Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ostrzeżenie pogodowe. W poniedziałek niebezpieczne burze przejdą przez region, możliwe duże szkody

W poniedziałek w regionie prognozowane są groźne zjawiska burzowe. Głównym zagrożeniem będzie silny wiatr, intensywne opady deszczu i lokalnie dużego gradu.

W pierwszy dzień lipca Polska będzie pod wpływem rozległego układu niskiego ciśnienia znad Skandynawii o imieniu „NASIR”. Modele numeryczne prognozują, że przez nasz kraj przejdzie zatoka niskiego ciśnienia wraz z frontem chłodnym, jaki może mieć tendencję do falowania.

Przed strefą frontu atmosferycznego zalega gorąca i mocno niestabilna masa powietrza zwrotnikowego, która stopniowo będzie spychana dalej na południe przez chłodniejsze o kilkanaście stopni powietrze i zastępowana powietrzem pochodzenia polarnomorskiego. Na skutek dużej różnicy ciśnienia pomiędzy południową i północną Europą nad polskim morzem ulokuje się odcinek prądu strumieniowego. Będzie on sprzyjał tworzeniu się burz, nawet o potencjale niszczącym. Na termometrach dziś od 31°C do 34°C. Od wtorku duże ochłodzenie i poniżej 27°C.

Wiele wskazuje, że przez województwo lubelskie przejdą przynajmniej dwie strefy bardzo silnych burz. Podstawowym zagrożeniem ze strony poniedziałkowych burz będą bardzo silne porywy wiatru od 70 km/h do nawet 130 km/h, prawdopodobne są także opady bardzo dużego gradu o średnicy od 2 cm do 6 cm prowadzące do dużych szkód.

Tak duży grad jest prawdopodobny zwłaszcza w przypadku wystąpienia burz superkomórkowych z bardzo silnymi prądami wstępującymi. Przeważnie mogą być to struktury typu wysookopadowego. Modele prognozują bardzo silne opady deszczu, których akumulacja może sięgnąć od 25 mm do 50 mm, punktowo prowadząc do zalań.

Istnieje niskie prawdopodobieństwo powstania trąby powietrznej związanej z mezocyklonem, ale warto o ryzyku takiego zdarzenia wspomnieć. Zdecydowanie groźniejsze będą dziś bardzo silne porywy wiatru pochodzenia konwekcyjnego, jakie przekraczać mogą 100 km/h. W poniedziałek trajektoria burz przebiegać ma z zachodu, niektórych z północnego – zachodu na wschód, ale także południowy – wschód. Pierwsze burze na obszarze województwa lubelskiego prawdopodobne są między godziną 15 a 17.

Prawdopodobny jest nad województwem lubelskim dobrze zorganizowany system burzowy, nawet z wbudowaną linią szkwału oraz bow echo. Wtedy ryzyko niszczących porywów wiatru ma być znaczne i prędkość w porywach wynieść może od 70 km/h do 130 km/h, prowadząc do rozległych szkód wiatrowych.

Należy zachować szczególną ostrożność na trasie dzisiejszych burz.

Na dużą uwagę zasługuje prognozowana prędkość przemieszczania chmur burzowych, jaka wyniesie od 80 km/h do 110 km/h. Są to rzadko spotykane wartości i niezwykle groźne. W przypadku zauważenia chmury szelfowej zbliżającej się do nas od zachodu, północnego – zachodu zalecamy jak najszybciej znaleźć schronienie.

Modele wskazują, że burzowa aura utrzyma się także w porze nocnej, potencjał do przenoszenia niebezpiecznych porywów wiatru ma się zmniejszać, ale punktowo w pierwszej części nocy przekraczać mogą 100 km/h, może padać także grad. Wysoka będzie także aktywność elektryczna. Burzowa aura utrzyma się nawet do drugiej części nocy z poniedziałku na wtorek. Następnie burze zaczną opuszczać terytorium Polski.

Prawdopodobieństwo wystąpienia silnego załamania pogody w regionie wynosi 90%.

NAJNOWSZE INFORMACJE POGODOWE

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

(fot. Fani Pogody)

Komentarze wyłączone

Z kraju