Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ostatnie dni głosowania. Dąb Bolko wciąż ma szanse zostać Europejskim Drzewem Roku

Uzyskał najwięcej głosów w konkursie na Polskie Drzewo Roku, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by pokonał też konkurentów z całej Europy. Wystarczy oddać głos na drzewo z naszego regionu, zwłaszcza że to już ostatnie dni głosowania.

„Ponad 1000-letni dąb Bolko według legendy wiekiem i imieniem nierozerwalnie wiąże się z początkami państwa polskiego…” – to właśnie od takich słów rozpoczyna się opis rosnącego w naszym regionie dębu Bolko, który bierze udział w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2016. Rosnący w Hniszowie w powiecie chełmskim dąb, został reprezentantem naszego kraju dzięki zwycięstwie w ogólnopolskim konkursie Drzewo Roku 2015. Internauci oddali na swojego faworyta 5536 głosów, co zapewniło mu pierwsze miejsce.

Hniszowski Bolko to dąb szypułkowy, którego wiek określany jest na ok. tysiąc lat. Jego wysokość to 28 m a w obwodzie liczy 875 cm. Rośnie w parku podworskim, którego jest największą atrakcją i ozdobą o czym świadczy organizowana corocznie w sierpniu, dwudniowa impreza z okazji imienin drzewa. Jak twierdzą mieszkańcy, dąb jest starszy niż podają źródła, gdyż według miejscowej legendy, w roku 1018 przed przeprawą przez Bug, Bolesław Chrobry spędził noc w Hniszowie, odpoczywając pod młodym wówczas dębem. To właśnie na cześć tego wydarzenia od zdrobnienia imienia króla dąb otrzymał imię Bolko.

Nasz reprezentant rywalizuje z drzewami z całej Europy: dębem Tamme-Lauri z Estonii, dębem z parku Dunube w Silistrze w Bułgarii, dębem z Bátaszék na Węgrzech, gruszą z Bošáca – Zabudišová na Słowacji, tysiącletnią lipą z Czech, milenijną lipą z Heede w Niemczech, wielkim dębem z Liernu w Belgii, płaczącym niebieskim cedrem we Francji, sosną rosnącą razem z dębem w Canicosa w Hiszpanii, gruszą z Cubbington w Anglii, dębem w Walii, bukiem z Irlandii, dębem z Woodvale Park w Belfaście w Irlandii i dębem sufrażystek ze Szkocji.

Głosować można na stronie www.treeoftheyear.org tylko do 29 lutego. Każdy głos jest ważny, dzięki temu, drzewo z województwa lubelskiego może stać się słynne w całej Europie.

(fot. UG Hniszów)
2016-02-27 08:00:06

2 komentarze

  1. Droga redakcjo a jakie drzewo wygrało konkurs w ubiegłym roku lub dwa lata temu ? 🙂

  2. Ludziom pada na mózgi próbują być kulturalni pokazują ze niby dbają i przejmują się przyroda . W jednym miejscu walczyć chcą od nadanie drzewu miano dębu roku a w drugim miejscu np skwer przy Krańcowej traci swój byt pod kolejny budynek developera. Wy ludzie którzy wymyślają takie konkursy jesteście zdrowo uderzeń w czoło z blaszki.

Wiadomości z info112