690 680 960

Pasażerowie skarżą się na zbyt rzadko kursujące pojazdy. Będą kolejne zmiany w lubelskiej komunikacji miejskiej

Wraz z początkiem przyszłego tygodnia po raz kolejny wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej w Lublinie. Część linii kursować ma częściej, na innych pojawią się elektryczne pojazdy.

Od początku roku w Lublinie już dwukrotnie wprowadzane były cięcia w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej. Pierwsze zmiany miały miejsce wraz z końcem stycznia, drugie w połowie lutego. Później częściowo zwiększona została częstotliwość kursowania pojazdów, jednak pasażerowie coraz częściej zaczęli się skarżyć, że na autobus czy trolejbus trzeba bardzo długo czekać, kiedy zaś on przyjedzie, panuje w nim duży tłok. Szczególnie dotyczy to porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego.

Zarząd Transportu Miejskiego zapewnia, że niebawem sytuacja ulegnie poprawie. Dokładnie od poniedziałku 21 marca wprowadzone zostaną kolejne zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej. Przede wszystkim na liniach nr 17, 26, 31, 57, 150, 151 i 158 zwiększona zostanie częstotliwość kursowania, dzięki czemu pojazdy będą podjeżdżały na przystanki nie co 20 a co 15 minut. Dotyczy to godzin między 6:30 a 8:30 oraz 14:00 a 17:00, czyli kiedy mieszkańcy udają się do pracy i szkoły oraz wracają do domów.

– W marcu rozpoczęliśmy elektroniczny pomiar pasażerów prowadzony za pośrednictwem bramek zliczających znajdujących się w pojazdach komunikacji miejskiej. Nasze badania prowadzimy również w formie tradycyjnej, za pośrednictwem ankiet przeprowadzanych przez naszych rewizorów. Wszystkie zebrane dane stanowią podstawę do podejmowania decyzji w zakresie zmian w rozkładach, a komplet danych stanowić będzie wkład do opracowania siatki połączeń nowego Dworca Metropolitalnego. Wyniki monitoringu i wpływające wnioski pozwolą na podejmowanie dalszych decyzji i dostosowanie połączeń do potrzeb pasażerów – wyjaśnia Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Jednak to nie koniec zmian. Całkowicie przebudowany został rozkład linii nr 16 i 70, co pozwoliło również na zwiększenie w dni powszednie liczby kursów. Jeżeli chodzi o tą drugą linię, to wybrane kursy pojadą też inną trasą. Ma to na celu usprawnienie dojazdu do zakładów pracy znajdujących się na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Autobusy linii nr 5, 35 i 55 będą zajeżdżały pod dworzec kolejowy w Świdniku, a na liniach nr 2, 11, 18, 36, 42, 78, 153 oraz 159 wprowadzone zostaną kilkuminutowe korekty godzin odjazdu wybranych kursów.

Na kolejnych liniach pojawią się też pojazdy elektryczne. W soboty będą one kursowały na linii nr 1, a w dni świąteczne na linii nr 2 i 13. W dni powszednie wszystkie kursy elektryki obsłużą na liniach nr 7 i 29 a wybrane kursy na liniach nr 2, 13, 18 i 40. Z kolei na linii nr 38 część kursów wykonywana ma być trolejbusami.

(fot. lublin112)

28 komentarzy

 1. tak kursują busiki do Puław w godzinach szczytu komunikacyjnego:

  … 14:46, 14:55, 15:00, 15:08, 15:15, 15:15, 15:30, 15:35, 15:45 … (9 kursów)

  I tu jest odpowiedź na pytanie, co częściej jeździ. 😁😁😁

 2. To co się dzieje w autobusach to porażka w szczególności od godz. 15

 3. A co z ludźmi co na 6.00 do pracy jeżdżą? Albo o 6 kończą nawet w niedzielę. A czekaj sobie godzinkę.

  • Podpis (Wymagane)

   Bo dla ZTMu głośnie uczniowie się liczą.
   Sami tak twierdzą u siebie na Facebooku.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Jarmark Królewski pod hasłem: Orzech laskowy w kuchni dworskiej
Międzysołecki Festyn Dożynkowy w Żdanowie
„Weekend z historią” – warsztaty historyczno-kulturowe
Wyścig „na byle czym” i wiele więcej, czyli niedziela nad zalewem
Dożynki gminy Tomaszów Lubelski. Gwiazdą wieczoru będzie grupa Shantel