Sobota, 21 czerwca 202521/06/2025
690 680 960
690 680 960

Orędzie Premiera Donalda Tuska. „Siła państwa bierze się z powodzenia jego obywateli” (wideo)

W wygłoszonym 1 maja orędziu premier Donald Tusk odwołał się do symboliki nadchodzących świąt narodowych i podkreślił historyczne znaczenie miejsca Polski w Europie. Szef rządu przedstawił wizję nowoczesnego i silnego państwa, które – jak zaznaczył – jest gotowe, by w pełni zrealizować narodowe ambicje.

Premier rozpoczął przemówienie od przypomnienia, że Polska od wieków była krajem zbudowanym na marzeniu o wolności i przynależności do Zachodu. Jego zdaniem to właśnie to marzenie scalało Polaków jako wspólnotę przez trudne epoki historyczne. Obchodzone na początku maja święta są symbolicznym przypomnieniem o naszych dążeniach: do niepodległości, do przynależności do Europy oraz do państwowości opartej na nowoczesnych zasadach – mówił premier, nawiązując do rocznic wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Święta Konstytucji 3 Maja.

Tusk zwrócił uwagę, że obecne pokolenie ma wyjątkową szansę – nie tylko marzyć, ale również działać i wcielać te marzenia w życie. Podkreślił, że mimo trudnych czasów, naznaczonych przez globalne napięcia, wojny i polityczną niepewność, Polska nie powinna ulegać lękowi. Historia często odbierała nam czas i możliwości. Dziś jednak jesteśmy przygotowani, by sprostać wyzwaniom – zapewnił.

Premier nawiązał także do obchodzonego w tym roku tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego. W jego ocenie jest to moment przełomowy, w którym Polska powinna przyjąć ambitną strategię polityczną, inspirowaną dziedzictwem Piastów.

 

– W tym roku mija 1000 lat od koronacji Bolesława Chrobrego. Polska to tysiącletnie państwo, z którym każdy musi się liczyć. Nasza rocznica jest rokiem przełomu. Oddając hołd Chrobremu, wprowadzamy piastowską doktrynę regionalnej potęgi. Najsilniejsza gospodarka, najsilniejsza armia, najsilniejszy głos w Europie.  To wymaga odwagi, siły i umiejętności. Tylko tyle, można powiedzieć, bo wszystko to mamy. Polski potencjał jest niezaprzeczalny, a my wiemy jak go uruchomić, wiemy co robić. Rozbudujemy Polski przemysł – mówił premier.

Szef rządu zaznaczył, że potencjał naszego kraju jest ogromny i że obecne władze mają jasną wizję, jak go wykorzystać. Wśród priorytetów wymienił dynamiczny rozwój przemysłu, ścisłą współpracę z przedsiębiorcami, likwidację zbędnych barier administracyjnych oraz intensywne zaangażowanie nauki i innowacji w procesy modernizacyjne. Jak zapowiedział, symbolem polskiego skoku technologicznego będzie misja kosmiczna z udziałem pierwszego od blisko pół wieku Polaka w przestrzeni kosmicznej – przedsięwzięcie zaplanowane na obecny, jubileuszowy rok.

Premier podkreślił również znaczenie inwestycji w obronność i infrastrukturę, zaznaczając, że państwo będzie wspierać polskie firmy przy realizacji tych projektów. – Wspieranie rodzimych przedsiębiorstw to nie nacjonalizm w złym rozumieniu. To rozsądna polityka gospodarcza – tłumaczył.

W sferze bezpieczeństwa Donald Tusk zapowiedział dalszą rozbudowę sił zbrojnych. Według premiera, Polska buduje obecnie najpotężniejszą i najnowocześniejszą armię od wieków – zdolną nie tylko do obrony, ale także do skutecznego działania w regionie. W zakresie polityki zagranicznej podkreślił, że pozycja Polski na arenie międzynarodowej jeszcze nigdy nie była tak silna.

– Tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków. Super silną i nowoczesną. Armię do wygrywania. Głos Polski w Europie od niepamiętnych czasów nie brzmiał tak mocno. Polska jest szanowana i słuchana. Bez Polski nie da się ułożyć nic znaczącego w Europie. W relacjach międzynarodowych dysponujemy kompetencjami na najwyższym światowym poziomie.  – zaznaczył.

Nowym elementem tej polityki ma być dyplomacja gospodarcza. Państwo ma aktywnie wspierać ekspansję polskich firm za granicą oraz chronić krajowy rynek pracy. Premier wskazał, że rząd będzie konsekwentnie walczył o każde miejsce pracy, bo siła państwa bierze się z sukcesu jego obywateli.

Na zakończenie orędzia Donald Tusk przypomniał, że 1 maja to również święto pracy. Zwrócił uwagę, że dobra praca powinna być źródłem godnych dochodów, ale także uznania i szacunku ze strony całego społeczeństwa.

– Niech te dni narodowych świąt i biało-czerwone flagi na naszych domach, będą znakiem budzącej się polskiej potęgi – zakończył swoje wystąpienie.

32 komentarze

  1. Komu służysz?
    Ocena: 40

    A siła Niemiec bierze się ze słabości Polski.

  2. Ocena: 37

    Zakłamany kłamca. Tyle w temacie. Po ponad 30 latach Tuska wokół koryta, a zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch dekad każdy wie, że Tusk powie wszystko, zaprzeczając swoim wczorajszym wypowiedziom. Przecież ten oszust nie zna granic przyzwoitości – nawet Kaczyński w kampaniach nie udawał feministy i liberała, żeby zyskać kilka punktów procentowych. Teraz Tusk, który jeszcze dwa lata temu bredził lewackie farmazony, teraz udaje wielkiego potomka Piastów i nacjonalistę gospodarczego. Kpina. Rzyg. Wiarygodność na poziomie Kremla.

    • Ocena: -12

      Kwicz świnio oderwana od koryta kwicz🤣

      • Ocena: 1

        Koryto zachowaj dla siebie. Nie jestem zwolennikiem żadnej z partii politycznych, a zwłaszcza dwóch obozów, które żyją tylko z tego, że okładają się nawzajem, stosując w praktyce te same metody.

  3. Zgryźliwy staruch
    Ocena: 33

    Polskość to nienormalność. Kto to powiedział?

  4. Ocena: 32

    wiedzą miasta wiedzą wioski !!!
    wybory przegra TRZASKOWSKI !!!!

  5. Ocena: 28

    Pod jego przywództwem obywatelom powodzi się coraz gorzej. Kraj staje się słabszym. Tak,to pokolenie morze spełniać swoje marzenia bo jeśli się ktoś urodził facetem.i tego nie czuje może sobie wacka amputować -będzie „kobietą,”😉

  6. Ocena: 26

    Gonić to z Polski.

  7. Ocena: 19

    W jego ustach brzmi to żenująca już w przyszłym roku wchodzi pakt migracyjny.

  8. Ocena: 19

    A po niemiecku coś zagadał?

  9. Ocena: 18

    Ktoś mu wierzy?.

  10. … tabumy wyborców poniemieckiego Tuska szturmują niemieckie kaflandy i lydle … mohery kupują w społem i lewiatanie, wszędzie kolejki, bida aż piszczy a ” żądzą ” dopiero 1,5 roku

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Sport

Polityka

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia