerując potrzebę uregulowania rzekomych należności. Podejrzane wiadomości SMS należy potraktować jako SPAM i oszustwo, w żadnym wypadku nie udzielać na nie odpowiedzi, a najlepiej usunąć je ze skrzynki odbiorczej. Fałszywe wiadomości SMS-y wysyłane są z wielu różnych numerów telefonów. Przykładowa treść fałszywej wiadomości SMS:

PGNIG: Informujemy, że w związku zadłużeniem na kwotę 12,45zł na najbliższy dzień roboczy zleciliśmy odłączenie gazu.

Ponadto PGNiG podjęło już działania mające na celu uniemożliwienie dalszych oszustw za pomocą rozsyłanej korespondencji. Obecnie ze strony PGNiG Obrót Detaliczny została wstrzymana wysyłka SMS w zakresie windykacji. Oznacza to, że korespondencja trafiająca na telefony komórkowe dotycząca windykacji pochodzi od oszustów.

W ostatnim czasie do klientów PGNIG były także wysyłane fałszywe wiadomości e-mail. Fałszywą korespondencję można rozpoznać przede wszystkim po adresie e-mail, z którego przychodzi wiadomość o temacie „Informacja o zaległości”. Skrzynka „[email protected]” nie jest kanałem komunikacji używanym przez GK PGNiG. Wszystkie oficjalne adresy mailowe Spółki są oparte na domenie pgnig.pl. Należy także zwracać uwagę na zmiany i dodane litery w adresach, które jednoznacznie wskazują na podejrzane pochodzenie fałszywej korespondencji.

Poniżej przykładowy wygląd fałszywej wiadomości:

 

W przypadku wszelkich pytań bądź wątpliwości, wynikających z otrzymania groźnej wiadomości, klienci mogą skorzystać z ogólnopolskiej infolinii PGNiG pod numerem: 22 515 15 15.

 

Komunikat Poczty Polskiej

Poczta Polska informuje, że nie wysyła SMS-ów dotyczących dopłaty do przesyłki i nie zatrzymuje przesyłek do dezynfekcji. Należy zachować czujność i uważne czytać otrzymane wiadomości oraz zawarte w nich linki.

Przestępcy nie ustają w próbach wyłudzania pieniędzy. Najnowszy atak jest związany z obecną sytuacja epidemiologiczną. Cyberprzestępcy, podszywając się pod Pocztę Polską, wysyłają SMS-y o zatrzymaniu przesyłki do dezynfekcji, w celu uzyskania korzyści majątkowych. W wiadomości jest zawarty link, który przekierowuje do fałszywej strony śledzącej przesyłkę wraz zawartą w niej informacją o wstrzymaniu przesyłki.

Aby przesyłka mogła trafić do odbiorcy należy uiścić opłatę za dezynfekcję. Po kliknięciu w przycisk PŁACĘ, system kieruje do sfałszowanej strony pośrednika w płatnościach. Następnie po wyborze banku klient jest kierowany na fałszywą stronę banku. Klient jest przekonany, że loguje się na stronę swojego banku, jednak ta strona również jest podstawiona (link w adresie jest inny niż adres banku).

Klient definiuje osobę do której ma zostać przelana kwota – zatwierdza przelew kodem, jaki otrzymał SMS-em (kod jest widoczny dla złodzieja, ponieważ strona jest sfałszowana i każda operacja wykonywana na stronie jest monitorowana w czasie rzeczywistym). W otrzymanym SMS-ie kwota, którą klient miał zapłacić nie jest równoważna z kwotą znajdującą się w otrzymanym SMS-ie (1,00 zł), może być nawet o kilkaset razy wyższa.

Prawidłowy adres strony Poczty Polskiej to https://www.poczta-polska.pl oraz adres do śledzenia przesyłek to: https://emonitoring.poczta-polska.pl/.

W przypadku otrzymania podejrzanych wiadomości lub w przypadku podejrzenia nieprawidłowości bądź niezgodności należy zgłosić sprawę na policję i niezwłoczne poinformować Pocztę Polską na adres [email protected]

(fot. PGNIG, Poczta Polska, pixabay.com)

Zobacz również

1 komentarz

 1. Juz widze tych „bystrych ” odbiorców ,jak sprawdzają czy sms jest z domeny uzywanej przez PGnig czy z poczty .Oszusci liczą własnie na takich internetowych „gigusiów ” którzy bardzo chętnie klikają we wszystkie linki jakie dostają a potem płaczą że im pieniadze z konta ukradli .Odkąd istnieje ludzkość byli oszusci liczący na naiwność innych .Z biegiem lat metody się zmieniają ,a głupich i naiwnych nigdy nie zabraknie

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8208zł -0.41%
  • GBP 5.2393zł -0.5%
  • EUR 4.5414zł -0.37%
  • CHF 4.1265zł -0.21%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja