Osiem osób w województwie lubelskim z podejrzeniem koronawirusa. Są pierwsze wyniki badań

W województwie lubelskim wzrosła liczba osób, u których wystąpiły objawy mogące sugerować zarażenie koronawirusem. Osiem z nich przebywa w szpitalnych izolatkach, kolejne w domach. Są też pierwsze wyniki badań.

Kolejne osoby zostały poddane w naszym regionie szpitalnej izolacji w związku z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Jak informowaliśmy w środę, do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul. Staszica w Lublinie trafiły dwie osoby, które objęto kwarantanną. Jak zapewniali przedstawiciele szpitala, są to rutynowe działania w tego typu sytuacji. Chodzi o to, że obie osoby wróciły niedawno z Włoch, gdzie potwierdzono już już kilkaset przypadków zachorowań. Do tego pacjenci posiadają objawy infekcji układu oddechowego jak też gorączki.

W dniu dzisiejszym na terenie województwa lubelskiego jest już osiem takich osób. Trzy przebywają w lubelskim szpitalu, trzy kolejne w placówce w Puławach zaś dwie w Tomaszowie Lubelskim. Osoby te przebywają na oddziałach chorób zakaźnych, są też izolowane. Od pacjentów pobrane zostały próbki, które wysłano do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Tam zostaną przeprowadzone badania, których wyniki dadzą ostateczną odpowiedź, czy osoby te zarażone są koronawirusem.

Do Szpitala PSK1 w Lublinie dotarły za to pierwsze wyniki badań. Dotyczą one jednego pacjenta i wykluczają u niego obecność wirusa. Badania kolejnych mają być znane w najbliższych dniach. Równocześnie trwają czynności wobec osób, które wróciły z terenu Włoch, gdzie występuje coraz więcej przypadków tej choroby. Łącznie jest to już blisko 150 osób. W większości przypadków nie ma powodów do niepokoju, gdyż osoby te nie wykazują żadnych objaw choroby. Tylko w ośmiu przypadkach zalecono domową kwarantannę.

Szczegóły związane z przygotowaniami służb na wypadek wystąpienia koronawirusa w województwie lubelskim omawiano dzisiaj na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Jak wyjaśniał wojewoda lubelski Lech Sprawka, przeprowadzane są w tej chwili działania przygotowujące na ewentualność wystąpienia dużej liczby zarażonych koronawirusem. Ma to związek przede wszystkim z powrotami z północnych Włoch. Wojewódzka Inspekcja Sanitarna zaleciła zaś stosownie podstawowych środków ostrożności związanych z higieną osobistą.

Zostały także uruchomione telefony alarmowe, w tym infolinię NFZ dotyczącą postępowania w sytuacji zakażenia koronawirusem: 800-190-590. Jest ona przeznaczona dla osób, które wróciły z północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru lub Tajwanu. Powiatowy Inspektor w Świdniku zabezpieczył wszystkimi niezbędnymi procedurami lotnisko oraz zakłady PZL Świdnik, które są spółką zarządzaną przez Włochów z obszaru czerwonego, gdzie aktualnie znajduje się ognisko koronawirusa. Dodatkowo lubelski sanepid chce w przyszłym tygodniu rozpocząć samodzielne badania próbek pobranych od pacjentów. Dzięki temu nie będzie potrzeby ich wysyłania do Warszawy, a tym samym wyniki będą znane o wiele szybciej.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz również

35 komentarzy

 1. Pielgrzymki do Rzymu i wyjazdy na Teneryfe stracą nieco na popularności 😉

 2. Królowa buspasów

  Hmm inne niusy krążą po mieście.

 3. Jest juz wirus w Lublinie kto ma kogos z kontaktami na UM juz wie.

  • i po co siejesz panikę panie doktorze?
   primum non nocere. a w tym wypadku epidemia paniki chyba gorsza od epidemii samego wirusa.

  • Wiadomo o wirusie od dziś ok godziny 10. Dziwne że media idą w zaparte o braku potwierdzeń… Pytanie na co czekają.

  • To prawda że w Lbn już jest, szkoda tylko że służby i ludzie odpowiedzialni za UM nic z tym nie robią

  • Anonimowy wielbiciel

   UM nie jest tu dobrym źródłem informacji. Nie mogę podzielić się informacjami lecz mam z bardziej zaufanego źródła. Dziś w ciągu dnia będzie oficjalne info o tym.

 4. Pięknie. Wkoncu doczekaliśmy się. Pisuary mówią że to nic ze to takie coś jak grypa 🙂 A według badań naukowców większość osób które wyzdrowialy ma zniszczone płuca, nerki, oraz narządy rozrodcze u kobiet. U mężczyzn pojawia się bezpłodnośc. Co jest jeszcze znamnienne u dużej grupy osób po przechrowaniu ten wirus znowu się pojawia! a co zatym idzie mogą znowu zarazac! Dzieci do lat 9 wogole nie chorują.

 5. Wirus ten wybije pół populacji

 6. Najsmieszniejsze są te maski ,zastanawiam się jak bardzo trzeba być naiwnym ,żeby wierzyć że takie maseczki uchronią przed wirusem.One chronią tylko i wyłacznie samopoczucie takiego w maseczce

  • W całej Europie i na świecie ludzie nosza maski. Oczywiście ty polaczku niemusisz, przecież jesteś najmadrzejszy. Cotam świat.

   • Miliony much zlatuje się do kału, a więc kał musi być pyszczny, przecież miliony much nie może się mylić!

    • Miliony much zlatują się do kału i jest ich przez to więcej, czyli jednak zapewnia im warunki do dalszego przetrwania :l

 7. I tępy głupi plebs oddający się pod ochrone czarnej zarazie przywlókł zarazę bo nie mógł się powstrzymać przed chucią cielesną.. wieczne potępienie dla tego bydła za nieszczescie, które sorowadzili

 8. Informacje już są drogą pantoflową, że wirus jest w LBN (dwa przypadki) i niby jutro ma być to ogłoszone oficjalnie. Ale jak piszę, jest to zasłyszane gdzieś tam. Nie ma co panikować ale i nie ignorować. Póki co czekamy na wieści

  • Ja słyszałem o jednym, na Jaczewskiego i to od kilku osób zwiazanych z tematem. Mowa o 40 letniej kobiecie która wróciła bodajże z Tajlandii

 9. Normalny człowiek

  Downo temu ktoś powiedział, że kiedyś przyjdą takie czasy, że nie będzie można odróżnić mężczyzny od kobiety i wtedy nastąpi koniec świata, no i się sprawdziło. To wasza wina, rurkowcy z gołymi kostkami, chooy wam w d. A nie, jednak nie, przeciez sprawilo by to wam przyjemnosc…

  • Niech zgadnę jestem jednym z tych kiboli sztywnych i prawilnych ziomeczkow co przestrzegają zasad ulicy i liczy się dla nich szacunek ludzi ulicy.

 10. ja tam robię zapasy żywnościowe, a reszta mnie nie interesuje! zamykam firmę i nie ruszam się z mojego rancza

 11. Jak nie ma to na pewno będzie jest lotnisko i włoski koncern w Świdniku a żaden durny kraj nie zabroni migracji także tego lubelszczyzno szykuj się i nie ma co się oszukiwać że będzie inaczej także inwestor który wytworzył oto wirusika na pewno zadowolony i do tego już bogaty i to obrzydliwe bogaty 🙂

 12. Najlepsze jest to iż prawie w każdym kraju są zarazeni,a w Polsce wszyscy zdrowi.

 13. Piszesz, że to usłyszana i niepewna informacja ale i tak ją rozpowszechniasz. Piszesz żeby nie panikować ale i tak robisz pośrednio. Gdzie tu sens?

  • Bo ignorować całkiem też nie można takich informacji. Jeśli, ktoś odbiera to za częściowe sianie paniki – to jego wybór. Trzeba być ostrożnym i o to chodzi.

 14. A według mnie wirus jest już od dawna w Polsce tyle że nie chcą siać paniki . Widać jak wyglądają miasta w Chinach i we Włoszech. Boją się że i u nas będzie to samo i Polska gospodarka straci.

 15. Jak osoby z podejrzeniem wirusa mogą być izolowane na sztasica w szpitalu w lublinie jak szpitala już nie ma został zburzony

 16. Zamknąć granicę w obydwie strony.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.968zł -0.88%
  • GBP 4.9223zł 0.02%
  • EUR 4.4202zł -0.68%
  • CHF 4.1401zł -0.53%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online