Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Państwowa pomoc dla rolników ma wynieść 10 mld złotych. „Chcemy ściągnąć z rynku od polskiego rolnika ok. 4 mln ton zbóż”

– Tak wysokiej pomocy nie było jeszcze w historii. W sumie koszt operacji, którą chcemy wprowadzić, to kwota, wynegocjowana przy okrągłym stole w rozmowach ze związkami – 10 miliardów złotych – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim po zakończeniu wczorajszych obrad Rady Ministrów.

– Tydzień temu zapowiedzieliśmy bardzo konkretne działania. Dziś przyjęliśmy kilka rozporządzeń – podkreślił wczoraj premier Mateusz Morawiecki.

– Ostatni czas to bardzo trudny okres, podczas którego wzrosła cena gazu, a przez to ceny nawozów. Spadały dochody rolników. To przyniosło kryzys na polskiej wsi. Nie zostawiamy rolników samych sobie. Jesteśmy z nimi wtedy, kiedy potrzebują największej pomocy – podkreślił minister Robert Telus.

– Pomoc będzie obowiązywać od 15 kwietnia do 30 czerwca. Chcemy ściągnąć z rynku od polskiego rolnika ok. 4 mln ton zbóż. Zachęcamy rolników, żeby jak najszybciej sprzedawali swoje zboże i występowali z wnioskiem o dopłatę – dodał minister.

Decyzje Rady Ministrów

Pomoc dla producentów pszenicy

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wraz z uchwałą w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej programów pomocy producentom rolnym, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z zakłóceniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy – dokumenty przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Rząd uruchomi pomoc dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z zakłóceniami rynku spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę. Chodzi o rolników, którzy sprzedali lub sprzedadzą pszenicę w terminie od 15 kwietnia do 15 czerwca 2023 r. Wsparcie dotyczyć będzie także producentów rolnych, którzy zakupili nawozy mineralne inne niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, w terminie od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. Oba programy wymagać będą zgody Komisji Europejskiej.

Pomoc dla producentów pszenicy

– Efektywna cena tony pszenicy osiągnie ok. 1400 zł.

– Pomoc dla rolników, którzy będą posiadać faktury sprzedaży pszenicy w terminie od 15 kwietnia do 15 czerwca 2023 r. wyniesie  iloczyn stawki 2200zł/ha i powierzchni upraw pszenicy:

 • objętej wsparciem bezpośrednim za 2022 rok i pomniejszonej o powierzchnię upraw, do której już udzielono pomoc;
 • stanowiącej iloraz liczby ton pszenicy wynikającej z faktur VAT, potwierdzających sprzedaż pszenicy i średniego plonu dla Polski, czyli 5,5 tony.

– Przykładowo, rolnik który otrzymał płatności bezpośrednie za 2022 r. do 10 ha pszenicy i sprzedał lub sprzeda w terminie od 15 kwietnia do 15 czerwca 2023 r. np. 42 tony pszenicy, otrzyma 16 800 zł.
– Wsparcie przeznaczone będzie dla rolników, którzy posiadają gospodarstwo do 300 ha.

Program dopłat do nawozów

– Wsparcie przeznaczone będzie dla rolników, którzy w okresie od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. zakupili nawozy mineralne inne niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez.
– Pomoc przeznaczona będzie dla rolników, którzy posiadają gospodarstwo do 300 ha i złożyli w 2023 r. wniosek o płatności bezpośrednie.
– Wysokość pomocy to iloczyn:

 • deklarowanej we wniosku o płatność bezpośrednią powierzchni upraw i stawki pomocy;
 • liczby zakupionych ton nawozów i różnicy ceny zapłaconej przez rolnika i średniej z okresu 16 maja 2021 r. – 31 marca 2022 r.

– Stawka pomocy będzie zróżnicowana:

 • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych z wyłączeniem łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych;
 • 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych.

Powyższe programy będą wymagać notyfikacji Komisji Europejskiej.

Pomoc dla producentów pozostałych zbóż, rzepaki i rzepiku

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Rząd przeznaczy dodatkowe wsparcie dla producentów kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku, w związku ze zwiększonym przywozem zbóż i nasion oleistych z Ukrainy. Stawki pomocy zostaną zróżnicowane w zależności od odległości poszczególnych regionów Polski od portów, przez które możliwy jest wywóz zboża z kraju oraz od rynków zbytu na zachodzie UE. Rozwiązanie powinno zachęcić rolników do sprzedaży zbóż lub rzepaku.

Najważniejsze rozwiązania

– Wsparcie zostanie przyznane rolnikom, którzy m.in. dokonali lub dokonają sprzedaży kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku, w okresie od 15 kwietna 2023 r. do 15 czerwca 2023 r.

– Stawki pomocy będą zróżnicowane według gatunków roślin oraz regionalnie:

 • w województwie lubelskim lub podkarpackim:
  • 1750 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, rzepaku lub rzepiku;
  • 1125 zł na 1 ha powierzchni upraw jęczmienia lub pszenżyta;
  • 875 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, owsa, mieszanek zbożowych;
 • w województwie  małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim lub podlaskim:
   • 1610 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, rzepaku lub rzepiku;
   • 1035 zł na 1 ha powierzchni upraw jęczmienia lub pszenżyta;
   • 805 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, owsa, mieszanek zbożowych;
 • w pozostałych województwach:
  • 1400 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, rzepaku lub rzepiku;
  • 900 zł na 1 ha powierzchni upraw jęczmienia lub pszenżyta;
  • 700 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, owsa, mieszanek zbożowych.

– Wsparcie uzależnione będzie od dostarczenia przez rolników faktur sprzedaży zbóż lub rzepaku.
– Pomoc będzie przyznawana dla gospodarstw o powierzchni do 300 ha użytków rolnych.
– Wsparcie będzie organizowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór wniosków będzie trwał od 1 czerwca do 30 czerwca 2023 r.
– Dopłaty będą mogli otrzymać wyłącznie rolnicy.

Paliwo rolnicze

Rada Ministrów przyjęła wniosek o reasumpcję decyzji Rady Ministrów podjętej na posiedzeniu 18 kwietnia 2023 r., dotyczącej projektu ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Rząd chce zwiększyć środki na zwrot kosztów zakupu oleju napędowego dla producentów rolnych. W tzw. drugim okresie składania przez rolników wniosków o zwrot podatku, tj.  od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2023 r., zwrot do 1 litra zakupionego oleju napędowego wyniesie 2 zł. Oznacza to wzrost o 100 proc. w stosunku do 2022 r., kiedy kwota zwrotu wynosiła 1 zł. Rozwiązanie będzie wymagać zgody Komisji Europejskiej.

Najważniejsze rozwiązania

– W 2023 r. do ilości oleju zakupionego w okresie od 1 lutego do 31 lipca oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przysługiwać będzie stawka zwrotu w wysokości 1,46 zł oraz dodatkowa pomoc w wysokości 0,54 zł na 1 litr oleju napędowego.

– Dodatkowa pomoc będzie wypłacana  na wniosek  producenta rolnego, który zostanie złożony do wójta  albo burmistrza (prezydenta miasta) o zwrot podatku w okresie od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2023 r. Do wniosku trzeba będzie dołączyć faktury VAT albo ich kopie, które stanowią dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2023 r.

– Zwiększona kwota zwrotu dotyczy pozostałego u rolnika limitu po wypłacie zwrotu podatku z tzw. pierwszego okresu składania wniosków o zwrot podatku.

– Dodatkowa pomoc w kwocie 0,54 zł/litr oleju napędowego będzie mogła być wypłacana po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej.

– W 2023 r. na podwyższenie stawki zwrotu podatku akcyzowego oraz dodatkową pomoc do zakupu 1 litra  oleju napędowego rząd przeznaczy 561,6 mln zł.

(fot. MRiRW\źródło MRiRW)

40 komentarzy

 1. Gaz szura po dnie. Cena najniższa od 5 lat. Tani gaz to tanie nawozy. Zmowa cenowa? Jeszcze Ziobro nie wszczął śledztwa? Tanie nawozy to po co dopłacać? Aha sprzedadzą drogo z dopłatami a potem cena gwałtownie spadnie ale kasę z dopłat producent nawozów zgarnie! Kto na to wszystko pracuje na te wszystkie dopłaty? Szary człowiek a rolnik podatków żadnych nie płaci i tylko wysysa. Zus nie płacą a przecież stać ich na traktory za 500 tys !

 2. Wszystko z naszych pieniedzy.

  Pomoc Ukrainie bez 500 plus kosztowała nas 50mld zł teraz państwowa pomoc dla rolników ma wynieść 10 mld złotych,Pytanie brzmi ILE JESZCZE NASZYM KOSZTEM ?

 3. MM mam pytanie czym dostałeś w ten pusty łeb ciągniki które są nóżki nie ważne za jaką kwotę są własnością banku lub firm lizingowych nigdy rolnika i jest to odnotowane w dokumentach więc przestań pisać bzdury i robić z siebie durnia

 4. Czyli każdy Polak od niemowlaka po emeryta zapłaci 263zł. Za nieudolność PiS-u

 5. Stwórzmy problem, a potem ten problem z pompą rozwiążmy. Hmmm czyli standardowe zagranie pisiorów za pieniądze podatników.

 6. Przypominam że zawsze żeby komuś coś dać muszę najpierw komuś zabrać. I tak robię, ba czasami nawet zabieram tym samym którym daję, ale są tacy głupi że jeszcze się cieszą.

 7. Drukować banknociki, drukować!!! Rolnicy krzyczą, to im drukować, nieroby krzyczą to 500+ drukować dalej! A inflacja jest przez putina xD

 8. Jprd, znowu rozdają resztki kasy pracujących i przedsiębiorców, jakby łaskawcy dawali z własnej kieszeni. Polityczne szumowiny.

 9. ciekawe ile Morawiecki na tym zarobił, tak jak „podniesionych stopach jastrzębia glapińskiego”
  nic nie dzieje się bez przyczyny, ktoś z pisu gdzieś musi po drodze zarobić. jak na ławkach patriotycznych, jak na inflacji, jak na przedsiębiorcach i paliwie, jak na gazie, jak na maseczkach i respiratorach, jak na postawieniu i wyburzeniu komina elektrowni ostrołęka, jak na niedzielnym zakazie handlu, jak na 9% składki zdrowotnej od osób pracujących.
  wszystko jest dla ludzi, dla ludzi jarka i VATEUSZA.