Poniedziałek, 15 kwietnia 202415/04/2024
690 680 960
690 680 960

Oszustwo na urzędnika. Odebraliście taki telefon? Nie dajcie się nabrać

Pomysłowość oszustów w ostatnim czasie nie zna granic. Tym razem mieszkaniec powiatu łęczyńskiego padł ofiarą oszustwa „na urzędnika”. Mężczyzna przelał pieniądze na wskazane konto, bo myślał, że chodzi o nieścisłości podatkowe.

Do łęczyńskich policjantów zgłosił się 36-letni mężczyzna z informacją, że padł ofiarą oszustwa. Od dziewięciu lat przebywał w Wielkiej Brytanii, a po powrocie do Polski z angielskiego numeru telefonu zadzwonił do niego mężczyzna przedstawiający się jako urzędnik podatkowy.

Posługując się językiem angielskim urzędnik wyjaśnił, że z powodu nieścisłości podatkowych przeciwko 36-latkowi toczy się w Wielkiej Brytanii postępowanie karne. Poinformował, by zażegnać problem należy wykonać przelew na łączną kwotę 1500 funtów. 36-latek przelał więc wymaganą kwotę.

Na drugi dzień ponownie zadzwonił telefon 36-latka, tym razem skontaktował się z nim rzekomy urzędnik podatkowy. Zapewniał, iż przelane pieniądze zostaną mu zwrócone jeśli dodatkowo przeleje na poczet wycofania zarzutów 600 funtów. Oszust swoją wiarygodność potwierdził zdjęciami różnych dokumentów. Ponadto zażądał od mężczyzny wysłania przez komunikator zdjęcia paszportu. Kolejne żądania obudziły czujność u zawiadamiającego, który w sumie stracił 7500 złotych.

Przeczytaj również: Jak dają się oszukiwać mieszkańcy woj. lubelskiego? Poznaj metody przestępców

Policjanci apelują o ostrożność w sytuacjach, gdy ktokolwiek przy użyciu telefonu czy Internetu prosi nas o przelanie pieniędzy. Nigdy nie podejmuj pochopnych decyzji, zanim przekażesz gotówkę skontaktuj się z odpowiednimi osobami czy wiarogodnymi przedstawicielami instytucji. Jeśli masz wrażenie, że ktoś próbuje cię oszukać, nie wahaj się, dzwoń na policję!

(fot. pixabay.com)

8 komentarzy

 1. Urzędnicy to złodzieje i oszuści

  • Najwięksi, powinno się im zabierać majątki, ubierać w odblaskowe kamizelki z napisem ” ja złodziej, okradłem Człowieka ” i nakazać prace społeczne w miejscu zamieszkania ! aż do wyrównania szkody !

 2. I tacy jadą do Anglii i robią opinię o Polakach… No cóż Polisch jokes…

 3. A co za różnica. Urzędnik to synonim złodzieja. Ten prawdziwy to może przynajmniej wyda te pieniądze mądrzej.

 4. Nie ma powiatu łęczyńskie .

  Postępowanie przeciwko 37 latkowi a on ma przecież 36 .

 5. Musiał się chwalić, że zarobił dużo pieniędzy. Niby ot tak sobie ktoś zadzwonił bo może akurat ma i da się nabrać? Mało wiarygodne…

 6. CO ON MA W GŁOWIE TEN DZBAN ?

 7. No to oszustwa na ankietera spisu powszechnego zaczynamy.3………2………1………start!

Z kraju