Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

Osiem osób w województwie lubelskim z podejrzeniem koronawirusa. Są pierwsze wyniki badań

W województwie lubelskim wzrosła liczba osób, u których wystąpiły objawy mogące sugerować zarażenie koronawirusem. Osiem z nich przebywa w szpitalnych izolatkach, kolejne w domach. Są też pierwsze wyniki badań.

Kolejne osoby zostały poddane w naszym regionie szpitalnej izolacji w związku z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Jak informowaliśmy w środę, do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul. Staszica w Lublinie trafiły dwie osoby, które objęto kwarantanną. Jak zapewniali przedstawiciele szpitala, są to rutynowe działania w tego typu sytuacji. Chodzi o to, że obie osoby wróciły niedawno z Włoch, gdzie potwierdzono już już kilkaset przypadków zachorowań. Do tego pacjenci posiadają objawy infekcji układu oddechowego jak też gorączki.

W dniu dzisiejszym na terenie województwa lubelskiego jest już osiem takich osób. Trzy przebywają w lubelskim szpitalu, trzy kolejne w placówce w Puławach zaś dwie w Tomaszowie Lubelskim. Osoby te przebywają na oddziałach chorób zakaźnych, są też izolowane. Od pacjentów pobrane zostały próbki, które wysłano do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Tam zostaną przeprowadzone badania, których wyniki dadzą ostateczną odpowiedź, czy osoby te zarażone są koronawirusem.

Do Szpitala PSK1 w Lublinie dotarły za to pierwsze wyniki badań. Dotyczą one jednego pacjenta i wykluczają u niego obecność wirusa. Badania kolejnych mają być znane w najbliższych dniach. Równocześnie trwają czynności wobec osób, które wróciły z terenu Włoch, gdzie występuje coraz więcej przypadków tej choroby. Łącznie jest to już blisko 150 osób. W większości przypadków nie ma powodów do niepokoju, gdyż osoby te nie wykazują żadnych objaw choroby. Tylko w ośmiu przypadkach zalecono domową kwarantannę.

Szczegóły związane z przygotowaniami służb na wypadek wystąpienia koronawirusa w województwie lubelskim omawiano dzisiaj na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Jak wyjaśniał wojewoda lubelski Lech Sprawka, przeprowadzane są w tej chwili działania przygotowujące na ewentualność wystąpienia dużej liczby zarażonych koronawirusem. Ma to związek przede wszystkim z powrotami z północnych Włoch. Wojewódzka Inspekcja Sanitarna zaleciła zaś stosownie podstawowych środków ostrożności związanych z higieną osobistą.

Zostały także uruchomione telefony alarmowe, w tym infolinię NFZ dotyczącą postępowania w sytuacji zakażenia koronawirusem: 800-190-590. Jest ona przeznaczona dla osób, które wróciły z północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru lub Tajwanu. Powiatowy Inspektor w Świdniku zabezpieczył wszystkimi niezbędnymi procedurami lotnisko oraz zakłady PZL Świdnik, które są spółką zarządzaną przez Włochów z obszaru czerwonego, gdzie aktualnie znajduje się ognisko koronawirusa. Dodatkowo lubelski sanepid chce w przyszłym tygodniu rozpocząć samodzielne badania próbek pobranych od pacjentów. Dzięki temu nie będzie potrzeby ich wysyłania do Warszawy, a tym samym wyniki będą znane o wiele szybciej.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

35 komentarzy

  1. Jak nie ma to na pewno będzie jest lotnisko i włoski koncern w Świdniku a żaden durny kraj nie zabroni migracji także tego lubelszczyzno szykuj się i nie ma co się oszukiwać że będzie inaczej także inwestor który wytworzył oto wirusika na pewno zadowolony i do tego już bogaty i to obrzydliwe bogaty 🙂

  2. Najlepsze jest to iż prawie w każdym kraju są zarazeni,a w Polsce wszyscy zdrowi.

  3. Piszesz, że to usłyszana i niepewna informacja ale i tak ją rozpowszechniasz. Piszesz żeby nie panikować ale i tak robisz pośrednio. Gdzie tu sens?

    • Bo ignorować całkiem też nie można takich informacji. Jeśli, ktoś odbiera to za częściowe sianie paniki – to jego wybór. Trzeba być ostrożnym i o to chodzi.

  4. A według mnie wirus jest już od dawna w Polsce tyle że nie chcą siać paniki . Widać jak wyglądają miasta w Chinach i we Włoszech. Boją się że i u nas będzie to samo i Polska gospodarka straci.

  5. Jak osoby z podejrzeniem wirusa mogą być izolowane na sztasica w szpitalu w lublinie jak szpitala już nie ma został zburzony

  6. Zamknąć granicę w obydwie strony.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo